Не дивуйтеся, але ваша ситуації в даний час зовсім не рідкість. Зіткнувшись з серйозними проблемами при підборі персоналу необхідної кваліфікації, все більше компаній, замість того щоб шукати готових фахівців, а потім витрачати час і гроші на їх перенавчання, вважають за краще вирощувати молодь «під себе». Студенти для цього - найкращий «матеріал»: молодий спеціаліст з університетської лави, не втратив ще тяги до знань. Молодим людям легше відчути атмосферу компанії, ритм її життя і специфіку діяльності. А азарт і бажання вчитися і працювати з лишком компенсують недолік навичок і досвіду. Сподіваємося, що перше враження виявилося вірним і ви дійсно придбали грамотного фахівця.
Але, як ви вже змогли переконатися, оформлення прийому на роботу таких співробітників викликає деякі питання, зокрема пов'язані з оформленням титульного аркуша трудової книжки.
Дійсно, чи потрібно вносити запис про незакінчену (або неповному?) Вищу освіту в титульний лист трудової книжки працівника, а після закінчення ним вузу додавати запис про здобутий вищу освіту? Або із записом про освіту студента, що надходить на роботу, варто почекати? Давайте подивимося.
Перш за все, потрібно сказати, що у вашій ситуації мова йде про незакінчену вищу професійну освіту працівника, який ще не завершив освоєння основної освітньої програми вищої професійної освіти.
Тепер давайте згадаємо, що про заповнення рядка про освіту говорять документи, що регламентують заповнення трудових книжок, зокрема - коли взагалі потрібно вказувати відомості про освіту в трудовій книжці працівника?
У пункті 9 Правил ведення і зберігання трудових книжок, виготовлення бланків трудової книжки й забезпечення ними роботодавців (далі - Правила) (затв. Постановою Уряду РФ від 16.04.2003 № 225 «Про трудові книжки») міститься норма про те, що в трудову книжку при її оформленні вносяться відомості про освіту, професії, спеціальності тільки при надходженні на роботу, що вимагає спеціальних знань або спеціальної підготовки.
Аналогічну вимогу містить п. 2.1 Інструкції щодо заповнення трудових книжок (далі - Інструкція) (затв. Постановою Мінпраці Росії від 10.10.2003 № 69 «Обутвержденіі Інструкції щодо заповнення трудових книжок»). Причому цим документом пропонуються наступні варіанти реєструвати дані стосовно освіти:
• основну загальну;
• середню загальну;
• професійно-технічну;
• середнє професійне;
• вище професійне;
• фундаментальну наукову, професійну освіту.
Читайте також:
Виходить, що Інструкція вимагає в обов'язковому порядку внести до трудової книжки працівника, що надходить на роботу, що вимагає спеціальних знань або спеціальної підготовки, тільки запис про «закінчених» етапах освіти, залишаючи за дужками ті моменти, коли він продовжує навчання на відповідному рівні. Напрошується висновок, що працівникові, який відразу після школи вступив до інституту і поки що його не закінчив, в трудову книжку слід внести запис про те освіті, яке їм вже отримано, т. Е. Про середню загальну ... Але чи правильно це? До відповіді на це питання повернемося трохи пізніше.
Наша довідка
Освіта - єдиний цілеспрямований процес виховання і навчання, що є суспільно значущим благом і здійснюваний в інтересах людини, родини, суспільства і держави, а також сукупність придбаних знань, умінь, навичок, ціннісних установок, досвіду діяльності та компетенції певних обсягу і складності з метою інтелектуального, духовно-морального, творчого, фізичного і (або) професійного розвитку людини, задоволення його освітніх потреб та інтересів (ст. 2 Федерального закону від 29.12.20 12 № 273-ФЗ «Про освіту в Російській Федерації»)
Разом з тим, п. 2.1 Інструкції надає можливість внести до трудової книжки працівника запис про незакінчену освіту відповідного рівня. Такий запис, як вказано в цій нормі, може бути проведена на підставі поданих належним чином завірених документів (студентського квитка, залікової книжки, довідки навчального закладу і т. П.).
Отже, Інструкція містить норму про обов'язкове зазначення відомостей про закінчену освіту і надає можливість зробити в трудовій книжці студента запис про незакінчену освіту. Тепер подивимося, як йдуть справи на практиці.
Спочатку визначимося з тим освітою, яке працівник отримав до вступу до вищого навчального закладу. Тут можливі кілька варіантів.
Варіант 1. Працівник до вступу до вищого навчального закладу здобув початкову або середню професійну освіту. В цьому випадку під час вступу на роботу, що вимагає спеціальних знань, в його трудову книжку слід внести запис про здобуту освіту, т. К. При такому варіанті розвитку подій можна говорити про те, що працівник має тими знаннями, які стануть в нагоді в його майбутній роботі.
