Скільки коштує психолог?

  1. Скільки коштує психолог? Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків....
  2. За додаткову плату
  3. Скільки коштує терапія?
  4. Як вибрати терапевта?
  5. висновки
  6. Скільки коштує психолог?
  7. безкоштовно
  8. За додаткову плату
  9. Скільки коштує терапія?
  10. Як вибрати терапевта?
  11. висновки
  12. Скільки коштує психолог?
  13. безкоштовно
  14. За додаткову плату
  15. Скільки коштує терапія?
  16. Як вибрати терапевта?
  17. висновки
  18. Скільки коштує психолог?
  19. безкоштовно
  20. За додаткову плату
  21. Скільки коштує терапія?
  22. Як вибрати терапевта?
  23. висновки
  24. Скільки коштує психолог?
  25. безкоштовно
  26. За додаткову плату
  27. Скільки коштує терапія?
  28. Як вибрати терапевта?
  29. висновки
  30. Скільки коштує психолог?
  31. безкоштовно
  32. За додаткову плату
  33. Скільки коштує терапія?
  34. Як вибрати терапевта?
  35. висновки
  36. Скільки коштує психолог?
  37. безкоштовно
  38. За додаткову плату
  39. Скільки коштує терапія?
  40. Як вибрати терапевта?
  41. висновки

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?

Сьогодні на ринку психологічних послуг існує безліч різних фахівців і напрямків. Розкид цін теж дуже великий. Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?

Відразу обмовимося, що ми розглянемо весь спектр психологічної підтримки - від «швидкої допомоги», на кшталт телефонів довіри і анонімних чатів, до груп підтримки та індивідуальних консультацій психотерапевтів. Психіатрію ми розглядати не будемо, тому що психіатр має справу з клінічними випадками, тобто з душевними хворобами, а ми хочемо сфокусуватися на вирішенні складних ситуацій у психічно здорових людей, яких серед нас, на щастя, більшість.

безкоштовно

Незважаючи на те, що прийнято вважати психологічні послуги чимось елітним і дорогим, отримати багато видів підтримки можна безкоштовно.

По-перше, існує Московська служба психологічної допомоги населенню , Яка надає різні види допомоги - від телефонних консультацій до очних зустрічей, сімейної психотерапії та групових занять. Для жителів Москви і Московської області, студентів, а також тих, хто має тимчасову реєстрацію на термін від 6 місяців, послуги абсолютно безкоштовні. Достатньо зателефонувати по телефону, озвучити проблему, і вам підберуть потрібного фахівця для першого прийому. А далі стане зрозуміло, яка програма психологічної допомоги потрібна саме вам.

Не варто думати, що якщо допомога безкоштовна, значить, вона низькокваліфікована. Багато психотерапевти працюють в службі кілька днів в тиждень, а в решту часу займаються приватною практикою. «Мого терапевта Олену порадили мені хороші знайомі-психологи, і в перший раз я пішла до неї саме як до приватного фахівця, - розповідає Анна Крюкова, юрист з Москви. - Але потім з'ясувалося, що Олена також веде прийом в Московській службі психологічної допомоги населенню, і вона сама порадила мені записатися до неї саме туди, щоб сеанси були безкоштовними. Це мені дуже допомогло, тому що як приватний терапевт вона бере 3000 рублів на годину. А це серйозно б відбилося на моєму бюджеті ».

До речі, для всіх інших людей, хто не підходить під критерії для надання безкоштовної допомоги, ця ж служба надає платні послуги. Одна годинна консультація коштує 1225 рублів. Дитячий сеанс тривалістю 45 хвилин обійдеться в 933 рубля. Сімейна сесія на 2 години буде коштувати 2450 рублів. Якщо їхати нікуди не хочеться, а поговорити з психологом потрібно негайно, можна звернутися за онлайн-консультацією по Скайпу. Час буде коштувати 1330 рублів.

Час буде коштувати 1330 рублів

По-друге, існує ряд телефонів довіри, організованих різними державними і міськими структурами. Будь-яка дитина, що потрапив в кризову ситуацію, може зателефонувати на загальноросійський номер дитячого телефону довіри: 8-800-2000-122. У державного «Кризового центру допомоги жінкам і дітям» теж є свій телефон: 8-499-977-20-10. А для родичів тих, хто став жертвою природних катаклізмів, терактів та інших катастрофічних подій, цілодобово і безкоштовно працює Центр екстреної психологічної допомоги МНС Росії: 8-495-626-37-07.

