Другий концерт 23-го фестивалю «Джазова провінція» став для владимирцев сюрпризом, ностальгією і шоком одночасно. Такого різного джазу в один вечір наші люди ще не чули. Відкрив концерт володимирський ансамбль «High life jazz», художній керівник - Андрій Шевляков. Разом з запрошеною вокалісткою з Москви Аліною Ростоцький колектив грав симфоджаз.
Наші музиканти познайомилися з Аліною на одній з «Провінцій» і були вражені її вокалом. Зрозуміло, захотілося щось спробувати разом. Так і народився сюрприз для глядачів в цьому році. Аліна - відома джазова співачка і композитор - грає на різних інструментах, виступає в Росії і Європі. У неї два колективи, які миксуют джаз, рок, фолк та електроніку.
- У мене є свої два склади - «Джаз-мобайл» і «Матильда». Там справжня мішанина з електронної музики, джазу, року, фолку. Іноді я співаю джазову традицію. А так я пишу свою музику, в цьому полягає моя основна діяльність. У мене є мрія, щоб музика, яка мене захоплює і зворушує, захоплювала якомога більше людей, чіпала і залучала до музичне взаємодія артиста і аудиторію. Мені здається це саме цінне, що є в музиці, - вважає Аліна.
Справжнім шоком для публіки став виступ бразильсько-голландського дуету Марії Португал і Пауля ван Кеменаде. Вперше вони зустрілися в 2016 році на одному з фестивалів в Італії, і це стало поштовхом до створення нового проекту.
- Це і новий музичний проект, і підтримка молодих музикантів одночасно. Справа не в тому, що Марія молода. Вона класний музикант, чудовий барабанщик, і для мене дуже цікаво займатися з нею музикою. Адже головна ідея творчості полягає в тому, щоб грати з музикантами різних культур в світі. І це відмінний досвід. Що стосується «Джазової провінції», - це дуже важливий фестиваль для Росії. Я з величезною повагою ставлюся до Леоніда Вінцкевіча, який є великим піаністом. Він проробляє величезну роботу по організації цього фесту, - розповів Пауль де Кеменаде, альт-саксофоніст, голландський композитор. - А моя мрія полягає в тому, щоб залишитися в тому, що є якомога довше. Найголовніше - грати з музикантами різних культур, підносити свою музику іншим людям, в різних місцях і різним слухачам. Зустрічати нових музикантів, робити нові проекти під впливом інших культур.
Марія Португал з дитинства займається музикою. Спочатку це була класична школа гри на фортепіано і виступи в ансамблях. А з 14 років - ударні і експерименти.
- Я живу в Сан-Паулу, це величезне місто, як Москва. Бразилія - величезна країна і, звичайно, є такі символи країни, як футбол і самба. Це як у вас матрьошка і борщ. Але тим не менш у нас в країні відбувається багато речей, як в музиці, так і в культурі і там нормально грати джаз. Тим більше, що я граю не так ортодоксальний джаз, скільки авангардний. Чому барабани? На жаль, в нашому світі ще є сексуальні рамки, і традиційно прийнято думати, що є музичні інструменти чоловічі та жіночі. Добре, що зараз це змінюється і у дівчат є можливість проявляти свою творчість, не озираючись на якісь умовності і це здорово. І я сподіваюся, що таких можливостей буде ще більше, - зізналася бразильська барабанщица і композитор Марія Португал.
Він - яскравий представник голландської школи нового джазу. Вона - сміливий новатор. Разом вони не грають по нотах. Їх музика народжується тут і зараз, прямо на сцені. У підсумку виходить ураганна суміш. До речі, саме цей дует, який так далекий від звичного джазу, і викликав найбільше обговорень в антракті.
- Мені все сподобалося, і навіть імпровізація. Якщо у нас частіше будуть проходити такі заходи, люди звикнуть. Це ж світові зірки, складніше сприймаються саме у Володимирі, - впевнена любителька джазу Ельвіра.
Повернутися глядачеві до джазу класичного допоміг ансамбль Давида Голощекина з Санкт-Петербурга. Цьому колективу вже 50 років. Він займає провідне місце в російському і європейському джазі. Його художній керівник - величезна величина. Джазовий мультиінструменталіст, засновник єдиної в країні джазової філармонії Давид Голощокін впевнений, що на відміну від досвідченої європейської публіки наша як чистий аркуш. Відкрита до всього нового і незвіданого. І в плані освіти роль «Джазової провінції» незаперечна.
- Я на «Джазової провінції» не в перший раз. Я роз'їжджаючи по містах, завжди відзначав таке позитивне явище - публіка відкрита. І нехай зали НЕ ломляться, як наприклад, на Стаса Михайлова. Але та публіка, яка приходить, це інтелектуальна публіка, яка прагне до збагачення духовного життя і вона є самим благодатним слухачем для нас, джазових музикантів, - резюмував композитор, народний артист РФ Давид Голощокін.
Цей вечір залишиться в пам'яті владимирцев надовго, і вони з нетерпінням чекатимуть нових зустрічей з неординарними музикантами «Джазової провінції» в наступному році.
Автор: Світлана Миронова
Повернення до списку
776
Чому барабани?