Школа-інтенсив «Я в світі, світ навколо мене»

  1. Літній пришкільний профільний загін старшокласників «Школа-інтенсив« Я в світі, світ навколо мене...
  2. Ну, а як проходили наші Школи, дивимося:
  3. Школа-інтенсив «Я в світі, світ навколо мене» - 2014

Літній пришкільний профільний загін старшокласників
«Школа-інтенсив« Я в світі, світ навколо мене »

поява ідеї

Д.В. Верин-Галицький. «У березні 2013 року у мене дуже спонтанно виникла ідея організації і проведення літньої школи-інтенсиву для старшокласників. Ця школа в моїх уявленнях повинна була стати зануренням в область психолого-педагогічних знань, що сприяють формулювання відповідей на актуальні для хлопців старшого підліткового віку питань «хто я», «який я», «в чому полягають особливості підліткового віку», «особливості статі» , «впливу соціуму на особистість» та ін.

А як виникла ідея, вона дуже швидко стала «обростати» нюансами. Так заняття обов'язково повинні вести різні цікаві люди, а не тільки я. У цій школі не ставлять оцінок і хлопцям-учасникам дуже комфортно, кожен має право на свою думку, ніхто не засудить за «кострубатість» цього судження і ніхто ні на кого не тисне «авторитетом». Але при цьому, крім самих занять в цій школі повинно бути багато яскравого, насиченого і справжнього Життя, щоб емоційно все, що відбувається для учасників школи було таким, щоб сюди хотілося приходити, перебувати поруч зі своїми новими і старими друзями, отримувати задоволення від спілкування з викладачами .

Ще однією важливою складовою такої школи є колективні творчі справи, що дозволяють створювати ситуацію спільної діяльності, що має загальну для всіх мета, яка відбувається для всіх учасників на одному просторі, а результат цієї діяльності - цілком реальний матеріальний продукт дитячої творчості. Тут дивляться фільми, які змушують думати, і обговорюють їх. Тут вчать пісні, а потім співають їх хором. Тут багато різних ігор, в яких беруть участь всі: і інтелектуальних, і спортивних, і просто таких, які приносять радість. Одним словом, ця школа-інтенсив повинна для всіх її учасників стати досвідом і «іншого» освіти, і, хай вибачать мене колеги-педагоги, досвідом «інший» шкільного життя.

Назва придуманої Школи теж виникло відразу, майже миттєво з самою ідеєю, оскільки цю саму ідею і відображало - «Школа-інтенсив« Я в світі, світ навколо мене ».

Власне нового я нічого не придумав. Всі форми педагогічної роботи, які я планував використовувати в роботі Школи, давним-давно відомі. Велосипед винаходити не збирався, і вже тим більше не стану претендувати на інноваційність. Просто знаю, що лушпиння, а що ні, що працює на розвиток і дорослішання дитини, а що їх гальмує.

Ну а якщо зовсім чесно, мені самому дуже хотілося прожити період цієї придуманої мною «Школи» разом з дітьми по-іншому. Так, як вже практично не живуть. І так, як жити, на мій погляд, педагогічно правильно.

Ідейно, ця Школа вельми органічно вписувалася в проект «Стати Людиною» ( http: //статьчеловеком.рф/ ), Що народився навесні-влітку 2012 року, який об'єднав і мою педагогічну віру, і кілька напрямків моєї педагогічної діяльності. Відповідно, ця Школа повинна була стати логічною частиною проекту «Стати Людиною». Що в підсумку і сталося: Школа-інтенсив «Я у світі. Світ навколо мене »в проекті« Стати Людиною »зайняла гідне місце.

Мені відразу було зрозуміло, що якоїсь фінансової підтримки моєї «прудумкі» не буде, тому відразу необхідно було зрозуміти, яким чином це можна буде все здійснити. Тобто на які ресурси я можу розраховувати.

Одне з того, що мене дуже сильно засмучує в сучасній освіті, то, що куди НЕ ткнися - гроші.

- Хлопці, ви хочете ось це?
- Хочемо!
- Це буде коштувати ось стільки (далі звучить вартість).
- А хочете ось це?
- Хочемо!
- А це буде коштувати ось стільки (знову звучить вартість) ...

