Чи любите ви ходити в кінотеатри так, як люблю це я? Майже напевно ваш відповідь буде «так» - безліч соцопитувань показують, що похід в кінотеатр для українців, принаймні в містах-мільйонниках, - одне з улюблених розваг.
А чи часто ви пробираєтеся до свого місця в темряві, пропустивши половину трейлерів? Зізнатися, до минулого тижня я була майже впевнена, що більшість зі мною солідарні. Але відкриття першого не тільки в Україні, а й у світі (хоча в США і Європі є кому з цим посперечатися) кінотеатру для перегляду відео в віртуальної реальності позбавило мене цієї помилки. Сідайте зручніше, зараз розповім вам, чому це важливо.
кінозал віртуальної реальності (VR) відкрився 1 грудня в мережі кінотеатрів Multiplex (в ТРЦ Lavina ): Тієї самої, яка явно бере курс на освоєння нових технологій - буквально днями я вам розповіла, що Multiplex взявся і за технологію IMAX . Втім, нічого б у них не вийшло без допомоги Samsung Electronics Україна - першого конкурента Oculus Rift , Компанії Марка Цукерберга, з виробництва очок віртуальної реальності.
Про те, що таке VR , Ми з вами неодноразово говорили , Як і про найпоширенішу (поки що) його формі - відео на 360 градусів. У новому кінотеатрі Multiplex таке відео можна буде подивитися з використанням очок Samsung Gear VR, а для створення ефекту присутності - і за допомогою спеціальних навушників. Втім, навушники - тема окремої розмови. Як ви пам'ятаєте, технологія звукозапису і подальшого її відтворення, яка б відтворювала горезвісний «ефект присутності», поки на стадії експериментів .
Зате де дизайнери кінотеатру постаралися, так це в частині крісел і диванів, - так як глядачеві віртуального кінотеатру, на відміну від традиційного, екран не потрібен, весь бюджет був витрачений на зручні сидіння. Крісла, за твердженням комерційного директора мережі Multiplex Віталія Писаренко, здатні навіть обертатися, щоб допомогти глядачеві в повній мірі отримати задоволення від відео 360. Правда, пояснити це самим глядачам на перших порах у співробітників кінотеатру не вийшло - в основному опитані мною гості так і не зрозуміли, що в кріслах можна обертатися, а якщо зрозуміли, то не зовсім зрозуміли, як це робити.
На відміну від інших залів для перегляду відео, знятого із застосуванням технології віртуальної реальності, - а за останній рік в світі таких відкрилося чимало - Multiplex акцентує, що у них перший «саме кінотеатр»: існують заздалегідь розписані сеанси, глядачі одночасно дивляться один і той ж фільм, а не вибирають самі, що їм подивитися, з доступного каталогу.
Втім, такого ж соціального ефекту, як від традиційного відвідування кінотеатру, ви не дочекаєтеся - незважаючи на одночасність перегляду одного і того ж контенту, відео на 360 градусів, переглянуте в окулярах віртуальної реальності і в спеціальних поглинаючих зовнішні шуми навушниках, не сприяє предметним дискусій з друзями під час перегляду. Та й просто охати і ахати під час сеансу глядачі соромляться - на відміну від інших кінозалів, цей знаходиться не за закритими звукоізольованими дверима, а безпосередньо у відкритому лаундж посеред коридору кінотеатру, не прикритий навіть ширмою. Зізнатися, від усвідомлення того, що весь час сеансу повз проходять гості кінотеатру, а ти як би і не в цій реальності, а у віртуальній, викликає певний дискомфорт.
Кінозал віртуальної реальності розрахований на 16 місць - за кількістю спеціальних сидінь. Вартість квитків становить близько 50 грн, тривалість сеансу - від 5 до 10 хвилин. Саме такі «фільми» - точніше, відеоконтент - пропонує поки Multiplex. Зараз в репертуарі кінотеатру всього три відеоролика. Про те, як вибирали контент для кінотеатру в мережі Multiplex, розповів мені все той же Віталій Писаренко:
- Зараз у нас є три «програми», три «фільму», ми їх вибирали дуже довго. Справа в тому, що насправді контент для окулярів віртуальної реальності виробляють кожен день, навіть в Україні , Його стає все більше і більше. Але ми свідомо шукали щось не хардкорних, цікаве не тільки окремим групам геймерів, гиков або шанувальникам, а всім людям.
