Що таке тренінг

Training (англ.) - "тренування, вироблення навичок".

Припустимо, що у вас є якась проблема. Наприклад, ви відчуваєте, що більше не справляєтеся зі своєю дитиною-підлітком, який абсолютно відбився від рук, і нічого не слухає. Ви, звичайно, чули, що з подібною проблемою можна звернутися до психолога. Припустимо, що ви вирішили записатися до нього на прийом, як раптом побачили оголошення, що фахівець, якого вам порекомендували, крім індивідуальних занять проводить ще й тренінг для батьків підлітків. І ось тут ви розгубилися, тому що абсолютно не уявляєте собі, що і як буде відбуватися на цьому тренінгу, і чи може цей самий тренінг бути корисніше, ніж індивідуальна консультація.

Отже, що таке тренінг. Тренінг - це одна з форм навчання і передачі інформації. А саме: групове заняття з якоїсь заздалегідь заявленої теми, на якому присутні учасники зайняті вирішенням кожен своєї проблеми. У чомусь однаковою - в нашому випадку, проблеми взаємодії з підлітками, - але в чомусь різної, що обумовлено різними обставинами і передісторією.

Від лекції або уроку тренінг відрізняється тим, що матеріал не тільки "налічується", але і опрацьовується, тобто закріплюється у свідомості учасників тренінгу. Досягається це за рахунок того, що ведучий протягом всього тренінгу активно працює з мотивацією учасників, стимулюючи їх інтерес і пробуджуючи бажання зробити почуте частиною свого особистого досвіду.

Виглядає це все приблизно так: людина десять-дванадцять сидять на стільцях один навпроти одного і кажуть, розігрують спеціальні вправи, виконують різні творчі завдання ведучого. А тренер, найчастіше психолог, уважно спостерігає за реакцією учасників на ті чи інші ідеї або пропозиції. У разі якщо матеріал "не йде", тренер проводить спеціальні "розігрівають" процедури, щоб пробудити у аудиторії безпосередній інтерес до теми і мотивувати їх до активної участі в роботі над нею.

Головна відмінність тренінгу від індивідуальної консультації в тому, що на тренінгу кожному учаснику стає доступний не тільки досвід і знання психолога, провідного ці заняття, але і досвід і знання інших учасників. Таким чином, уявлення людини про проблему і про шляхи виходу з неї відразу багаторазово розширюються. Часто сама присутність на групі вже сприяє зняттю гостроти проблеми. Мама або тато, які відвідали тренінг, переконуються в тому, що це не тільки їхнє чадо перефарбували волосся в зелений колір, відмовляється бути ввічливим і весь час канючить гроші. Вони бачать, що з аналогічними труднощами в тому чи іншому вигляді стикаються батьки багатьох, якщо не всіх, підлітків. А це значить, що ніякої катастрофи у всьому цьому немає, і що з таким проблемним дитиною теж жити можна, і навіть домовлятися про щось можна.

Є цілий ряд найбільш поширених проблем, вирішувати які зручно за допомогою групового тренінгу. Що проте не виключає і можливість звернення за додатковою індивідуальною консультацією. Серед таких проблем:

  • невпевненість в собі, складності в спілкуванні, самотність;
  • способи боротьби зі страхами;
  • методи вирішення конфліктів, вміння протистояти агресії;
  • проблеми подружніх відносин: розуміння, роз'єднаність;
  • тренінг на підвищення жіночої привабливості;
  • підвищення творчого потенціалу, розвиток самопізнання; та ін.

У нашому центрі (Європейський Центр Психологічної Підтримки Родини) розроблений спеціальний тренінг для молодих мам, які стикаються зі схожими психологічними проблемами після народження первістка. В результаті тренінгу у молодих мам знімається тривожність, тому що вони починають розуміти причини свого стану і специфіку своєї психологічного навантаження. Мама отримує можливість розібратися в поведінці свого чоловіка в перший рік життя малюка, а також навчитися ладити з свекрухою і власною матір'ю, що беруть участь у вихованні дитини тощо

Таким чином, тренінг може бути розроблений практично під будь-яку проблему, типову для нашої культури і нашого часу. Психологи, які спеціалізуються на вирішенні якийсь поширеною проблеми на індивідуальних консультаціях з клієнтами, розробляють комплекс корисних вправ на подолання цієї проблеми вже для групової роботи.

Що дає людям участь в цих тренінгах? Перш за все, новий досвід, краще усвідомлення самих себе, а значить, і краще розуміння інших людей. Наприклад, батьки важких підлітків в результаті тренінгу можуть зрозуміти, чим викликаний бунт підлітка, і, згадавши себе в цьому віці, знайти в підсумку точки дотику зі своїм непокірним чадом. Невпевнені в собі жінки після тренінгу жіночої привабливості навчаються не боятися підкреслювати свої достоїнства і привертати до себе увагу чоловіків. Подружжя, розігравши кілька вправ на спільну діяльність в тренінгу на кращу сумісність і взаєморозуміння, починають бачити, що їх сильні і слабкі сторони як би взаємно врівноважуються, а значить, в парі вони краще захищені від різних життєвих негараздів.

Звичайно, люди по-різному "вкладаються" в роботу над собою на тренінгах. Відповідно, успіхи одних виявляються більше, ніж досягнення інших. Результат також дуже залежить від очікувань, що передували тренінгу (допоможе або не допоможе), і готовності до експерименту над собою, тобто бажанням застосувати отримані знання та вміння на практиці в реальному житті.

Правила поведінки у тренінговій групі зазвичай спеціально обумовлюються в самому початку. Вони можуть злегка варіюватися залежно від завдань, що вирішуються на тренінгу. З найбільш поширених правил можна вказати:

  • єдина форма звертання один до одного (рівні права кожного члена групи);
  • персоніфікація висловлювань (висловлення своєї думки та своєї позиції);
  • повагу до мовця (кожен має можливість висловитися);
  • конфіденційність всього, що відбувається (збереження анонімності).

Тренінги, про які згадувалося в цій статті, належать до так званим тренінгам особистісного зростання . Інша категорія тренінгів - це бізнес-тренінги. Бізнес-тренінги, як правило, носять більш прикладний характер (наприклад, відпрацьовують якийсь навик - як правильно говорити по телефону, вести переговори, проводити презентації, здійснювати продаж, робити рекламу). Бізнес-тренінги дають людині можливість підвищити свій професіоналізм, досягти успіхів в кар'єрі.

Тренінги особистісного зростання - це більш глибокий рівень роботи людини над собою, що зачіпає більш складні внутрішньо-і міжособистісні проблеми. Тут і проблеми взаємин з батьками і власними дітьми, супутником / супутницею життя і іншими значущими близькими людьми; і подолання якихось внутрішніх протиріч, пошук виходу з тупикових ситуацій, набуття іншого сенсу життя.

Зажігіна Марина, сімейний і дитячий психолог, консультант Європейського Центру Психологічної Підтримки Родини "Сім'я"

Що дає людям участь в цих тренінгах?