Гроші гроші гроші…

Начебто все легко і логічно пояснюється, що безкоштовно ніхто не буде працювати ... Але ж, коли посередником між учителем і учнем стають гроші, відносини між ними набувають зовсім інший характер і «батьківська функція вчителя», про яку на початку XX століття писав М. М. Рубінштейн як така перестає існувати. І відносини набувають характеру «послуга-споживач». Але ж такі відносини абсолютно чужорідні для російської школи! Для мене все-таки ближче коли «очі в очі» і коли «душа з душею говорить» ... Учитель він же в першу чергу для дитини джерело ціннісного досвіду, а ця його іпостась апріорі не може співіснувати на одному просторі з грошовими відносинами між учителем і учнем. Так я вважаю. І в педінститут я колись у 1987 році вступив, щоб стати Вчителем. Щоб «очі в очі» ... І мені зараз від усього цього і багато чого іншого, що я бачу навколо себе в нашому суспільстві та освіті як відображенні цього суспільства, дуже і дуже не комфортно ...

Тому для мене спочатку було дуже важливо: наша Школа для хлопців (а відповідно їх батьків) повинна бути безкоштовною. Що в кінцевому підсумку і вийшло. Батьки оплачували лише харчування (обід). Якби вийшло зробити так, щоб і харчування для учасників Школи стало безкоштовним, то моє особисте задоволення було б ще більш високим. Що стосується хлопців, які ростуть в ситуації, коли в школах грошові збори на все-ї-на-вся давно стали нормою, то вони безкоштовне харчування оцінять. Я абсолютно в цьому впевнений. Хтось скаже, що це дрібниця? Ні, не абищо, саме з таких дрібниць і складається ставлення дітей до-дорослим. У ситуації такої Школи, це дуже важливо.

І перш ніж, ми вам відкриємо свої секрети організації Школи і розповімо про наші ресурсах, завдяки яким Школа відбулася, уявімо то, що в кінцевому підсумку у нас вийшло ».

деякі формальності

Мета Школи-інтенсиву «Я в світі, світ навколо мене»: шляхом занурення в область психолого-педагогічних знань в процесі різних форм пізнавальної діяльності сформулювати відповіді на актуальні для дітей старшого підліткового віку питання (про особливості підліткового віку, особливості статі, впливи соціуму на особистість та ін.).

Форми роботи: лекції, бесіди, диспути, тренінги, спортивно-розвиваючі заняття, колективні творчі справи.

Учасники: учні 9-х-11-х класів.

Період роботи Школи-інтенсиву: 1 - 12 липня 2013 року.

Керівник Школи-інтенсиву: Верин-Галицький Д. В., учитель МБОУ ЗОШ № 32 м Хабаровська

Викладачі: запрошені викладачі ВНЗ, працівники соціальних служб, тренери-психологи.

Харчування: одноразове (обід) в шкільній їдальні, 100 р / день * 10 днів = 1000 р на одну дитину, оплата за рахунок батьківських коштів.

Тижневий режим роботи: понеділок-п'ятниця з 9.00 до 15.00.

Щоденний режим роботи:

9.00 - 9.30
9.35 - 11.05
11.15 - 12.45
12.45 - 13.10
13.10 - 13.30
13.30 - 15.00
15.00 - 15.15

спортивно-розвиваюче заняття;
перше заняття;
друге заняття;
гри-тренінги;
обід;
третє заняття;
«Емоція дня» (рефлексія)

Правила для учасників Школи-інтенсиву:

