Шкода світлодіодних ламп

  1. негативні фактори
  2. елементи конструкції
  3. Вплив світла на зір
  4. мерехтіння
  5. Вплив на виділення мелатоніну
  6. Електромагнітне випромінювання
  7. Ультрафіолетове і інфрачервоне випромінювання
  8. Стандартизація світлодіодних ламп
  9. Продукція китайських виробників

В останні роки масове поширення набули світлодіодні лампи, які візуально схожі з лампами розжарювання. Світлодіодні пристрої активно рекламуються, рекламодавці повідомляють про прекрасні енергетичних характеристиках продукції, великому експлуатаційному ресурсі лампочок і потужному освітленні.

Світлодіодні пристрої активно рекламуються, рекламодавці повідомляють про прекрасні енергетичних характеристиках продукції, великому експлуатаційному ресурсі лампочок і потужному освітленні

Однак практично ніколи продавці не говорять про те, що шкода світлодіодних ламп в значній мірі зводить нанівець всі переваги цього виду освітлювальних пристроїв. У цій статті розберемося докладніше в тому, чи впливають світлодіодні фактори на погіршення здоров'я, і ​​якщо так, то чому.

негативні фактори

Існує комплекс негативних впливів на людський організм, причиною яких є світлодіодні освітлювальні прилади.

елементи конструкції

Корпуси світлодіодних ламп виконуються з екологічно безпечних матеріалів - якісного пластику і стали. У пристроях високої потужності радіатор виробляється зі сплаву алюмінію. На відміну від люмінесцентних ламп, в світлодіодних виробах не використовуються колби з газом.

Вплив світла на зір

В даному випадку значення має так звана колірна температура - показник інтенсивності випромінювання джерела світла. Чим вище температурний показник, тим сильніше випромінювання в синьому і блакитному спектрі. Для очної сітківки найбільш небезпечний занадто сильний синє світло, під впливом якого вона починає деградувати. Холодне біле світло несе небезпеку для дітей, оскільки структура їх очей ще недостатньо розвинена і можливе отримання травми.

Щоб зменшити подразнюючу дію світла, рекомендується «розбавляти» світло від LED-джерел лампами розжарювання невеликої потужності (до 60 Вт). Також можна задіяти світлодіодні пристрої, що дають тепле біле світло. Такі світлові джерела (без підвищеного коефіцієнта пульсації) не завдають шкоди здоров'ю.

Рівень колірної температури вказується на упаковці товару. Температурна норма знаходиться в межах 2500-3200 К.

мерехтіння

Шкода світлодіодних ламп може виражатися в їх мерехтінні з певною частотою. Вражаюча вплив на психіку людини роблять частоти в діапазоні 8-300 Гц. Причому такі мерехтіння непомітні і, тим не менш, можуть мати негативний вплив на нервову систему.

Необхідно, однак, зауважити, що в якісній продукції вихідна напруга драйвера ретельно фільтрується, в результаті чого змінна складова зводиться нанівець. Так вдається знизити рівень пульсацій до менш ніж 1%. Якщо в лампу вмонтований імпульсний блок живлення, то коефіцієнт пульсацій може доходити до 10%, не завдаючи шкоди людині.

Зверніть увагу! Пристрої з хорошими драйверами не бувають дешевими. Економія в даному випадку може здійснюватися тільки на шкоду здоров'ю.

Вплив на виділення мелатоніну

За якість сну, його ритм і періодичність, відповідає гормон під назвою мелатонін. Також мелатонін стабілізує окислювальні процеси на безпечному рівні, що уповільнює процеси старіння. У здорової людини цей гормон досягає максимальної концентрації з настанням темного часу доби. В результаті з'являється бажання поспати. При роботі по ночах організм піддається впливу багатьох дратівливих чинників, в число яких входить і штучне освітлення. Тривале і регулярне перебування під дією світлодіодного світла особливо негативно позначається на якості зору.

Виходячи з вищесказаного, рекомендується уникати занадто яскравого освітлення світлодіодними джерелами. Перш за все, слід обмежити такий тип освітлення в дитячих кімнатах і спальнях.

Зверніть увагу! Довге перебування біля монітора зі світлодіодним підсвічуванням є одним з факторів, що сприяють безсонні.

