Скільки коштує алмаз: вартість 1 карата діаманта в рублях

  1. Як змінюються ціни на камені
  2. Оцінка основних якостей
  3. Огранювання і колір
  4. Чистота
  5. Порівняння вартості каменів

Вміючи визначати, скільки коштує алмаз, і розуміючи, з чого складається його ціна, ви не розгубитеся при покупці коштовності і не станете сумніватися в обґрунтованості цифри на ціннику

Вміючи визначати, скільки коштує алмаз, і розуміючи, з чого складається його ціна, ви не розгубитеся при покупці коштовності і не станете сумніватися в обґрунтованості цифри на ціннику. Всупереч розхожій думці, вартість діамантів залежить не тільки від розміру, але і від інших параметрів. Також камінь у виробі цінується трохи менше, ніж сам по собі. А ще існує вторинний ринок дорогоцінних мінералів, де прайс-лист скромніше, ніж в ювелірних магазинах.

Як змінюються ціни на камені

На діаманти розміром в один карат або інші немає фіксованої ціни. Вона коливається в залежності від характеристик кожного каменю і прайс-листа Рапапорта.

Прайс-лист Рапапорта - це оцінка ринку алмазів експертами однойменної компанії. Вони аналізують динаміку не тільки продажів, але і видобутку, обробки сировини. Документ виходить щотижня в Нью-Йорку.

Традиційно ціни на діаманти вимірюються в доларах, тому весь світ орієнтується на вказаний прайс-лист і розраховується за них грошима США. Цей негласний закон працює навіть в країнах, де всі угоди проходять в національній валюті.

Також існують різні системи вимірювань якості. У Росії є власна, однак, знову ж таки, еталоном вважається американська.

Якщо камінь оцінили експерти Геммологичеського інституту Америки (GIA), він не потребує додаткових перевірках.

Оцінка основних якостей

вага

Щоб встановити ціну на конкретний огранений алмаз, дивляться на 4 параметра:

  • вага;
  • якість ограновування;
  • колір;
  • чистоту.

Це, так зване, правило 4С: carat weight, cut, color, clarity.

Перший параметр - carat weight (вага) не такий простий. Здавалося б, чим більше алмази, тим вони дорожче, але залежність не прямо пропорційна. Є спеціальне правило Таверньє. Це формула, по якій обчислюють, скільки коштує діамант: вага в каратах, зведений в квадрат, потрібно помножити на ціну 1 карата.

В результаті камінь в 1 карат буде в три рази дешевше, ніж діамант в 2 карата, за умови, що по іншим якостям вони ідентичні. А ось ціна на виріб в 3 карата виросте, в порівнянні з першим, вже в 10 раз.

Формулу використовують для розрахунку ціни до 5 карат. Далі вартість починає рости в геометричній прогресії, адже навіть алмази вагою більше 2 карат рідкісні. Унікальним камінню, вагою в 25 карат, навіть привласнюють імена.

1 карат відповідає 0,2 г, діаметр при цьому 6,5 мм. Середня ціна 10-25 тисяч доларів, в рублях від 600 тисяч до 1,5 млн, якщо за іншими параметрами мінерал ідеальний. Камінь в 1 грам - це вже гігант. Детальніше читайте в статті «Що таке каратності діаманта» .

Огранювання і колір

Один і той же неограненний алмаз може перетворитися в діамант будь-якої групи огранки (cut) - А, Б або В (за зменшенням). Все залежить від пропорцій, симетричності кінцевого продукту і втрат сировини при роботі.

В системі оцінок GIA прийнята така класифікація за якістю ограновування і полірування: excellent (чудовий), very good (дуже хороший), good (хороший), fair (нормальний, стерпний), poor (поганий). Однак якщо камінчик невеликий, різниця між категоріями дуже маленька. Зате якщо взяти виріб в 1 або 3 карата, ограновування вже грає велику роль. В цілому до 30% вартості залежить від цього параметра.