По-третє, не варто забувати про благодійні фонди, які допомагають людям безкоштовно. Як правило, кожен фонд спеціалізується на своїй соціальній проблематиці і в рамках її надає допомогу. Багато хто навіть не знають про їх існування. Ось кілька прикладів таких фондів.

«Сестри»

Один з найстаріших центрів психологічної допомоги на території колишнього СРСР. Фонд працює з 1994 року і безкоштовно допомагає жертвам сексуального насильства, будь то жінки, діти або чоловіки. Телефон довіри центру - (499) 901-02-01. Він працює по буднях з 10 до 20 годин. Також є можливість записатися на особистий прийом або на групову реабілітаційну терапію.

«У мене є подруга, і зовсім недавно я дізналася, що кілька років тому її згвалтували, - розповідає Вікторія Зеленцова, викладач танців. - Всі ці роки вона нікому не говорила про цей жах, все носила в собі. Коли я дізналася, то полізла в Інтернет шукати, як їй можна допомогти, і відразу ж натрапила на інформацію про "сестер". Дала їй телефон, і з тих пір, як вона спілкується з їх психологами, вона почала буквально змінюватися на очах. Навіть голос став впевненіше ».

«Твоя територія. онлайн »

Цей благодійний проект базується в Санкт-Петербурзі, але допомагає підліткам з будь-якої точки Росії. Десятки психологів і консультантів ведуть онлайн-чати, куди може написати будь-який підліток з будь-якою проблемою.

«Саме форма онлайн-чату найбільш близька сучасним підліткам, - пояснює психолог-супервізор" Твоєї території "Андрій Зиков. - Вони звикли годинами зависати в соцмережах, тому написати для них простіше, ніж зателефонувати або тим більше прийти на прийом до психолога ». В основному, листування з психологами триває від години і довше. За цей час консультант намагається встановити контакт з дитиною, зрозуміти його проблему і її гостроту і показати, що він не один у своїй складній ситуації. «Наше завдання - надати першу психологічну допомогу, зняти гостроту ситуації, особливо якщо підліток знаходиться в небезпеці, якщо він на межі самогубства», - каже Андрій Зиков.

"Тут і зараз"

Цей московський фонд безкоштовно допомагає вихованцям дитячих сирітських установ, їх випускникам, прийомним сім'ям та сім'ям групи ризику. Працівники фонду розробляють комплексні соціальні сервісні програми і надають адресну допомогу. В основному, в фонд звертаються батьки, які взяли прийомну дитину. Психологи проводять як сімейні, так і індивідуальні консультації, шукаючи підхід до кожної дитини.

За додаткову плату

Вартість роботи приватних психологів коливається від 1500 до 6000 рублів і вище за годинний сеанс. Такий великий розкид залежить від безлічі факторів: освіти, досвіду роботи, наявності сертифікатів про курсах підвищення кваліфікації, напрямки діяльності та, власне, від амбіцій і популярності фахівця.

Освіта - дуже важливий фактор. Одна справа - психологічний факультет гуманітарного вузу, а інше - медичну освіту з подальшим психотерапевтичним, курси підвищення кваліфікації, членство в асоціаціях та інше. «Психологічна освіта коштує дорого, і чим більше у психотерапевта за плечима курсів, семінарів і конференцій, тим дорожче він буде коштувати, - каже приватний психотерапевт Зара Арутюнян. - Особливо це стосується психоаналітиків, які постійно з'їжджаються на конференції за кордоном, сплачують внески в міжнародні психоаналітичні асоціації, проходять постійні супервізії з іншими аналітиками ».

