Скільки заробили на петербурзької культурі

У Петербурзі в 2017 році тільки два директори закладів культури отримували щомісячну зарплату менше 100 тисяч. У Петербурзі в 2017 році тільки два директори закладів культури отримували щомісячну зарплату менше 100 тисяч

Олександр Кулебякін / Інтерпресс

Комітет з питань культури опублікував декларації про доходи і дані про зарплати директорів петербурзьких установ культури. Керівники музеїв, театрів, музичних шкіл і концертних залів виявилися багатшими і успішніше, ніж їх начальство з Смольного. Скільки отримують петербурзькі держдіячі культури і наскільки успішно їх просування мистецтва в народні маси, вивчала «Фонтанка».

Михайлівський театр в Петербурзі - один з найуспішніших і багатих серед підзвітних комітету з культури. Проте доходи установи все-таки не на сто відсотків покривають витрати. Директор театру Ірина Делігач щомісяця отримує 578 тисяч рублів. Її заступники - від 166 до 416 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян щомісяця.

Другий із зарплат - Театр музичної комедії. Генеральний директор Юрій Шварцкопф отримує зарплату в 556 тисяч рублів. У декларації за минулий рік він вказав дохід в 7,4 млн рублів, квартири в Італії, Хорватії (там же ще земельну ділянку) і Росії. У заступників директора театру цифри у відомості мало не в 5 разів менше. При цьому за підсумками 2017 року доходи установи від надання платних послуг склали 483 млн, витрати в загальному - 535 млн рублів. Майже половина витрат пішла на виплату заробітної плати.

Фінансово-господарська діяльність установи вже кілька місяців цікавить економічну поліцію міста, в рамках дослідчої перевірки оперативники вивчають контракти на декорації до кількох спектаклів. як писала «Фонтанка» , Їх віддали за конкурсом підрядникам, пов'язаним з замдиректора театру Едуардом Радостєвою, при цьому в поліції вважають, що за фактом частина робіт виконали співробітники театру. Треба сказати, що планові показники Театр музкомедії виконував у 2017 році цілком успішно - спектаклі відвідало понад 200 тисяч глядачів протягом сезону.

На третьому місці за зарплатою серед керівників петербурзької культури - директор Музею історії міста Олександр Колякін. Щомісячна платня голови Петропавлівської фортеці складає 418 тисяч рублів. Заступники отримують 300 - 400 тисяч рублів. У минулому році музей, маючи бюджет порядку 1,3 млрд рублів (доходи від надання послуг склали приблизно 800 млн рублів), майже 400 млн витрачав на виплату заробітної плати.

Глава музею-заповідника «Павловськ», колишній керівник КГИОП часів Валентини Матвієнко Віра Дементьєва, отримує щомісяця 329 тисяч рублів. Її заступники - 145 - 248 тисяч рублів. Доходи музею, правда, в три рази перевищили планові показники, та й число відвідувачів - думали, буде 350 тисяч, а набігло 1,2 млн. У документах навіть довелося пояснювати, чому «популяризація» відбулася, порахували в дирекції.

У театрі «Мюзік-хол» директор Юлія Стрижак отримує щомісяця 289 тисяч рублів. За підсумками 2017 року заклад змогло забезпечити заповнюваність залів на 78 відсотків, але на опері в «Мюзік-холі» в минулому році всього 16 відсотків місць були зайняті.

Три керівника петербурзьких установ культури - «Театру на Неві», «Манежу» і Т ЄАТР імені Коміссаржевської - задекларували за 2017 рік дохід в 10 млн рублів. До слова, за підсумками минулого сезону в комітеті з культури зафіксували заповнюваність залів на спектаклях в «Коміссаржевке» всього лише в 50 відсотків.

Одним з найбагатших культурних діячів став в минулому році директор ЦПКіВ імені Кірова Павло Селезньов. Разом з дружиною він за рік заробив майже 70 млн рублів. У декларації - з десяток земельних ділянок, дві квартири, два автомобілі BMW, одна Tоyota і мотоцикл. Проте на відміну від інших культурних менеджерів Селезньов став володарем мільйонів не за рахунок заробітної плати - його щомісячна платня 160 тисяч рублів. У управлінці він прийшов з бізнесу і до сих пір є власником частки акцій «Енергомашбанка». Згідно з даними «Спарк-Інтерфакс», йому належить 27,8% бізнесу, що є найбільшим пакетом акцій.

Найменша заробітна плата у керівника Центру Сергія Курьохіна Анастасії Курьохіна - 68 тисяч рублів. Втім, за 12 місяців заходи центру відвідали максимум 5 тисяч осіб. Заповнюваність їх в профільному комітеті оцінили на 72 відсотки. Варто зазначити, що у центру немає зараз постійної майданчики - в колишньому кінотеатрі «Прибій» ще йде ремонт.