  • У всіх наших заняттях беруть участь всі. Ніхто не відсиджується в сторонці, усамітнившись зі своїм смартфоном або просто соромлячись виконувати ту чи оне завдання.
  • Одяг, в якій ми приходимо в нашу Школу демократична, легка, що припускає можливість виконання спортивних вправ. Верх: футболка або блузка, груди, живіт і поперек закриті. Низ: легкі штани, бриджі, спортивні лосини. Взуття легкі кросівки або балетки. Передбачити можливість занять босоніж (в шкарпетках).
  • Кожен поважає кожного.
    • Ми не запізнюємося. О 9.00 ми починаємо нашу роботу. Запізнення - ознака поганого тону і неповагу до учасників і викладачам Школи.
    • З 9.00 до 15.00 діє обмеження на використання засобів комунікації (телефони, смартфони, планшети та ін.) Під час самих занять всі ці пристрої повинні бути відключені і прибрані, а користуватися ними можна лише під час короткочасного відпочинку між заняттями або під час обідньої перерви. Не забувайте, що використання телефонів під час занять - це ознака неповаги до учасників і викладачам.
    • У спілкуванні один з одним ми не лихословити, що не хамім ні учасникам, ні викладачам.
    • У дискусіях ми не перебиваємо один одного, даємо можливість висловитися кожному. Пам'ятаємо, що немає людей краще або гірше, є різні люди з різними думкою.
    • Під час занять у нас не з'являється термінових справ, через які необхідно виходити з аудиторії. Якщо ж раптом (раптом !!!) така необхідність виникла (але краще, щоб вона не виникла), ви потихеньку, навшпиньках, не відволікаючи викладача і хлопців від роботи, абсолютно непомітно виходьте, а після повернення точно так само непомітно заходите і займаєте своє місце.
  • В кінці кожного дня ми пишемо «емоцію дня» - невеликий емоційно-аналітичний текст про минулий за цей день. Обов'язково пишемо і не сачкуем 🙂
  • Всі учасники Школи згідно з жеребкуванням розподіляються по чергувань. Завдання чергового полягає в допомозі керівнику в підготовці аудиторії до чергового заняття, а після закінчення всіх занять необхідно вимити підлогу в аудиторії і підготувати її до наступного дня.
  • Під час Школи можуть з'явитися нові правила, які можуть запропонувати самі учасники або керівник. Головна вимога до цих правил: вони повинні бути розумні, тобто не суперечити здоровому глузду.

Буклет-пам'ятка учаснику Школи-інтенсиву «Я в світі, світ навколо мене»

Ну, а як проходили наші Школи, дивимося:

Школа-інтенсив «Я в світі, світ навколо мене» - 2013

Школа-інтенсив «Я в світі, світ навколо мене» - 2014

Рефлексія керівника (Верин-Галицький Д.В.)

На жаль, реалії сучасної освіти такі, що тим педагогам, які дійсно щось можуть робити саме для Освіти дітей, тобто можуть продуктивно з ними працювати не тільки в напрямку вкладання в їхні голови різної навчальної інформації, часто абсолютно непотрібною ні для їх самореалізації, ні для життя серед людей, ні для того, щоб вважатися людиною освіченою (з освіти як процесу адже зовсім не випливає освіченість як властивість людини), доводиться попутно везти на собі величезний віз абсолютно непотрібною, а часто просто тупий, що віднімає дорогоцінний час роботи, від якої Освіті (спрямованого саме на освіченість і формування цінно стного простору дитини), так би мовити, ні холодно, ні жарко. Роботи, здебільшого спрямованої на обслуговування чиновницького апарату і всіх тих, хто міцно-міцно присмокталися до утворення, і експлуатують його для досягнення своїх, вельми прагматичних і абсолютно не високих цілей, а таких присмокталися за останні двадцять років (після 1991-го року) стало якось занадто багато.

Така, незрозуміла своїм змістом (а часом вступає в протиріччя не тільки з аксіомами виховання і навчання) псевдопедагогіческіх робота віднімає не тільки час, але і сили від того, чим я дійсно повинен займатися. Адже для мене Освіта не у зовнішній лушпинні, якої кругом теж стало занадто багато, і цей сніжний ком стрімко зростає (але ж колись він повинен розвалитися і розсипатися в прах!), А в тому, що залишиться в наших дітях після завершення основного шкільної освіти, на той момент, коли воно буде завершено, і коли лушпиння відпаде за непотрібністю. Що залишиться тоді?

Про те, який я бачив на етапі свого фантазування нашу Школу-інтенсив, мною розказано на початку цієї статті. Орієнтувався я в своїх фантазіях, перш за все на те, що я можу робити з дітьми сам. Наприклад, організувати колективні творчі справи, щоб вони дійсно були КТД, а не нудним відбуванням дітьми часу. Наприклад, продумати і провести фізкультурний початок кожного дня, щоб повторень не було, і на традиційні уроки фізкультури це схоже теж не було. Наприклад, влаштувати пісенний коло, щоб хлопці потихеньку-потихеньку теж почали співати. Просто все організувати так, щоб наш час в період Школи не витрачати даремно, і простір був заповнений максимально - теж можу. Але як бути з викладачами, яких повинно бути багато і різних? Можливості нехай навіть найменшої оплати їх роботи у мене немає і навряд чи до початку нашої Школи-інтенсиву вона б з'явилася, тому треба було шукати тих, хто з нами став би працювати на безоплатній основі.

