Ясна поляна представить фотографії та особисті документи, присвячені внучці великого письменника і дружині не менш великого поета. Виставка проходить в рамках святкування 75-х роковин з моменту, коли Софія Андріївна прийняла на себе відповідальність за управління всіма музеями її діда.
Сонечка і Соня
Софія Толстая, дружина легенди і внучка генія, постане на виставці в трьох іпостасях. Маленька Сонечка, якою її знав Лев Миколайович, і якою вона знала свого діда. Сильна і красива Соня, молода дружина скандального поета, стала Софією Толстой-Єсеніна. І мудра, спокійна, але така ж сильна Софія Андріївна, великий діяч музейної культури, який доклав чимало зусиль до збереження спадщини видатного письменника в російській історії.
У всіх трьох експозиціях будуть представлені фотоматеріали, документи, книги і дивом збереглися особисті речі. Більшість експонатів, наприклад, рідкісні фотографії, представлені музеями «Ясної поляни», державним музеєм Льва Миколайовича, і музеєм-заповідником Єсеніна. Але є на виставці і унікальні предмети, якими поділилися з організаторами приватні колекціонери. Збори вийшло дивним - перед нами в трьох видах постає красива, сильна і розумна жінка, яка захистила право і чоловіка, і діда на пам'ять в складні пореволюційні часи.
хранитель пам'яті
Соня, одна з онучок великого письменника, була названа на честь своєї бабусі, ставши її повною тезкою і хрещеницею. Коли дівчинці було чотири роки, батьки розлучилися, а в її 7 років, тобто в 1907 році, розлучення було оформлене офіційно. В молодості дівчина довго жила в Англії. У 1925 році, будучи відомим літератором, вийшла заміж за Єсеніна, усвідомлюючи, що йде на хрест. Шлюб не приніс щастя ні їй, ні дружину. Після розставання в кінці того ж року поет помер. Але це не завадило Софії Толстой як відданою дружині не стільки людини, скільки його таланту, зробила багато для порятунку його спадщини. Саме їй належить заслуга формування архіву чоловіка, підготовки до друку його зібрання творів. У 1928 році, коли партія ще залишала ім'я Єсеніна під забороною, його дружина змогла відкрити перший музей.
У перший рік війни внучка письменника взяла на себе керівництво і Ясній галявиною. Фотографій з того часу майже не збереглося, адже головною справою директора виявилася боротьба за порятунок і евакуацію музею в Томськ. Буквально через рік музей відкрився для відвідувачів, і працював з 1942 всю війну. Софія Андріївна є також авторкою об'єднаного музею Толстого.
Педагогіка | статті | Цікаві факти | Контакти