Супервізія - це необхідний компонент будь-якої професійної психотерапії. Працюючи з клієнтом, терапевт в свою чергу сам ходить до психотерапевта, як правило, наставнику, який старший і досвідченіший. Супервізія важлива не тільки для початківців фахівців, а й для дуже досвідчених, і триває протягом усієї практики психотерапевта. Під час супервізії терапевт розбирає з наставником складні випадки, ділиться думками з приводу прогресу у своїх клієнтів (зберігаючи при цьому клієнтську таємницю і конфіденційність) і методик, які він використовує і планує використовувати. За супервизию фахівець платить сам, тому це ще один ценообразующий фактор: чим частіше він ходить на супервизию, тим більше грошей витрачає, тим дорожче його власні послуги.

Досвід фахівця також вкрай важливий і безпосередньо пов'язаний з фактором освіти. Крім кількості відвіданих курсів та тренінгів, роки роботи - це роки накопичення фактичного матеріалу, роки вислуханих людських історій і практики допомоги. Тому недавній випускник психологічного факультету з невеликим досвідом роботи буде приймати за 1500 рублів і з радістю зробить знижку. А психоаналітик з 20-річним стажем і двадцятьма міжнародними сертифікатами буде коштувати 5000-6000 тисяч за сеанс, а часом і дорожче. «Верхньої межі не існує, - говорить Зара Арутюнян. - Ось недавно популярний психолог Михайло Лабковской оголосив, що час його консультації коштує 80 000 тисяч рублів. Це, звичайно, абсурдна цифра. Інша справа, що він практично не займається індивідуальним прийомом, а заробляє гроші публічністю, гастролями, лекціями та іншим популізмом ».

Скільки коштує терапія?

В кінцевому підсумку тільки сам фахівець визначає свою цінову політику, і тут підходи часто різняться. Строгий підхід виглядає так: психотерапія не повинна коштувати дешево, тому що клієнт повинен відчувати, що вносить істотний внесок в процес, в тому числі матеріальної. «Крім того, клієнт платить за кожен пропуск, - говорить член Московського психоаналітичного суспільства, який побажав зберегти анонімність. - Під час терапії багато хто схильний пропускати сеанси, що погано позначається на процесі, а знаючи, що він все одно заплатить за пропуск, як за повний сеанс, клієнт змушений приходити. Це його дисциплінує, а дисципліна важлива ».

Існує і більш гуманний підхід. Багато психотерапевти лояльно відносяться до пропусків і перенесення проекти, і цінова політика у них гнучка. «Якщо клієнт не може, захворів, поїхав у відрядження або навіть просто не в настрої, ми спокійно скасовуємо сеанс без всяких штрафів, - каже психотерапевт Зара Арутюнян. - У будь-якому випадку, якщо людина не в настрої, толку від сеансу не буде ». Також Зара Арутюнян вважає, що ціна для різних клієнтів повинна бути різна. «Якщо людина багато заробляє і може собі це дозволити, я беру 5000 рублів за сеанс. З багатьох беру менше, якщо бачу, що це молодь, багатодітні сім'ї або просто для людини це занадто великі гроші. А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто ».

А є групи людей, яких я готова консультувати безкоштовно - це жертви насильства і представники ЛГБТ, яким і так доводиться в нашому суспільстві непросто »

Такого ж підходу дотримуються фахівці психологічного центру "Точка, крапка". Сеанс для дорослих у них коштує 2000 рублів, але в індивідуальних випадках може бути і 1500 рублів, і 1000 рублів, в залежності від фінансової та життєвої ситуації клієнта.

На кінцеву вартість психотерапії впливає, очевидно, і її тривалість. Тут все ще більш індивідуально. Жоден професіонал не скаже вам до першого сеансу, скільки триватиме весь курс. Не можна вірити тим, хто на сайті або по телефону гарантує повне позбавлення від всіх проблем за один сеанс і 10 000 рублів. Такого не буває. Також не можна вірити тим, хто бере гроші вперед, наприклад, за 10 сеансів. Загальне правило таке: чим конкретніше і локальнее запит, тим швидше можна досягти результату.

Наприклад, якщо ви приходите з проблемою, що вам складно виступати на публіці, ви відчуваєте невпевненість і не знаєте, як її подолати, вам може бути достатньо кількох уроків ораторської майстерності та все. Інша справа, якщо ваш запит звучить як «багато років не можу побудувати нормальні відносини, все закінчуються однаково, не знаю, як бути і як знайти своє щастя», то, можливо, вам потрібна тривала психотерапія. «Втім, іноді клієнт приходить з одним запитом, а через кілька сеансів з'ясовується, що проблема зовсім в іншому - чи глибше, або, навпаки, все простіше, ніж він думав», - говорить Зара Арутюнян.