Спочатку ми розглядали близько 20 роликів, після фільтра залишилося три. Потрібно визнати, що всі відео, виробництвом якого зараз займаються і яке з'являється щодня, не зовсім відповідає тому, що, в нашій уяві, готовий дивитися глядач. Ми хочемо привчити їх до цієї технології невеликими, що не лякають і не відразливими своєю складністю і сюжетностью відео.
- Ви думаєте, що формат VR може стати цікавий широкій аудиторії?
- Дивіться, у нас є дані відвідування по нашій мережі. В середньому люди приходять в кінотеатр за 35-40 хвилин до початку свого сеансу. Хоча вони потрапляють в розважальний центр, ми хочемо їм запропонувати максимально цікаво провести час локалізовано, всередині кінотеатру.
- Природно, щоб гроші були витрачені на послуги мережі Multiplex. Тобто ви розраховуєте, що 10 з цих 40 хвилин відвідувачі можуть витратити на сеанс віртуальної реальності?
- Так, або до, або після перегляду. Наприклад, скоро в прокат виходить новий фільм з всесвіту «Зоряних воєн». Упевнений, багато шанувальників захочуть до або після сеансу витратити кілька хвилин, щоб за помірну плату подивитися ролик або навіть ролики про всесвіт «Зоряних воєн». Це все буде частиною великого «експірієнс» походу в кінотеатр за «Зоряними війнами» на великому екрані - можливість тут же оглянути в 360 градусів імперський корабель або Тисячолітнього сокола.
- У зв'язку з цим закономірно запитати, як часто ви будете оновлювати репертуар? Три ролика - це якось зовсім скромно.
- Ми постійно дивимося контент. Оновлювати репертуар так само часто, як кінотеатральний, ми навряд чи зможемо - запускати щотижня кілька нових роликів поки що, швидше за все, немає сенсу.
- Ви заявляєте, що це - перший в світі кінотеатр VR саме тому, що «сеанси» у вас -по розкладом. Наскільки синхронний відеопоказ в кінотеатрі?
- У нас є технічний партнер проекту, компанія Attachment. Саме вони розробили програмне забезпечення, що дозволило нам стверджувати, що це синхронний сеансовий кінопоказ. Українська компанія і українська розробка, між іншим. Крім того, саме вони займаються пошуком і відбором контенту: вони пропонують нам ролики, ми з них відбираємо те, що, як нам здається, може зацікавити глядача.
- Я помітила, що на сьогоднішній день у вас немає в каталозі відео українського виробництва - але ж українці одними з перших в світі почали знімати повноцінні відео 360, є кілька дуже гучних і успішних проектів .
- У майбутньому ми будемо розглядати і такі варіанти. Поки що перші три ролика розраховані, як я вже помітив, на те, щоб показати простому глядачеві, що таке VR, і не відлякати його від технології.
Що стосується вартості всього цього задоволення, то Multiplex, як зазвичай, суворо зберігає комерційну таємницю. Але по секрету повідомляє, що за ціною зал віртуальної реальності цілком порівнянний зі звичайним кінотеатром - «дивлячись яким, правда». А ось за складністю проекту, звичайно, в декілька разів перевищує будь-який звичайний.
Чи виявиться перший млинець грудкою, і чи зможуть українські виробники контенту зустрітися на якусь спільну смузі з демонстраторами, покаже тільки час. Сподіваюся вже після нового року побачити, наприклад, гіперпопулярність Insiders Project так, як він і був задуманий - в окулярах віртуальної реальності.
Фото - прес-служба Multiplex і Данила Яковенко ( abcnews.com.ua)
Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl + Enter
Автор: МедіаНяня
Чи любите ви ходити в кінотеатри так, як люблю це я?А чи часто ви пробираєтеся до свого місця в темряві, пропустивши половину трейлерів?
Ви думаєте, що формат VR може стати цікавий широкій аудиторії?
Тобто ви розраховуєте, що 10 з цих 40 хвилин відвідувачі можуть витратити на сеанс віртуальної реальності?
У зв'язку з цим закономірно запитати, як часто ви будете оновлювати репертуар?
Наскільки синхронний відеопоказ в кінотеатрі?