Відомості про освіту, отриману до вступу до вузу, в трудовій книжці працівника
збільшити зображення
Після того як працівник закінчить вищий навчальний заклад, запис про освіту буде доповнена на підставі отриманого диплому.
Доповнення відомостей про освіту в трудовій книжці працівника
збільшити зображення
Для доповнення відомостей про освіту передбачені спеціальні правила. Відповідно до норм, викладених в п. 2.4 Інструкції, зміна (доповнення) на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки записів про отримані нових освіті, професії, спеціальності здійснюється шляхом доповнення наявних записів (якщо вони вже є) або заповнення відповідних рядків без закреслення раніше внесених записів.
Варіант 2. Працівник надходить на роботу за своєю майбутньою спеціальністю, і з закінчених етапів освіти у нього за плечима тільки школа. Якщо буквально слідувати тексту Інструкції, як ми вже говорили, то саме про це утворення (на підставі атестата) і слід зробити запис в титульному аркуші ... Але давайте міркувати ширше. Ті самі «спеціальні знання або спеціальна підготовка», про які йде мова в Правилах та Інструкції і які вимагаються від вашого молодого фахівця в його майбутній роботі, навряд чи були отримані ним в середньому загальноосвітньому закладі. Тому, на наш погляд, при цьому варіанті не варто вносити в трудову книжку запис про вже отриманий працівником освіту.
НЕ МОЖНА!
Закреслювати в трудовій книжці працівника раніше внесені дані стосовно освіти
Тепер зупинимося на незакінчену вищу освіту і тих ситуаціях, коли запис про нього може бути внесена в трудову книжку. Навряд чи ініціатива внесення такого запису буде виходити від роботодавця. Швидше за все, саме студент, що надходить на роботу за своєю майбутньою спеціальністю, може зажадати, щоб в його трудову книжку було внесено запис про незакінчену вищу освіту. У цьому випадку такий запис, нагадаємо, вноситься на підставі довідки навчального закладу, залікової книжки, студентського квитка.
Відомості про незакінчену вищу освіту в трудовій книжці працівника
збільшити зображення
ВИ ПОВИННІ ЦЕ ЗНАТИ
Запис про незакінчену вищу освіту може бути зроблена тільки на підставі відповідних документів, завірених у встановленому порядку
У майбутньому, коли працівник закінчить вищий навчальний заклад, запис про освіту необхідно буде доповнити, керуючись викладеними вище правилами.
Але ми не радимо йти на поводу у працівника в цій ситуації. Чи варто вносити запис про незакінчену вищу освіту, якщо працівник продовжує вчитися (і тому є відповідні підтвердження), а закінчення вузу «не за горами»? Впевнені, що з записом про освіту в цій ситуації можна почекати, і ось чому.
Причина 1. Інструкція не містить обов'язки роботодавця вносити запис про незакінчену вищу освіту в трудову книжку працівника, а лише надає можливість внести такий запис на підставі відповідних документів.
Причина 2. Працівник може отримати не одне освіту, а ось відповідний рядок на титульному аркуші трудової книжки за все одна. І після внесення запису про незакінчену вищу освіту в цьому рядку елементарно не вистачить місця, щоб цей запис доповнити.
Причина 3. Нарешті, законом не передбачена відповідальність роботодавця в тому випадку, якщо запис про освіту буде внесена в трудову книжку працівника не при її оформленні, а протягом його роботи, коли освіта відповідного рівня буде отримано.
Трудова книжка - особистий документ працівника. Нерідко на практиці бувають такі ситуації, коли працівник починає наполягати на внесенні в цей документ будь-яких записів, прямо не передбачених Правилами та Інструкцією, і без яких дійсно можна обійтися.
Щоб переконати працівника почекати з внесенням запису про освіту, може бути, буде досить показати йому, що собою являє титульний лист трудової книжки і скільки місця передбачено для оформлення відомостей про освіту .
резюме
У трудовій книжці в обов'язковому порядку слід вказувати відомості тільки про завершеному освіту. При прийомі студента на роботу, що вимагає спеціальних знань або спеціальної підготовки, в рядку «Освіта» його трудової книжки може бути зроблено запис про незакінчену вищу освіту. Після закінчення працівником вузу відомості в рядку «Освіта» змінюються (доповнюються) без закреслення раніше внесених записів.
Дійсно, чи потрібно вносити запис про незакінчену (або неповному?) Вищу освіту в титульний лист трудової книжки працівника, а після закінчення ним вузу додавати запис про здобутий вищу освіту?Або із записом про освіту студента, що надходить на роботу, варто почекати?
Але чи правильно це?
Чи варто вносити запис про незакінчену вищу освіту, якщо працівник продовжує вчитися (і тому є відповідні підтвердження), а закінчення вузу «не за горами»?