Як вибрати терапевта?

При цьому правила «чим дорожче, тим краще» не існує. У виборі відповідного саме вам фахівця потрібно звертати увагу на напрямок психотерапії. Їх безліч. Із серйозних: гештальт-терапія, когнітивна терапія, сімейна терапія, поведінковий підхід, психоаналіз. Є і більш специфічні види, такі як арт-терапія, тілесна терапія, психодрама або психологічні розстановки. Найдорожчим напрямком вважається психоаналіз: і сеанси коштують дорожче, і тривалість курсів довше всіх інших. Багато ходять до психоаналітиків роками.

«Якось приятель порадив мені спробувати сходити на так звані розстановки, - розповідає Михайло Мішин, програміст. - У мене були проблеми з батьком, які я ніяк не міг дозволити і остаточно заплутався, а метод розстановок обіцяв все виправити. Я домовився про сеанс і прийшов. Керівник розстановки сказав, що за один сеанс ми все вирішимо, і попросив 8000 рублів. У приміщенні було кілька людей, так званих "заступників", які повинні були грати ролі членів моєї сім'ї, в тому числі і батька. Я коротко розповів про проблеми, а потім почався якийсь театр. Люди говорили дивними голосами і імпровізували на місці, розігруючи сцени з нібито мого минулого. Я ледве витримав до кінця, все, що відбувається було схоже на сон або водевіль, ніж на щось, пов'язане з наукою і психологією. Гроші довелося, на жаль, віддати, але більше я туди не повернувся ».

Розібравшись з напрямком і вибравши потрібний і перевірене, потрібно звертати увагу на рекомендації. Загальне правило таке - чим краще психотерапевт, тим менше реклами ви про нього знайдете. А імена багатьох досвідчених психоаналітиків і зовсім зустрічаються тільки на професійних сайтах на кшталт Московського психоаналітичного суспільства . Його члени себе не рекламують, їх телефонів (не кажучи вже про особисті сайтах) в Інтернеті не знайти. Такі контакти передаються за рекомендацією, і беруть в терапію такі фахівці не всіх і не завжди. Часто вільних годин у них немає на місяці вперед.

В середньому, якщо немає гострого випадку, і клієнт хоче розібратися в собі, психотерапія приносить результати після 40-60 сеансів. При середній частоті відвідувань раз в тиждень виходить близько року. Але це дуже сильно усереднені цифри: кому-то потрібно ходити частіше (але не менше одного разу на тиждень), комусь довше. Як правило, психоаналіз триває 2-3 роки при щотижневих відвідини.

Також серед фахівців немає спільної думки, хто приймає рішення про припинення терапії. Багато хто вважає, що сам психотерапевт, бо йому видніше, впорався клієнт з проблемою або ще немає. «Я з цим не дуже згодна і вважаю, що сам клієнт повинен вирішувати, - каже Зара Арутюнян. - Іноді я бачу, що він вже готовий, він все може сам, але продовжує триматися за наші зустрічі за звичкою або з бажання підстраховки. Тоді я намагаюся пояснити, що він вже встав на ноги, і я йому не потрібна. При цьому, якщо в його житті станеться криза, він завжди може зателефонувати мені і знову зустрітися ». Тому якщо на протязі довгого часу ви не бачите результатів або бачите їх, але фахівець продовжує наполягати на продовженні терапії, це привід задуматися.

висновки

Отже, як ми бачимо, душевний комфорт може обійтися вам як безкоштовно, так і дуже дорого. І в обох випадках, а також в більшості випадків посередині, може бути толк. Головне - чітко розуміти, кому і за що ви платите, і не давати себе обдурити.

Автор:

Катерина Абрамова для Порівняй, джерело фото - shutterstock.com, moviepilot.de

Скільки коштує психолог?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як вибрати терапевта?
Як зрозуміти, хто потрібен саме вам, скільки це коштує і з чого складається ціна?
Скільки коштує терапія?