Коли ти чогось дуже сильно хочеш зробити, і ділишся своїми думками з людьми, обов'язково хто-небудь підкаже, що і як зробити краще, або з ким варто зустрітися, щоб це «краще» вийшло. Так мене люди вивели на Колмикова Володимира Васильовича, начальника відділу психологічної підготовки Далекосхідного філії ФКУ «Центр екстреної психологічної допомоги МНС РФ» і Гориславец Катерину Геннадьевну фахівця Хабаровського Крайового молодіжного соціально-медико-педагогічного Центру «Контакт» і вони в період Школи-2013 і Школи -2014 дуже продуктивно з нами попрацювали. І Володимир Васильович, і Катерина Геннадіївна - це фахівці, яким за родом своєї основної діяльності необхідно працювати з населенням.

А ще дуже важливо, щоб навколо були такі люди, до яких ти можеш звернутися за допомогою, і тобі не відмовлять. Причому, для майбутнього нового для всіх нас справи було дуже важливо, щоб це були люди, яким є про що сказати дітям підліткового віку. І такі люди навколо мене є. Так в нашими викладачами стали Ткач Олена Миколаївна, кандидат психологічних наук, доцент, завідувач кафедри психології ДВГГУ, Москвіна Наталія Борисівна, доктор педагогічних наук, професор ДВГГУ, Ткач Роман Сергійович, кандидат педагогічних наук, декан факультету фізвиховання і спорту ДВГГУ, Нозікова Наталя Валентинівна, кандидат психологічних наук, ДВГГУ.

Ще серед таких людей, до кого я можу звернутися, є Костюков Олександр, молодий, але досить успішний бізнес-тренер, який має за плечима великий попередній досвід роботи з дітьми в Крайовому дитячому центрі «Сузір'я».

Погодьтеся, адже якщо дуже уважно подивитися по сторонам (якщо звичайно ти дуже хочеш це зробити), то обов'язково можна знайти цікавих людей, у яких є з чим прийти до підлітків.

Багато в чому абсолютно чудовою атмосферу Школи-2013 робила студентка II курсу ДВГГУ Міхєєва Юля, яка роком раніше випустилася з нашої ж середньої школи № 32. Коли ще в квітні, напередодні першої Школи, я розповів Юлі про свою затію, вона відразу мене підтримала і сказала , що обов'язково візьме участь в роботі Школи.

Я дуже вдячний всім, хто з нами працював протягом Шкіл обох сезонів! Велике вам дякую всім!

Так само я вдячний директору нашої загальноосвітньої школи № 32 м Хабаровська Полюдченко Наталії Сергіївні, яка прийняла мою ідею, повірила в неї і підтримала нас ».

На що ми орієнтувалися при організації Школи-інтенсиву?

1) Теми занять повинні для хлопців бути актуальні. Таких тем дуже багато, вибрати є з чого. Варто лише трохи озирнутися навколо. Або тему важливу для підлітків з точки зору дорослих, повернути до них так, щоб її актуальність для них проявилася.

2) Викладачі, яких ми запрошуємо, повинні бути цікаві дітям, добре орієнтуватися в своєму навчальному матеріалі, легко включати хлопців в роботу. Викладач сам вибирає тему занять, виходячи з ідеології Школи-інтенсиву ( «Я в світі, світ навколо мене») з якої йому комфортно працювати, керівник Школи лише координує теми, щоб вони не повторювалися, а так само стежить за тим, щоб у той час, коли викладач вийде з цією темою на підліткову аудиторію, дана тема була доречна.

3) Ми не використовуємо жодних зошитів і ручок для конспектування мови викладачів (нам іспити не здавати), вся робота відбувається тільки «очі в очі».

4) Чим більше тренінгових форм в заняттях, тим краще.

5) Повинно бути багато ігор (арсенал таких ігор величезний і непогано описаний, наприклад, в різних методиках вожатского роботи).

