- Що таке вступні випробування до вищого навчального закладу
- Навіщо потрібні вступні іспити у вузах
- Як проходять вступні іспити до вузу
- як підготуватися
- Вступні іспити: спеціальності та напрямки
Хороших балів ЄДІ іноді буває недостатньо для зарахування до вузу на обрану спеціальність . У високорейтингові або творчі вищі навчальні заклади доводиться здавати вступні іспити. В останні роки університети отримали більше можливостей вибору форми їх проведення. Залежно від специфіки вузу це можуть бути практичні завдання, наприклад, по малюнку, або тестування знань з профілюючих предметів.
Що таке вступні випробування до вищого навчального закладу
Вступні випробування до вищих навчальних закладів - це додаткові іспити, які проводяться під час вступу на навчання професіям, для успішного освоєння яких необхідні творчі здібності або особливі фізичні і психологічні якості.
Такі випробування проходять:
- за екзаменаційними білетами усно або письмово;
- в форматі співбесіди з представниками приймальної комісії;
- у вигляді тестів, твори, творчої роботи.
Програма додаткових випробувань формується інститутами самостійно на основі державних стандартів.
Навіщо потрібні вступні іспити у вузах
Згідно із законодавством вузи повинні приймати студентів на навчання за результатами державних іспитів, але в окремих випадках інститути і університети мають право призначати додаткові випробування. Список навчальних закладів, наділених особливими повноваженнями проводити додаткові перевірки знань і навичок, щорічно переглядається і затверджується Урядом РФ.
Додаткові іспити в університетах необхідні, щоб вибрати з великої кількості абітурієнтів, які успішно склали ЗНО, найбільш здібних, талановитих і максимально підходять для майбутньої роботи за обраною спеціальністю. Найчастіше їх проводять навчальні заклади, в яких великий конкурс на вступ, наприклад, МГУ і МДІМВ, а також військові училища, університети та академії творчої спрямованості - художні, театральні, музичні.
Вступні випробування з окремих предметів загальноосвітньої програми не складніше ЄДІ, вони не носять характеру олімпіадних завдань і складаються на основі шкільного курсу дисципліни.
Як проходять вступні іспити до вузу
Форма вступних випробувань визначається керівництвом інституту: це може бути перевірка рівня фізичної підготовленості або глибини знань профільних дисциплін, психологічне тестування, конкурс творчих робіт. Один іспит зазвичай оцінюється в сто балів.
Результати вступних випробувань підсумовуються з оцінками, отриманими випускниками шкіл на ЄДІ.
Процес проведення додаткових іспитів обов'язково оформляється у вигляді протоколу, де фіксуються питання і коментарі викладачів. У деяких навчальних закладах пільговики можуть звільнятися від іспитів, але більша частина вишів не робить винятків навіть для абітурієнтів особливих категорій.
Вступні іспити можуть проводитися і з використанням дистанційних технологій. Такий спосіб практикується провідними вузами РФ, наприклад ВШЕ, для абітурієнтів з обмеженими можливостями здоров'я.
як підготуватися
Репетитори з профілюючих предметів далеко не завжди кращий варіант. Кожен вуз, який бере на навчання за результатами ЄДІ і додаткових випробувань, попередньо проводить спеціальні підготовчі курси з основних дисциплін. Як правило, вони починаються восени і тривають до вступних іспитів.
На заняттях майбутні абітурієнти отримують знання і вміння, які відповідають вимогам конкретної освітньої організації, знайомляться з викладачами, потенційними однокурсниками, правилами складання іспитів, особливостями навчального процесу та іншими тонкощами вузівського життя. Тому готуватися до вступу краще саме в інституті або університеті, обраному для отримання освіти після школи. Крім того, іноді вузи нараховують бонусні бали абітурієнтам, які відвідували заняття цих спеціальних програм.
Підготовчі курси не тільки дають знання, необхідні для вступу, а й дозволяють оцінити правильність вибору професії.
Курси бувають короткостроковими (від декількох тижнів до декількох місяців) і основними (близько півроку). Перший варіант менш кращий і призначений для тих, хто запізнився із записом на базові програми. Але і експрес-підготовка буде вельми корисною.
Вступні іспити: спеціальності та напрямки
Всі майбутні студенти повинні скласти єдиний державний іспит, на основі якого буде відбуватися зарахування в університет, інститут або академію. Виняток становлять:
- МГУ;
- СПбДУ;
- вузи, що здійснюють підготовку за спеціальностями творчої, медичної і військової спрямованості.
Відповідно до закону про освіту з 2013 року МГУ і СПбДУ вправі проводити додаткові випробування з усіх предметів, які здаються на ЄДІ, при прийомі на будь-які спеціальності та напрямки. Також перевіряти знання абітурієнтів з профільних дисциплін можуть МЛУ, НГЛУ ім. Добролюбова, МГИМО і МДЮА, але для зарахування на певні програми бакалаврату і специалітети.
До переліку спеціальностей, пов'язаних з мистецтвом і творчістю , А також вимагають певних базових знань і умінь, входять:
- журналістика;
- фізична культура;
- телебачення;
- акторське мистецтво;
- живопис;
- скульптура;
- дизайн;
- хореографія;
- архітектура та інші.
Повний перелік спеціальностей і напрямків затверджено наказом Міністерства освіти та науки № 1142 .
Додаткові випробування часто проводяться в два-три тури у вигляді комбінації співбесіди, усного, письмового, практичного професійного або творчого іспиту і завжди пов'язані зі сферою майбутньої діяльності. Наприклад, що надходять до ВДІКу на спеціальність «продюсерство» на першому відбірковому етапі повинні за 4 години письмово розібрати запропоновану проблемну виробничу ситуацію, що стосується культури і мистецтва, щоб знайти ефективний вихід з неї. На другому - дати усні відповіді на питання екзаменаційних білетів, складені за темами, що охоплює літературу, музику, образотворче, театральне та кінематографічне мистецтво. Плюс до цього виконати практичне завдання, наприклад, такого типу: за годину підготовки схематично розробити пропозиції щодо організації рекламної кампанії і прокату художнього фільму.
Список вступних випробувань з кожної спеціальності або в загальному по напрямку вузи публікують на своїх сайтах на початку навчального року, так що часу на підготовку до творчого або професійного іспиту у абітурієнтів достатньо. Головне - не витрачати його даром, тоді все вийде.