Далі продовжуємо з'ясовувати, скільки ж коштує карат діаманту, і що ще впливає на цей показник. Дуже важлива форма. Найдорожчі - круглі камені. Всі пропорції вказуються в їхніх сертифікатах відповідності. Крім того, у вироби має бути 57 граней. У дрібного - 17.

Колір (color) впливає на вартість алмаза дуже сильно, хоча нюанси відтінків неможливо помітити без спеціального обладнання. Неограненний камінь може бути як безбарвним, так і майже чорним, але далеко не кожен піде в ювелірну справу. Годяться лише безбарвні, жовтуваті, або блідо-сірі, блідо-коричневі.

Згідно з тією ж системою GIA, сьогодні за кольором діаманти ділять на 16 груп від D до Z +, де Z + - це вкрай рідкісні кольорові, так звані, фантазійні кристали. У російській системі камені менше 0,3 карата оцінюються не так, як великі. У першій категорії 7 градацій кольору, у другій - 9, позначаються цифрами. Найцінніші - безбарвні (категорія D, або 1).

Чистота

Чистота (clarity) кристала відображає, чи легко виявити в ньому дефекти. Справжній камінь завжди їх має - це частинки інших мінералів, нерівності і так далі. Перелік можливих вад довгий, вони бувають різного походження і розподілені в групи. Чистоту необроблених каменів оцінюють відразу, а потім після ограновування.

Російські ТУ ділять алмази по чистоті так само, як за кольором. Маленькі, до 0,3 карата, мають 9 ступенів, великі - 12. За GIA - груп 11, від вищої якості IF до нижчого - I3.

Така оцінка частково суб'єктивна, її по-своєму проводять в різних країнах. Наприклад, візьмемо камінь в 4 карата з невеликими включеннями. У США фахівці будуть дивитися на три фактори: розмір, рельєф, положення. Російські експерти на перше місце ставлять походження дефекту і зовнішній вигляд.

Як бачите, різниця між двома системами велика. Пояснюється це тим, що російська створювалася для виробництва дорогоцінних каменів, а американська - для оцінки готових алмазів. Ось чому для з'ясування, скільки коштує 1 карат діаманту, краще звертатися до GIA.

Що стосується ціни, візьмемо камінь в 3 карата з невисокою чистотою. З кожною новою сходинкою його вартість буде збільшуватися на 2-3 тисячі доларів. Однак чим ближче до вищої точки, тим менше приріст ціни. Відповідно камінчик в 5 карат буде додавати відразу кілька тисяч доларів і так далі - чим більше, тим сильніше цінність залежить від чистоти.

Порівняння вартості каменів

На ціну впливають і інші, другорядні фактори. Так, у двох діамантів в 1 карат вартість може відрізнятися при однакових чистоті, огранювання і кольорі. Досить, щоб включення в них були різної природи або форми.

Особливості сприйняття теж грають роль. Один і той же відтінок одній людині здається помітним, інший його не побачить зовсім. Орієнтуючись на попит, ювеліри роблять націнку в магазинах.

Вибираючи діаманти, переконайтеся, що сертифікати на них видавала одна лабораторія. Багато з них комерційні і завищують ціну (IDL, EGL, IGL та інші). Реальна вартість по GIA, часом, виявляється менше на кілька порядків. Уявіть, якою буде різниця, якщо діамант 3 карата. Детальніше про це читайте в статті «Чому діаманти так дороги» .

Діамантова флуоресценція також впливає на ціну. Вона повинна бути мінімальною. Вища ступінь флуоресценції робить камінь на п'ять, а то й десять відсотків дешевше.

До речі, ограновані алмази менше 0,2 карат не продаються поодинці, а кожен камінь від 0,3 карата повинен мати сертифікат GIA.

Хтось із ваших друзів збирається купувати діамант? Поділіться з ними нашою статтею.

Розкажіть в коментарях, чи доводилося вам купувати дорогоцінні камені, і не забудьте поставити лайк.

Хтось із ваших друзів збирається купувати діамант?