Останнім часом на культурне життя у всьому світі все активніше впливає таке явище як художні аукціони. Найбільші світові ЗМІ (газети, журнали, телебачення, радіо, і інтернет-видання) заповнені сенсаційними новинами з торгів на аукціонах. Ці повідомлення і численні коментарі привертають до себе набагато більше уваги громадськості, ніж публікації про унікальні виставках шедеврів мистецтва і новинах з найбільших музеїв світу.
Аукціони (лат.auctio - продаж з публічних торгів) - поширений спосіб реалізації товарів на основі конкурсу покупців. Аукціонери прекрасно враховують людську психологію і роблять ставку на азарт, при якій покупці за інерцією роздувають ціну на радість аукціоністам і продавцям.
На аукціонах продають все (антикваріат, картини, землю, нерухомість, пакети акцій, марочне вино, листи знаменитостей, коштовності і навіть дитячі малюнки). При цьому ефективно вирішуються найрізноманітніші проблеми: від суто комерційних до благодійних.
Вважається, що аукціони існували вже в 5 столітті до н. е. в Стародавньому Вавілоні (на них продавали дівчат у заміжжя) і в Стародавньому Римі. З падінням Римської імперії аукціони були закриті і з'явилися знову лише у Франції в XIII столітті. Поява сучасного типу аукціонів історично пов'язують з Нідерландами, де в 1599 був проведений перший книжковий аукціон в Європі. Аукціонний продаж книг підхопила Англія (в 1676 році), що стала батьківщиною найбільших аукціонних домів світу. У розвинених країнах аукціонні будинки нині є чи не в кожному великому місті. Розрізняють декілька типів аукціонів, але основними є «англійська» ( «висхідний») і «голландський» ( «спадний»).
Англійська аукціон грунтується на встановленні мінімальної ціни для подальших торгів, в процесі яких ціна поступово збільшується, і річ йде до того, хто призначив найвищу ціну (так працюють, наприклад, обидва найбільших аукціонних будинку Christie's і Sotheby's).
Голландський аукціон починається з дуже високої ціни і ведеться з її поступовим зниженням. Річ або товар йде до того, хто встиг першим «перехопити» знижує ціну. Така форма активно використовується і зараз, наприклад, на аукціонах тюльпанів або риби, тобто, там, де щось потрібно швидко продати.
Чим більше аукціонний будинок, тим універсальніше його діяльність (від антикваріату і образотворчого мистецтва до колекційних машин і музичних інструментів). Торги проходять іноді по кілька разів на день, в тому числі, в on-line режимі і починають нагадувати фондові біржі, хоча обороти поки все-таки непорівнянні.
Антикваріат, живопис, графіка і скульптура є ядром будь-яких великих аукціонів творів мистецтва. Це, як правило, вторинний арт-ринок, тобто, на ньому продають не нові твори, а то, що було створено раніше, потім куплено або успадковано.
Одним з найбільш визначальних чинників успішного проведення аукціону є попередня оцінка запропонованих робіт. Крім загальної моди, місця автора в історії мистецтва, жанру, техніки, рідкості і збереження твори на його ціну впливає т. Н. провенанс картини (англ. provenance - походження, джерело). Це свого роду «біографія» твори: автор, дата, в яких колекціях перебувала, на яких виставках виставлялася. Провенанс зазвичай наводиться в аукціонних каталогах для підтвердження автентичності експоната. Цікавий провенанс може значно підвищити цінову планку торгів.
Кожен аукціон пропонує детальну інструкцію для продавців і для покупців. Зазвичай аукціон супроводжує передаукціонна виставка, що відкривається за кілька днів до торгів.
До кожного аукціону готується каталог, який можна купити або переглянути на сайті аукціону. У каталогах наводяться відомості вже про конкретні лотах (окремих об'єктах або групах об'єктів, запропонованих для продажу як неподільні одиниці), а також передпродажний розкид ціни, в рамках якого конкретний лот очікується бути проданим.
Для участі в аукціоні, бажаючі зробити покупку, повинні пройти реєстрацію і отримати жетон. Якщо клієнт не може сам бути присутнім під час торгів, він може зробити покупку по телефону або залишити заздалегідь письмову заявку, в якій вказана максимальна ціна, яку він готовий заплатити за певний лот.
