Скандал між НАБУ і ГПУ: як отримати від держави 15,5 млн грн вихідної допомоги і погоріти на хабарі

12:10

19 травня в ЗМІ з'явилася інформація про те, що один з працівників НАБУ затриманий за хабар у 150 тисяч доларів. Соцмережі вибухнули від обурення: невже антикорупційний орган, на який українське суспільство покладає великі надії, продає кримінальні справи і бере хабарі? В ході журналістського розслідування з'явилася цікава інформація, пов'язана з СБУ, МВС і Фіскальної службою України. (Програма "Схеми" за 26 травня 2017 року на телеканалі UA: Перший).

Інформацію про те, що працівник НАБУАлександр Самкової вимагав хабар за закриття кримінальних проваджень у співвласниця мережі брендових магазинів Symbol з Харкова Ольги Федорової, розповсюдила спікер генерального прокурора Юрія Луценка Лариса Сарган. Однак Антикорупційне бюро новина про те, що затриманий є їх співробітником, спростувало.

Олександр не працює в НАБУ ще з кінця зими, а виробництва, за які затриманий міг би вимагати хабарі, знаходяться в роботі інших правоохоронних органів. Яких саме?

На початку 2016 року прокотилася хвиля обшуків мережевих магазинів Symbol. Проводило їх Головне слідче Управління Нацполіціі України через можливе ухилення від сплати податків. У реєстрі судових рішень є близько десяти справ, пов'язаних з мережею магазинів Symbol і близькими до цієї мережі юридичними особами. Справами про підозру в ухиленні від сплати податків і ввезення контрабандних товарів займалася Фіскальна служба і МВС, а оперативне супроводження здійснювала СБУ.

Директором і співвласником мережі магазинів Symbol є Ольга Федорова, вона ж і зробила заяву про факт вимагання грошей Олександром Самкової. Федорова написала заяву в СБУ міста Суми. Але в повідомленні прес-секретаря генпрокурора не згадувалося, що Самкової пропонував за гроші закрити справи, які ведуться Фіскальної службою, СБУ або МВС. Увага акцентувалася на тому, що Олександр Самкової працює в НАБУ. На користь такої заяви наводиться декларація про доходи Самкової і те, що він сам себе називав працівником НАБУ в телефонних розмовах, які прослуховувалися. За даними ЗМІ, затриманий разом з поки ще неідентифікованим спільником вимагав у власниці торгової марки 300 тисяч доларів за закриття провадження про ухилення від сплати податків на суму в 4 мільйони гривень, зареєстрованого Державною фіскальною службою.

В ході журналістського розслідування виявилося, що в НАБУ не велося жодного виробництва, пов'язаного з бізнесом Федорової. Тому важко повірити, що Самкової вимагав гроші для працівників НАБУ, так як там немає даних виробництв.

За свідченнями директора НАБУ Артема Ситника, Олександр Самкової до роботи в НАБУ близько 20 років працював в Службі безпеки України. Після звільнення з НАБУ Олександр міг назад повернутися на службу в СБУ. Це підтверджують і документи про його звільнення. Там пишеться, що його направили на військовий облік саме в Службу мобілізації та територіальної безпеки СБУ. Що цікаво, колишній заступник начальника відділу оперативно-технічного управління НАБУ Олександр Самкової отримав понад 15,5 мільйонів гривень матеріальної допомоги при звільненні. У графі "Доходи, в тому числі, подарунки" його електронної декларації зазначено отримання 15 мільйонів 591 тисячі 679 гривень грошової допомоги.

Таким чином, експрес-розслідування програми «Схеми» встановило, що затриманий за вимагання хабара Олександр Самкової був звільнений з НАБУ ще в лютому, тому вимагання грошей відбувалося зовсім не для працівників НАБУ, а для інших правоохоронних органів. Саме вони насправді брали участь в розслідуванні діяльності підприємця Ольги Федорової. Відповідно, гроші вимагались для податкової служби і СБУ. Чому ж про це промовчали в Генпрокуратурі?

(Програма "Схеми" за 26 травня 2017 року на телеканалі UA: Перший).

Соцмережі вибухнули від обурення: невже антикорупційний орган, на який українське суспільство покладає великі надії, продає кримінальні справи і бере хабарі?
Яких саме?
Чому ж про це промовчали в Генпрокуратурі?