Якщо діяльність театрів і концертних залів ще можна спробувати оцінити, порахувавши кількість глядачів на заходах, то охарактеризувати якість музичних шкіл і шкіл мистецтв в такому ж ключі неможливо. Ефективність їх оцінюється виключно народної мовить. Зарплати їх керівників, втім, абсолютно ненародних. Наприклад, глава Санкт-Петербурзької дитячої школи мистецтв ім. Г. В. Свиридова Наталія Валедеева отримує щомісяця 221 тисячу рублів. А глава Санкт-Петербурзької дитячої школи мистецтв № 2 Віра Шапкаріна - 210 тисяч рублів щомісяця. В цілому зарплати керівників музичних шкіл міського підпорядкування починаються від 120 тисяч рублів.

Переплюнули окремі регіональні бюджетники своїх «федеральних» петербурзьких колег, але не всіх. Декларації про те, скільки заробляють керівники підвідомчих їм закладів, опублікували на сайті Міністерства культури. Лідерами серед «федералів» стали художній керівник МДТ Лев Додін (24 млн рублів за 2017 рік) і директор Ермітажу Михайло Піотровський (19,5 млн рублів). Художній керівник Александрінкі Валерій Фокін заявив про дохід в 10 млн рублів, а також про квартиру в Латвії, дачі і квартирі в Росії. Глава БДТ Андрій Могутній відзвітував про 5 млн рублів за 2017 рік. Директор РНБ Антон Звислий повідомив про 5 млн рублів. Директор Російського музею Володимир Гусєв - про 8,9 млн рублів (у сім'ї 4 квартири і ділянку з будинком). Глава заповідника «Царське Село» Ольга Таратинова задекларувала 8 млн рублів, три квартири, дачу і "Мерседес". Її колега з ГМЗ «Петергоф» Олена Кальницька заробила 6,9 млн рублів.

У зведеній таблиці Міністерства культури є не всі керівники. Так, наприклад, немає даних про те, який дохід отримали керівники петербурзької Філармонії імені Шостаковича (рік тому Юрій Темирканов задекларував 43,8 млн), відзвітувати про заробіток змогли тільки головний бухгалтер і заступник художнього керівника. Чи не знайшла «Фонтанка» і декларації глави Маріїнського театру Валерія Гергієва. Як уточнили в прес-службі Міністерства культури, інформація про його заробіток за минулий рік до відомства не надходило. Сказати, чи передбачаються за це будь-які санкції щодо диригента, чиновники не змогли. У самому ж театрі «Фонтанці" не відповіли, чому декларації Гергієва не знайшлося на сайті Міністерства культури, хоча ще за рік до цього аналогічні відомості були. Згідно з ними, в 2016 році Гергієв заробив 154 млн рублів. За підсумками того ж року чистий прибуток «Фонду Валерія Гергієва», єдиним власником якого є диригент, перевищила 100 млн рублів. З фондом останні кілька років укладають контракти на організацію гастролей трупи Маріїнського театру.

Згідно зі спостереженнями «Фонтанки», більш ніж дві третини «культурних» топ-менеджерів в Петербурзі отримали дохід вище, ніж голова комітету з культури Костянтин Сухенко (за рік заробив 2,5 млн рублів) і все його підлеглі. Окремим керівникам вдалося «перебити» дохід культурного віце-губернатора Володимира Кирилова (4 млн рублів за рік). Як пояснили «Фонтанці» в комітеті з культури, згідно із законом чиновники визначають оклад керівників держустанов, а ось преміальну частину ті вже виписують собі самі, але також виходячи з критеріїв, прописаних в Смольному.

Про те, що керівники ГУПов нерідко встановлюють собі зарплату в рази більше, ніж отримують їх керівники в Смольному, неодноразово говорили петербурзькі депутати. У квітні петербурзький парламент затвердив законопроект, згідно з яким дохід керівників держустанов не повинен більш ніж у вісім разів перевищувати розмір зарплати підлеглого, рішенням засновника співвідношення може бути звужене, наприклад, до одного до чотирьох. «Начальники, які почнуть незаконно завищувати собі зарплати, будуть притягнуті до суворої відповідальності, аж до звільнення», - обіцяв тоді співавтор закону Денис Чотирбоки. А опозиціонер Максим Резник згадував, що питав Георгія Полтавченко, чому заступники керівника ГУП "Петербурзький метрополітен" отримують більше, ніж сам градоначальник: "Губернатор відповідав, що він не буде рахувати гроші в чужій кишені. Тепер йому так відповідати не доведеться". Закон вступив в силу і, по ідеї, вже зараз повинен знизити зарплати окремих керівників держустанов, в тому числі і театрів і музичних шкіл. Або ж навпаки - спонукати їх підняти виплати рядових службовців. «У наступному році, як опублікують декларації, перевіримо», - пообіцяли в Закса.

Ксенія Клочкова, «Фонтанка.ру»