Це сьогодні у батьків голова болить від того, що вибрати: полиці магазинів буквально ломляться від різноманітності кондитерських подарунків. Та й сучасних дітей складно здивувати цукерками. Їм і не в Домек, що всього кілька десятиліть тому їх бабусі й дідусі, а можливо, і батьки з завмиранням серця чекали солодкий кульок ...
Солодощі на ялинці і ситець на плаття
Дякувати за новорічні урочистості нам слід, звичайно, Петра Першого, який всю цю святкову суєту і подарував російському народу. А ось за традицію дарувати новорічні подарунки «спасибі» скажімо Катерині II. Імператриця сама дуже любила отримувати презенти, тому звичай, запозичений у римлян, які ще в стародавні часи дарували один одному подарунки на Новий рік у вигляді монет, фруктів і гілок плодових дерев, прижився досить швидко і в Росії.
В середині 18-го століття саме солодощі були найкращим подарунком. Для більшого святкового ефекту їх складали в бляшані коробочки - бонбоньєрки. А ще цукерками, фруктами і горіхами прикрашали ялинку. Потім протягом свята діти отримували частування прямо з новорічного дерева. Окрім солодощів, дітвора також отримувала в подарунок різні іграшки. Але це було прерогативою в основному багатих сімей.
Діти ж бідних батьків довгий час до свята не отримували і зовсім ніяких подарунків. Лише в кінці 19 століття в Росії стали організовувати благодійні ялинки. Наприклад, дружина великого чаеторговца Сабашникова проводила такі свята для московських дітлахів. Для цього наймали цілий будинок, де «збиралися діти бідняків. Після популярної в народі гри з Петрушкою запалювали свічки на великий ялинці. У сусідній кімнаті роздавали подарунки. Кожна дитина отримував ситець на плаття або косоворотку, іграшку і великий пакет з пряниками ».
Свято за всяку ціну
У перші роки радянської влади в країні святкування як Нового року, так і Різдва, було заборонено. Лише в 1935 році зимове свято повернули народу. Подарунками в ті часи служили знову-таки солодощі, частіше домашнього виготовлення, фрукти, горіхи і різні корисні в побуті речі. На новорічні ялинки вішали ошатно оформлені мандарини, волоські горіхи, льодяники. Про барвистою новорічної упаковці самих подарунків мови тоді не йшло - купити б самі подарунки. Але в сім'ях як могли, намагалися прикрасити дитячі презенти бантами, стрічками, аплікаціями.
Непросто довелося радянським людям у воєнні та повоєнні роки. Але навіть у цей важкий час батьки всіляко намагалися влаштувати свято своїм дітям.
«Нас дітей в сім'ї було троє, брат, сестра і я. Батько без вісті пропав на фронті ще в 1941-му році, тому мама піднімала нас малолітніх одна, - згадує Єлизавета Михайлівна Ведрова. - Жили бідно, але навіть це не завадило приходити свята в наш будинок. Бабуся завжди приносила нам в подарунок якісь в'язані дрібнички - носочки, рукавички. А мама пекла здобні печеньки у вигляді цукерок, їх у щось завертала і дарувала нам. Щастю не було меж. Ялинку в будинку не ставили. Якось навіть, пам'ятаю, наряджали віник замість неї. Але справжнім дивом було піти в гості до сусідів (жили ми в бараці і були всі однією великою родиною), які замість ялинки прикрашали величезну квітку - троянду. Ми робили з паперу намиста і вішали на неї, а потім танцювали навколо. Таким був наш новий рік в післявоєнні роки ».
профспілкові кульки
З відновленням мирного життя в СРСР почався і розквіт святкування Нового року. Звичайно, дефіцит на все міг затьмарити свято, але тільки не нашим батькам. Вони примудрялися «діставати» щось цінне до святкового столу і в якості новорічного подарунка.
Варто відзначити, що солодкі подарунки отримували всі радянські діти без винятку, т. К. Все ходили на новорічні ранки, організовані профспілками підприємств, де працювали їхні батьки.
