Фото: m24.ru/Игорь Іванко
У сучасному бумі урбаністики графіті стало частиною природного життя міста. Якщо раніше за написи на парканах відловлювали, то тепер малювати і творити можна без оглядки на поліцейських: організовуються фестивалі стріт-арту, міська влада надає монументальні споруди під будь-яким проявам художньої енергії.
Історія графіті почалася в той момент, коли мистецтво вийшло за межі музейних стін на вулиці міст, стало соціальним інструментом комунікації, гаслом нового революційного часу початку XX століття. Сьогодні ж ми опинилися на новому витку історії - все повернулося і йде назад в музейні стіни: ММОМА влаштовує виставку художника Паші 183, галерея XL - виставку Кирила Хто, в Санкт-Петербуг з'явився музей графіті просто неба, а московський департамент культури ініціює програму з розпису стін в дев'ятиповерхових будинках. За два роки в рамках графіті-проекту фестивалю "Краще місто Землі" вулиці Москви прикрасили 185 арт-об'єктів від відомих авторів з Росії і з усього світу. При всій цій яскравості і барвистості вільного мистецтва, що вийшов з підпілля, залишається одне питання: чи можливо легальне прийняття мистецтва, розпочатого як протест?
Фото: facebook.com/AndreyAdno "Обкладинка підручника анатомії"
Московський стріт-арт художник Андрій Андо, роботи якого сьогодні можна побачити на ВДНГ, на це питання відповідає так: "Дивлячись що ви розумієте під визначенням" стріт-арт ". Зараз все схильні трактувати цей термін невірно. Адже на одну хорошу роботу є десяток комерційних або політичних. Все це створює шум ... Люди не можуть відрізнити хороше від поганого. Пройде час, шум стихне. Щирими залишаться тільки ті роботи і автори, які слідували своїм, а не чужим переконанням і цінностям. Фальшиво через зайвих людей , які на цій хвилі про утворених. Стріт-арт і графіті - вже важлива частина культури. Художникам сьогодні надана уявна свобода, яку вони не розглядають такий. Одні користуються їй, інші, навпаки, залишаються з колишнім поглядами ".
При цьому залишається й інша область графіті, яка намагається зламувати реальність і надавати додаткові смисли стін, дворах і парканах. Злом стає набагато більш потужним інструментом медіа, ніж заголовки і новини, що застарівають вже до моменту їх прочитання. Унікальний приклад стріт-арту, що став предметом мистецтва - виставки робіт Паші 183, московського художника, який помер в 2013 році. Його смерть не залишила осторонь представників мистецької спільноти, жваво відреагували на подію: виставка в ММОМА, меморіальна стіна в ЦСМ "Винзавод", посвята роботи одного з найвідоміших британського ґрафітника Бенксі.
Фото: banksy.co.uk
Роботи Паші 183 доїхали навіть до Владивостока і крихітної Викса в Нижегородської області - що може послужити великим доказом визнання? Для виставки "Наша справа - подвиг!" відреставрували роботу "Казка про втрачений час", яку Паша 183 створив в рамках фестивалю "Арт-Яр" в 2012 році.
Фото: facebook.com/Выставка Паша 183 "Наша справа - подвиг!"
Сьогодні реставрують то, що вчора готові були зафарбувати і зруйнувати, а руйнують і зафарбовують то, що вже ніколи не зможуть повернути до життя. Здається, все заплуталися, що саме потрібно для історії зберегти, а що не має ніякої цінності. Яскраво представляється художник, який в ночі йде малювати мініатюрні маргінальні картинки в респіраторній масці туди, де через кілька днів може з'явитися монументальна композиція на всю стіну з яким-небудь Ластівчине гніздо або сюрреалістичним аквалангістом - тріумф урбаністичних міських перетворень і уявної свободи творчості.
Кирило Хто, чиї роботи більшість городян бачили на вулицях Москви (згадайте, скільки разів на вас дивилися вирізані в монтажній сітці очі?) Розповів нам про те, що відрізняє даний графіті від замовлення.
"Я не зовсім згоден з тезою, що якість замовлених робіт огидно. Якість (саме пластичне) іноді, навпаки, дуже високе, і в силу технічних потужностей у легальних майданчиків воно вище, ніж у авторів, які проявляють себе незалежно. А безідейність? Теж питання . Засилля абстракції і геометрії на фасадах, псевдотрадіціонние мотиви і розпису, приурочені до пам'ятних дат на трансформаторних будках. У тому ж незалежному вуличному мистецтві теж великий дефіцит ідейності. Воно давно тупцює на території найпростіших лобових прийомів. але і не може бути занадто тонким або глибоким - глядач просто не помітить його тоді, адже на вулиці доводиться конкурувати за увагу набагато сильніше, ніж на традиційних виставкових майданчиках.
У будь-якому випадку варто відзначити відсутність драйву у робіт, виконуваних легально і за підтримки адміністрації. Така вже досі неизжитая сила цього компонента: коли щось робиться без дозволу, то супутній цьому адреналін додає шарму. Хоча вищесказане більшою мірою відноситься до саме традиційного графіті, а то, що прийнято називати стріт-артом, не особливо потребує цієї адреналінової напівкримінальної складової ".
Фото: facebook.com/kirill.kto
І в цьому питанні, на жаль, не уникнути порівняння минулого із сьогоденням: раніше угруповання графітчиків билися за ідеї один з одним, а з владою - за право говорити те, що думають, за право звернути увагу поліції, комунальників на соціальні та суспільні проблеми , які за великим рахунком добре б було не помічати (або робити вигляд, що не помічаєш). А сьогодні стріт-арт - модний напрям молодого мистецтва, в чомусь естетське, в чем-то грайливий і цілком приємне для ока перехожих, які поспішають на роботу.
сюжет: погляди
При всій цій яскравості і барвистості вільного мистецтва, що вийшов з підпілля, залишається одне питання: чи можливо легальне прийняття мистецтва, розпочатого як протест?Згадайте, скільки разів на вас дивилися вирізані в монтажній сітці очі?
А безідейність?