6) Для проведення спортивно-розвиваючого блоку занять добре використовувати різні спортивні ігри та вправи, наприклад, скакалка проста, скакалка велика (багатомісний), дарц, бадмінтон, «третій зайвий», «літаюча тарілка», волейбол в колі, різні вправи з футбольним (волейбольним) м'ячем та ін.

7) Педагог-організатор Школи повинен бути максимально включений в дитячі ігри, які він організовує і проводить ( «на цей період ми все проживаємо одне життя»). Наприклад, в грі «Третій зайвий» нарівні з хлопцями брати участь в грі. Або, якщо не дозволяє нарівні з дітьми бігати здоров'я педагога, то обов'язково бути включеним в процес в ролі судді або коментатора, або того й іншого одночасно.

8) Форми роботи повинні чергуватися, щоб не підкралася втома. Важлива динаміка всього процесу і контроль над тим, щоб цей процес не став уповільненим.

9) В кінці кожного робочого дня Школи обов'язково виділяти трохи часу, щоб кожен зміг осмислити і заново пережити минулий день. У нашому випадку таке осмислення і вербалізація минулого проходило через написання невеликих текстів, які ми називаємо «емоція дня».

10) Для прояви актівності и творчих здібностей дітей, формирование навичок роботи в колективі, обов'язково использование такой форми педагогічної роботи як колективна творча справа (КТД). При організації КТД варто пам'ятати, що КТД - це, перш за все, діяльність, що має загальну для всіх мета, яка відбувається для всіх учасників в одному часі і одному просторі, а результатом цієї діяльності має стати цілком реальний матеріальний продукт дитячої творчості, по відношенню до якого хлопці, оглядаючись на виконану роботу, з гордістю можуть сказати: «Ми зробили це!»

11) При проведенні колективних творчих справ бажано ділити хлопців на групи по 3-4-5 чоловік (не більше п'яти), щоб була максимальна включеність всіх учасників, і ніхто не відсиджувався за спинами своїх товаришів. Ми вважаємо більш правильним в таких справах розводити друзів і подруг по різних групах, перемішуючи дітей з різних класів або мікрогруп. Якщо педагог пояснить хлопцям свій мотив такого «авторитарного» поділу (наприклад, «щоб хлопці краще познайомилися один з одним»), то, як правило, ніяких образ не виникає. Перемішувати незнайомих хлопців потрібно не тільки для знайомства, а ще й для того, щоб ставити їх в ситуацію, коли вони змушені в новій групі починати робити те, чого раніше не робили (не було необхідності, поряд були ті, хто це робить краще і робили вони і т.п.)

У перший тиждень роботи нашої Школи-2013, ми працювали над КТД з дуже красивою назвою: «Школа, яка мені сниться». Формулювання цієї назви запозичена від назви одного з педагогічних творів Володимира Ланцберга. За формою це КТД було створення великої живописної настінної газети, над якою працювали три групи хлопців. Кожна група робила свою частину, а потім ми їх об'єднали в одну велику чотириметрову газету під загальною назвою. Однією з вимог до цієї роботи було виключення використання інформаційних технологій, матеріали тільки папір, фарби, клей кольорові олівці, фломастери.

До цього КТД текстові матеріали були приготовлені ще в навчальному році. Перед літніми канікулами в травні восьми- і дев'ятикласниками були написані тексти на тему «Школа, яка мені сниться» невеликі тексти. Це могла бути фантазія про якійсь школі Мрії, або це міг бути аналіз проблем, які є в своїй школі, або ... жорсткі рамки не задавалися, просто діти писали текст на задану тему. А яким вже стане цей текст, то таким він і стане. Восьми і дев'ятикласники народ вельми конкретний, і в більшості своїй вони вивалили все, що їм в нашій загальноосвітній школі не подобається, і що вони хотіли б змінити. Текстів цих було багато, тобто змістовна частина практично була готова. Причому кожен текстовий фрагмент був не якийсь там безіменний, а підписаний цілком реальними ім'ям-прізвищем і діти, коли писали, були інформовані для чого це потрібно.

Друге КТД Школи 2014 ми робили вже під кінець роботи нашої Школи, і присвячено воно було самої Школі. Ця велика настінна газета називалася «Школа-інтенсив« Я в світі, світ навколо мене »- як це було». До цього часу у нас накопичилося чимало фотографій, а так же текстових «емоцій дня», тобто кожен день, вони готували текстовий матеріал для заключної газети. Ця газета також робилася без використання інформаційних технологій, за винятком друку фотографій.

