З переходом на Болонську систему структура вищої освіти Росії стала трирівневої (враховуючи аспірантуру ), А в студентське життя тепер уже міцно увійшли на перших порах екзотичні терміни і поняття: специалитет , Бакалаврат і магістратура . Нова схема дозволила РФ приєднатися до єдиного європейського простору з подібними рівнями навчання у ВНЗ у всіх країнах-учасницях договору. Це істотно підвищило академічну мобільність студентів і полегшило взаємне визнання дипломів.
Бакалавр - це вища освіта чи ні
Перед вступом до вузу багатьох абітурієнтів хвилює питання, програму якого рівня вибрати, так як виникають сумніви: бакалаврат - це повне вища освіта чи ні і чи обов'язково продовжувати навчання після його закінчення, щоб на рівних з випускниками специалітети претендувати при працевлаштуванні на хороші посади.
Згідно актуальному законодавству РФ, бакалаврат - це перший рівень вищої освіти. Для всіх його напрямків і спеціальностей розроблені ФГОС, затверджені Міносвіти, а навчання проходить в стінах університетів, інститутів і академій . Це означає, що ті, хто закінчив відповідні програми, отримують повну вищу освіту федеральних і світових стандартів.
отримавши диплом , Що свідчить про присвоєння кваліфікації бакалавра, колишній студент вважається володарем повноцінного вузівської освіти і при бажанні може продовжити навчання, вступивши в магістратуру.
терміни навчання
Очний бакалаврат всіх напрямків передбачає 4 роки навчання. Виняток становлять медики. Їх підготовка на стаціонарах займає не менше п'яти років (в основному - 6), отже, формально вважається яка відповідає рівню специалітети.
У Росії 4-річний бакалавріат на медичних спеціальностях в якості експерименту апробується тільки по напрямку «Сестринська справа».
На програмах заочного бакалаврату терміни навчання зростають не менше ніж на один рік - до 5 років. Довше шлях до диплому і у студентів вечірніх відділень: для отримання ступеня бакалавра їм слід відучитися 4,5-5 років в залежності від вузу і спеціальності.
Терміни дистанційного навчання зазвичай не відрізняються від визначених законом для очної форми і складають 4 роки.
диплом бакалаврату
Після завершення навчання по чотирирічної програмі студент отримує диплом про вищу освіту, який визнається не тільки в Росії, але і за кордоном. У ньому в якості кваліфікації буде вказана ступінь бакалавра (прикладного або академічного) і напрям (профіль), який грає основну роль в майбутньому працевлаштуванні або при вступі до магістратури (на суміжні спеціальності простіше пройти). Наприклад, якщо студент навчався на факультеті управління, то в документі випускника вузу буде записано «прикладної бакалавр менеджменту».
Диплом бакалавра дає студенту право за результатами іспитів вступити до магістратури або влаштуватися на роботу. Отримана ступінь надає можливість займати посади, які вимагають наявності вищої освіти.
Випускники з кваліфікацією прикладного бакалавра надзвичайно затребувані роботодавцями, так як програми їх навчання орієнтовані на потреби виробництва. Багато компаній, особливо технолого-економічної або промислової спеціалізації, беруть участь в підготовці прикладників, надаючи місця для практики, яка займає до 50% навчального часу, і коригують зміст академічних планів занять. Тому «експериментальні» (обкатка цього стандарту ще не завершена) бакалаври можуть без додаткових стажувань та перенавчання почати роботу за фахом.
Сьогодні близько 15% технікумів і коледжів Росії мають право вручати дипломи прикладників своїм випускникам, що успішно завершили навчання на відповідних вузівським ФГОСи програмах. Тому будь-який, виданий ССУЗов або вузом документ, в якому вказана ступінь (або кваліфікація) «бакалавр», неважливо - академічний або прикладної, вважається дипломом, який підтверджує одержання вищої освіти. Його володар може поглибити свою професійну компетенцію в магістратурі, при цьому має можливість вибрати навчальну програму в будь-якому російському вузі або європейському університеті .