Проектування будь-якої будівлі вимагає не тільки певних технічних знань, це більш складний процес, що включає в себе кілька етапів.
Будь-яка робота з проектування вимагає ще і творчого підходу, адже, завжди хочеться, щоб твій твір було унікальним і красивим. Звичайно, необхідно дотримуватися сувору послідовність при оформленні кожного замовлення на роботи з проектування, які обов'язково повинні відповідати існуючим документам законодавчого і нормативного характеру.
Цивільний кодекс РФ, наприклад, проектні роботи визначає одним з підготовчих етапів при проведенні будівельних робіт, які, в свою чергу, потрібно здійснювати в певному строгому порядку. Тут слід зазначити, що порядок проведення цих робіт залежить, перш за все, від призначення будівельного об'єкта. При стандартному способі проектування передбачається такий порядок:
- складання технічного завдання;
- ескіз;
- оформлення технічного проекту;
- і робочого проекту.
Тут більш детально буде розглянуто, як правильно виконати технічне завдання.
Що таке ТЗ і навіщо воно потрібне
Часто доводиться стикатися з такою ситуацією, коли замовник, домовляючись по телефону, пояснює, що саме він хоче отримати, але на відповідь на питання про наявність ТЗ, трохи губиться. Як правило, більшість замовників не знає, що таке ТЗ, і цікавиться, чи не так уже воно необхідне. Але справа в тому, що ТЗ, або технічне завдання, - це те, на що в першу чергу дивляться при складанні проектів, на цей документ посилаються при проведенні певних робіт, можна сказати, підрядник слід тільки цим документом при складанні проектів і проведенні інших робіт по будівництву.
В технічному завданні вказані всі характеристики будівельного об'єкта, зібрана вся інформація по передбачуваному будівництва і, звичайно, враховані побажання замовника. Таким чином, складання ТЗ на проектування - це не що інше, як документально записані і оформлені всі стадії майбутніх робіт з проектування та зведення будівельного об'єкта. Подібного роду документ допомагає вирішити весь комплекс заходів, пов'язаних з роботами з проектування та будівництва. Найідеальніше ТЗ - це ТЗ, де відображені всі існуючі проблеми і точно, детально зазначено той проект, який в підсумку бажає отримати замовник. ТЗ на проектування включає в себе кілька видів проектування:
- ескізне;
- архітектурне;
- інженерне;
- конструктивне на окремі види металоконструкцій і т.п.
Як скласти ТЗ
Перш за все, приступаючи до будь-якого виду робіт, необхідно визначити початкові і кінцеві етапи, з'ясувати основні цілі, завдання та результати, які очікуються, тобто розібратися з головними критеріями проектування. Технічне завдання на проектування складається безпосередньо перед проведенням підрядних робіт, ТЗ прикладається до підрядним договором у вигляді окремого додатка, яке повинне бути погоджене обома сторонами. Форма технічного завдання довільна, але існують все-таки певні норми оформлення.
У деяких випадках будівельна компанія grause.ru користується універсальними спеціальними таблицями для складання ТЗ на проектування, такі таблиці допомагають фіксувати все що відбуваються в ході робіт зміни, а також можливі відступи від початкового проекту. Такі зміни дуже важливо фіксувати, щоб володіти всією повнотою інформації і проведених будівельних роботах і ще належить зробити.
Між замовником і фірмою-проектувальником складається відповідно до договору підряду ТЗ на проект майбутньої будівлі. При заповненні бланка на ТЗ будуть потрібні такі загальні відомості, як район передбачуваного будівництва, особливості району: клімат, рельєф і т.п. Після цього заповнюється вже інший розділ ТЗ, де розкривається вся інформація про майбутній будівлі, тут потрібно вказати архітектурні та конструктивні форми бистровозводімого споруди, окремі елементи будівництва, в тому числі необхідно врахувати комунікаційні особливості, дизайн місцевого ландшафту, благоустрій прилеглої території. Крім загальних даних в цей розділ ТЗ з проектування включають зазвичай і такі пункти, як:
- обгрунтування будівництва;
- вид будівельних робіт (реконструкція, нове або капітальне будівництво або це ремонт: капітальний або некапітальний);
- всі дані замовника в повному обсязі (ПІБ або назва організації, юр. і факт. адреса, банківські реквізити тощо);
- особливості ділянки, на якому планується проводити будівельні роботи;
- вимоги до об'єкта будівництва (його тип, призначення, кількість поверхів, площа, умови користування підземним простором, а також готових проектів;
- черговість (порядок) будівництва;
- терміни початку і завершення будівельних робіт і термін здачі об'єкта в експлуатацію, що обов'язково повинно бути обумовлено в договорі замовлення;
- характеристики якості споруджуваного об'єкта (за ГОСТом 54257-2010);
- характер етапів проектування;
- дозвільна документація для будівництва.
Складання ТЗ на проектування і забезпечення проекту необхідною документацією - важлива умова для якісного та ефективного будівництва. Якщо цього не зробити, то всі розрахунки технічного і економічного характеру важко буде довести, а всі роботи по проекту, будівництва та монтажу не вдасться чітко організувати.