Щасливий покупець повинен мати на увазі, що ціна в аукціонному залі (англ. «Hammer price» - ціна після удару молотка) менше, ніж реальна ціна покупки: необхідно буде заплатити аукціону комісійні, а також різні податки, прийняті в країні, в якій проходять торги.
Про двох «китах» аукціонних торгів, старих англійських будинках «Сотбіс» і «Крістіс», сьогодні знають, мабуть, усі. Аукціонний будинок Сотбіс (англ. Sotheby's) заснований більше 260 років тому в Лондоні.
Датою його народження вважається 1744 рік, а засновником - Семюел Бейкер. Починав він з книжкової торгівлі і досить швидко нажив солідний капітал. У 1767 р в фірмі почав працювати племінник Семюела - Джон Сотбіс. Після смерті Бейкера фірма стала називатися «Сотбіс». Поступово купувати лоти на її торгах стало вважатися ознакою хорошого тону і гарантією серйозних вкладень. Центральні зали Сотбіс розташовуються в Лондоні на елегантній Нью-Бонд. Саме тут розігруються ефектні вистави на сотні мільйонів доларів. Виходом Сотбіс на міжнародну сцену стало створення в 1955 р відділення в Нью-Йорку. Потім була створена велика мережа філій по всьому світу (в Парижі, Лос-Анджелесі, Цюріху, Торонто, Мельбурні, Мюнхені, Единбурзі, Іоганнесбурге, Хьюстене, Флоренції і т. Д.).
У 1990 р обсяг товарообігу всіх відділень Сотбіс досяг понад 2 мільярди доларів.
Вся історія Сотбіс - блискуче свідчення того, що торгувати творами мистецтва прибутково, престижно і перспективно.
Одним з перших ринок витончених мистецтв захопив інший найбільший аукціонний будинок Крістіс (англ. Christie's), історія якого почалася 5 грудня 1766 року, коли його засновник, колишній морський офіцер Джеймс Крісті, відкрив перші торги. Незабаром він уже володів в Лондоні приміщенням зі спеціально побудованим для нього аукціонним залом.
Вважається, що саме тут проходили найбільші аукціони XVIII і XIX століть. І до речі, не хто інший, як сам Джеймс Крісті, виступив посередником в угоді з продажу російській імператриці Катерині II знаменитої колекції живопису сера Роберта Уолпола, який вважається першим британським прем'єр-міністром. Ця угода заклала основи майбутнього музею Ермітаж.
Найважливішим досягненням фірм Сотбіс і Крістіс в XX столітті стали тріумфальні продажу робіт імпресіоністів і сучасних художників. Вперше вдалося прикувати увагу клієнтів до мистецтва нового часу і перетворити роботи цих майстрів в дорогі лоти. Торгівля творами мистецтва стала відтепер великим бізнесом зі своєю специфікою і своїми сюрпризами. В останні роки двом аукціонним гігантам вдалося провести кілька приголомшливих продажів, які увійшли в історію бізнесу і визначили сучасний рівень цін на предмети мистецтва. Приголомшливі новини аукціонів перетворилися в надбання перших сторінок преси всього світу.
Хоча сьогодні аукціонні будинки Сотбіс і Крістіс контролюють до 90% світових аукціонних продажів антикваріату і витворів мистецтва, але ними, зрозуміло, не вичерпується різноманіття аукціонних домів світу. На цьому ринку є ще кілька важливих «гравців», таких як найстаріший аукціонний дім Німеччини «Kunsthaus Lempertz» (Кельн), храм французьких аукціоністів "Hоtel Drouot", відомий аукціонний будинок Австрії «Dorotheum» та інші.
Можна з упевненістю стверджувати, що нові сенсації на аукціонних торгах не змусять себе довго чекати, і ми знову опинимося свідками інтригуючих подій в світі мистецтва.
рецензії
Стаття корисна і цікава. Звичайно, це НЕ ВСЕ про аукціони.В цьому році-знову нові сенсаційні продажі.Мало у Вас про закулісся аукціонного справи, про продажність преси, експертів.
Крім інвестиційної привабливості, двигуном продажів є і те, що скуповування творів мистецтва часто організовуються полужульніческімі методами масованих атак на мізки навіюваних обивателів.
Прикладів цьому безліч, Ви їх знаєте самі. Скандальні симулякри, помилкові цінності, зухвало-безглузді твори, що стають топ-лотами, - це реалії сучасного арт-ринку.
З повагою, Євген Прокопов
Євген Прокопов 06.12.2013 15:19 • Заявити про порушення