Електромагнітне випромінювання

Шкода світлодіодних ламп, пов'язаний з електромагнітним випромінюванням, вважається перебільшеним. Високочастотні імпульси дійсно погіршують сигнали радіоапаратури і Wi-Fi приймачів, що знаходяться поблизу. Однак для людського організму LED-лампи значно менш відчутні в порівнянні з мобільними телефонами або мікрохвильовими печами.

Ультрафіолетове і інфрачервоне випромінювання

Щоб отримати відповідь на питання про шкоду ультрафіолету і інфрачервоних променів, необхідно провести аналіз двох варіантів отримання білого світлодіодного світла. У першому випадку в корпус поміщаються три кристала - білий, червоний і зелений. Експеримент показує, що довжина хвиль не покидає меж видимого спектру, а значить, світлодіоди не створюють потік світла в ультрафіолетовому і інфрачервоному діапазонах.

Другий варіант передбачає отримання білого світла нанесенням люмінофора на синій світлодіод. В результаті змішування білого потоку, створюваного люмінофором, і жовтого - від світлодіода - виходять різноманітні відтінки білого. Результати досвіду показують дуже незначне ультрафіолетове випромінювання, безпечне для людського організму. Інтенсивність інфрачервоного випромінювання на початку діапазону довгих хвиль знаходиться в межах 15%, що набагато менше, ніж у випадку зі стандартною лампою розжарювання.

Стандартизація світлодіодних ламп

Існує стійка думка, що світлодіодні освітлювальні прилади не стандартизовані. Почасти таке твердження можна вважати неправильним. Так, окремий стандарт відсутня, але світлодіодні лампи описані в загальній нормативної документації, яка нормує вплив штучного світла на людину.

Наприклад, в одному з пунктів ГОСТу, що стосується светобіологіческой безпеки, вказуються умови і методи розрахунків характеристик ламп, в тому числі і світлодіодних. Згідно з буквою регламенту всі освітлювальні пристрої безперервної хвилі за рівнем небезпеки для зору поділяються на чотири групи. Ризики визначаються за підсумками експерименту в результаті вимірювання рівнів ультрафіолетового і інфрачервоного випромінювань. Також аналізується характер синього світла і вплив тепла на очну сітківку.

Один з пунктів Зводу правил регламентує вимоги до різних типів освітлення. Так, наприклад, світлодіодні пристрої згадуються в розділі «Штучне освітлення». Нормуються технічні параметри освітлювального обладнання, вказується, що його характеристики не повинні виходити за рамки значень, зазначених в правилах.

Наприклад, для ламп штучного освітлення колірна температура може перебувати в межах від 2400 до 6800 К, а найвищий рівень ультрафіолетового випромінювання фіксується на рівні 0,03 Вт на квадратний метр. Також описуються допустимі коефіцієнти пульсації, світловий віддачі і освітленості.

Продукція китайських виробників

Про небезпеку дешевої продукції сказано вище. Світлодіодні пристрої від китайських виробників в цілому можна охарактеризувати як низькоякісні. Вироби дешевше 200 рублів за одиницю часто оснащуються неякісним блоком перетворення напруги. Замість драйверів такі моделі комплектуються блоком живлення без трансформатора, який нейтралізує змінну складову за допомогою полярного конденсатора. При цьому невелика місткість не дозволяє конденсатору здійснити повноцінну нейтралізацію. В результаті коефіцієнт пульсацій в деяких випадках досягає 60%, що надзвичайно шкідливо для людського ока і психіки.

Зменшити негативний вплив такої продукції можна двома способами. У першому випадку потрібно замінити електроліт на аналог з ємністю близько 470 мкФ (в тому випадку, якщо це технічно можливо). У будь-якому випадку такі лампи можна використовувати лише в приміщеннях з невисоким зоровим напругою (туалет, коридор і т.п.). Інший спосіб передбачає заміну неякісного блоку на драйвер з перетворювачем імпульсного типу.

Зверніть увагу! Багато фахівців заявляють, що шкода, заподіяна світлодіодними лампами, перебільшений. Однак визнають, що проблема синього світла поки не знайшла рішення, а тому потрібно звертати особливу увагу на колірну температуру.

Якщо значення параметра До перевищує 4 тисячі одиниць, слід відмовитися від придбання таких світлодіодних ламп. Такі освітлювальні прилади призначені для освітлення вулиць і виробничих приміщень.