«Я росла в 60-і роки. Тоді новорічні подарунки батьки приносили з роботи (профком видавав по одному кульку на кожну дитину до 14 років), і вони були дуже навіть непоганими. Цукерки підбиралися за принципом асорті. Батончики і недорогі іриски поєднувалися з елітними цукерками "Ведмедик на Півночі", "Курортні", "Ананас" і шоколадками. Але деякі компоненти його наповнення здивували б сучасних дітей. Наприклад, яблука або апельсини в новорічному смачне подарунок - це, погодьтеся, зовсім неактуально в наші дні. Те саме можна сказати і до волоських горіхів в шкаралупі і дешевим карамельки. А нам було в радість! »- р ассказивает Валерій Ськородумов.
«А ми ходили на ялинку в Будинок піонерів і подарунки були чудові. Одного разу ми відкрили і виявили в кульку жуйку "Лелик-Болек". Так ми були просто герої в школі. А вже вкладиші від жуйки не раз співслужили нам ділову службу », - ділиться враженнями Тамара Ложкіна, чиє дитинство припало вже на 70-ті роки минулого століття.
Та й в 80-х роках різноманітність новорічних кульків було не настільки велике. Багато батьків, як і раніше обходилися тими подарунками, які діти отримували на ялинках у будинках творчості.
«Чесно кажучи, я не пам'ятаю, щоб удома нам робили якісь кульки. Так, ми з братом вбиралися в карнавальні костюми, влаштовували свої уявлення, але подарунки отримували на ялинці. Так, в Лівобережному Палаці культури нам дарували паперові пакети (звичайна сіра обгортковий папір), а в них були завжди апельсин, плитка шоколаду "Пальма" або "Привіт", які більше були схожі на пластилін, але ми були раді й цьому, а також карамельки . Особливо я любила "Кримське яблуко". А ще в дитинстві я ходила в гуртки самодіяльності в той же Палац, і ми завжди виступали на ялинках як артистів. А коли новорічна кампанія завершувалася, для нас влаштовували окрему ялинку і дарували вже не солодкі кульки, а справжні подарунки - хлопчикам конструктори, дівчаткам - ляльки. Мені навіть якось дісталися грамплатівки », - розповідає Тетяна Старостіна.
Такими були новорічні подарунки та враження для наших батьків, що жили в Радянському Союзі.
«Фрутелла» і «Куку-руку» - ось справжнє свято
З розпадом СРСР в нашу країну просочилися заморські солодощі. Нам, дітям 90-х, здавалося, несказанно повезло. «Снікерс» і «Марс», «Фрутелла» і «Кукк-руку», «Турбо» і «Лав з» - всі ці ласощі щільно входили в наше життя. Так, багатьом батькам і раніше було складно діставати ці солодощі, але вони були в наших новорічних подарунках. І про шкоду консервантів і барвників тоді точно ніхто не думав. Та й до солодкого кульку тепер на додачу йшли вже не пупси, а ляльки Барбі і конструктори «Лего».
«А може, солодощі і зовсім не потрібні?»
Буквально на днях в соцмережі Інстаграм одна з мам-блогерів написала пост про те, що як же вона проти солодких новорічних кульків в дитячих садах. Мовляв, у дітей і так солодощів в житті вистачає, та й подарунків буде так багато, що хоча б на святі в садочку можна від них відмовитися, а порадувати малюків більш корисними презентами. Однак таку ініціативу більшість батьків не підтримали. Традиція є традиція - і не нам її порушувати, впевнені сьогоднішні мами і тата. А це означає, що в ці новорічні свята діти всієї країни, як і десятки років тому будуть з радістю шарудіти фантиками і поглинати цукерки.
Фото з семйеного архіву родини Старостіних
Якщо ви стали свідком надзвичайної події і у вас є фото чи відео - повідомляйте нам в групу «ВКонтакте» « Магсіті74 - новини. Магнітогорськ (18+) », В« Інстаграм »Або по електронній пошті [email protected] .
«А може, солодощі і зовсім не потрібні?