Під час Школи 2014 КТД було одне, воно називалося «Інформаційні технології:« За »і« Проти ». Для цієї великої п'ятиметрової газети також дитячі тексти були написані під час навчального року. І текстів було дуже багато. Складність була в сортуванні, щоб постаратися одну і ту ж думку двічі не повторювати.

12) Якщо є можливість організувати «пісенний коло» (наприклад, у разі якщо сам керівник (або хтось із хлопців) співає і акомпанує собі на музичному інструменті), то це обов'язково треба робити. Обов'язково! Спільний спів робить хлопців ближче один одному. Первісне дитяче горе вельми швидко проходить і вже на третій день співають всі.

13) При організації Школи одним з важливих є питання тривалості. Визначаючи кількість днів дуже важливо, щоб їх було рівно стільки, щоб програма була насиченою, процес не був уповільненим, по завершенні всіх учасників не хотілося розлучатися, але розлучитися необхідно, щоб не наступила втома і від того, що відбувається, і один від одного. Необхідно збалансувати всі процеси, щоб не було перевантаження, недовантаження, відсутнє вільний час для байдикування, але при цьому не забувати і про те, що всього повинно бути в міру. У нас було 10 днів - два тижні по п'ять днів. Вважаємо, що для міського формату Школи-інтенсиву, що проводиться на території загальноосвітньої школи або підліткового клубу, цього достатньо.

14) Про фінанси. Дуже важливим є питання фінансування. Основні статті витрат (припускаємо, що дія відбувається на «своїй» території і оплачувати оренду не треба): оплата роботи викладачів, витратні матеріали на колективні творчі справи, харчування учасників Школи.

Розглянемо три підходи.

Підхід перший. Фінансів немає ніяких і можливості їх появи теж немає - це наш випадок. Викладачі: треба шукати таких, які погодилися б провести свої заняття на безоплатній основі. В першу чергу це працівники соціальних служб, яким за родом своєї діяльності необхідно працювати з населенням (різні молодіжні центри соціальної та психологічної допомоги, психологічні служби МНС та ін.). У другу чергу це знайомі-друзі педагога-організатора Школи, які раді допомогти, і готові провести по одному-два заняття безкоштовно. Цей підхід добре використовувати для першого досвіду проведення Школи. Харчування учасників - за договором зі шкільної (або прилеглої) їдальнею, цю статтю витрат, сподіваємося, батьки учасників оплатять без проблем. Витрати на настінні газети (КТД): покупка паперу і друк фотографій. А олівці, фломастери, фарби хлопці можуть принести свої. При мінімумі фінансів, якщо щось раптом піде не за запланованим сценарієм, то червоніти перед тим, хто давав гроші, не доведеться, оскільки таких немає.

Підхід другий. Йти офіційним шляхом і оформляти Школу як пришкільний табір на госпрозрахунковій основі. Попередньо (наприклад, за півроку до Школи) варто провести PR-акції самої Школи-інтенсиву, директора загальноосвітньої школи, де Інтенсив буде проводитися (це політично важливо!) Розрахунки на роботу Школи-інтенсиву зробити просто (оплата запрошених педагогів, харчування учасників, накладні витрати). Такий шлях можливий, але він не наш. Вище ми говорили про те, що для нас було важливо зробити так, щоб школа для хлопців і їх батьків була мінімальнозатратной.

Підхід третій. Шукати організацію, яка дає гранти на соціальні проекти. Писати заявку і обгрунтування на отримання гранту і при вдалому збігу обставин отримати грант на проведення Школи.

Одним з підсумків Школи стала поява статті «Школа-інтенсив« Я в світі, світ навколо мене » . Ця стаття була опублікована в наступних журналах:

А учасниця Школи-2013 Анастасія Замілова свою статтю представила в газеті «Голос покоління» Хабаровської міської молодіжної редакції А учасниця Школи-2013 Анастасія Замілова свою статтю представила в газеті «Голос покоління» Хабаровської міської молодіжної редакції.

Хлопці, ви хочете ось це?
А хочете ось це?
Хтось скаже, що це дрібниця?
Що залишиться тоді?
Але як бути з викладачами, яких повинно бути багато і різних?
На що ми орієнтувалися при організації Школи-інтенсиву?