шпаргалка абітурієнта

Вступна спека. Незважаючи на спекотну погоду, ажіотаж біля приймальних комісій не вщухає.

Фото: Г. Салай

Надходження завжди було гарячою порою для абітурієнтів. Але в цьому році гарячим воно стало в буквальному сенсі. Початок вступної кампанії збіглося зі спекою, яку, мабуть, не пам'ятають і старожили столиці. Так, минулої суботи стовпчик термометра показував 37 градусів. Ці цифри побили рекорд 1931 року народження, коли в Києві була зафіксована найвища температура - 35,9 ° С. Поєднання липневої спеки і багатогодинних черг перетворило вступну кампанію в справжнє випробування на витривалість для абітурієнтів та їх батьків. Щоб не мучитися в багатогодинних чергах, багато хто приходить під стіни вузів в 5.00-6.00. А деякі навіть влаштовують нічні чергування. Але подібні жертви не зовсім виправдані. Від того, здасть абітурієнт документ першим або останнім, абсолютно нічого не зміниться. Адже остаточний список рекомендованих до вступу буде вивішений лише 1 серпня. І той, хто, наприклад, піднесе свої документи 31 липня може запросто "викинути" за борт того, хто приніс їх в перших числах. При наявності, звичайно, більш сильного сертифіката.

По ходу вступної кампанії виникає і ряд інших важливих питань. На них "Сегодня" відповідає разом із заступником директора Департаменту вищої освіти і начальником відділу моніторингу вищої освіти Миколою Фоменком.

1. Чи маю я право вступати до університету, якщо з профільних предметів у мене високі бали, а з непрофільних вони нижче 124?

Так, абітурієнт має таке право. Однак треба розібратися, які бали випускник називає високими. Справа в тому, що, згідно з "Умовами прийому", до участі в конкурсі допускається абітурієнт, який набрав з непрофільних предметів нижче 124 балів, тільки якщо у нього не менше 170 балів з кожного з профільних предметів.

2. Коли в системі "Конкурс" з'явиться інформація про кількість бюджетних місць?

Минулого четверга Кабмін прийняв постанову про обсяги прийому до вищих навчальних закладів. Всі бюджетні місця вже розподілені по кожному вузу і по кожній спеціальності. Дані вже відправили вищим навчальним закладам країни, і багато хто з них зараз наповнюють свої сторінки такою інформацією (через це система "Конкурс" може давати збої в роботі). У МОН обіцяють, що до кінця тижня дані по бюджетних місць вже будуть на сайті "Конкурсу", щоб випускники змогли з ними ознайомитися і визначитися зі своєю стратегією "полювання на вуз".

За словами Миколи Фоменка, в цьому році збільшилася кількість бюджетних місць для майбутніх бакалаврів приблизно на 3000 у порівнянні з 2009-м, молодших фахівців стане більше на 14 000. За словами Міністра науки і освіти Дмитра Табачника, збільшилося держзамовлення на інженерно-технічні та природничі спеціальності, а також на спеціальність "дошкільне виховання". А ось для юристів, економістів, менеджерів скоротили кількість бюджетних місць: їх на ринку праці вже сьогодні надлишок.

3. Чому я ніде не можу знайти інформацію про встановлений прохідний бал, щоб дізнатися, яким він буде в цьому році?

"Справа в тому, що прохідний бал не встановлюється заздалегідь, а формується в залежності від конкурсної ситуації та виділених бюджетних місць. Яким він буде в цьому році, стане відомо тільки тоді, коли всі випускники подадуть свої документи. Після цього приймальна комісія підсумує бали кожного вступника і розставить їх у порядку убування: від найбільшого до найменшого. в результаті вийде рейтинговий список. від початку списку члени комісії відрахують кількість бюджетних місць. Бал останнього бюджетника і вважатиметься - роходним ", - розповідає Микола Фоменко.

Для заспокоєння душі студента, бувалі радять подивитися на прохідні бали минулого року. Вони, як правило, розміщені на сайтах вузів у відкритому доступі. Але члени приймальних комісій не радять цілком орієнтуватися на них, тому що рік на рік не схожий.

4. Який вигляд матиме рейтинговий список абітурієнтів?

Очолять список пільговики. За ними підуть вступники за співбесідою (чорнобильці: 1,2 кат., Інваліди, діти чорнобильців 1 кат., Діти загиблих чорнобильців 1, 2, 3 кат. (До 18 років) і ін.), "Олімпіадники", "манівці" . Потім - абітурієнти, які вступають на загальних підставах. Для них вирішальним фактором буде кількість балів. Чим вони краще, тим вище в рейтингу буде знаходитися абітурієнт.

5. Як розсудять тих абітурієнтів, у яких однакові бали?

У таких ситуаціях у гру вступає правило "при рівних балах". У пріоритеті такі вступники (при цьому вузи не мають права змінювати порядок):

1. Інваліди (3 група, діти інвалідів з малозабезпечених сімей).

2. Демобілізовані з армії в рік вступу.

3. Сироти.

4. Діти з багатодітних сімей (від п'яти дітей і більше).

5. Члени сімей військових (при вступі до вищих військових навчальних закладів та військових підрозділів вищих навчальних закладів).

6. Медалісти.

7. Жителі гірської місцевості.

Причому в цьому списку важлива послідовність. Тобто, якщо буде вибір між інвалідом 3-ї групи і медалістом, то перевагу віддадуть інваліду.

6. Яким чином я дізнаюся про своє зарахування?

Про це можна дізнатися в приймальній комісії і в системі "Конкурс". Можливо, будуть повідомляти по СМС, але поки це питання, за словами Миколи Фоменка, не вирішене. Але в більшості анкет абітурієнтів є обов'язковий пункт - потрібно залишити свої номери телефонів та е-мейли якраз для того, щоб члени приймальної комісії змогли швидко повідомити випускнику "благу звістку" про надходження.

Списки бюджетників "першої хвилі" вузи зобов'язані вивісити на своїх інформаційних стендах 1 серпня. За словами експерта, про будь-які затримки мови бути не може, інакше це запишуть вузу як порушення. Остаточні списки студентів повинні бути готові до 10 серпня.

У будь-якому випадку першого числа фахівець настійно рекомендує під'їхати до приймальної комісії. Якщо абітурієнт знайшов себе в списку, то протягом п'яти днів він повинен подати до вузу оригінали своїх документів, щоб його остаточно записали в ряди студентів.

Якщо в цей період не всі випускники принесуть оригінали (або не встигнуть, або понесуть їх в інший вуз), то буде "друга хвиля" набору. У цьому випадку місця, що звільнилися в списку рекомендованих займуть ті абітурієнти, які спочатку виявилися "за межею", тобто не ввійшли в перший список бюджетників, відставши трошки від своїх товаришів по балам.

7. У п'ятиденний термін для подачі оригіналів документів будуть входити тільки робочі дні або ще й вихідні?

Так, туди будуть входити і вихідні дні. Приймальні комісії працюватимуть і в суботу, і в неділю. Останній день, коли абітурієнт, який потрапив до першого списку рекомендованих, може принести свої документи, це 5 серпня. 6-го у нього вже оригінал ніхто не прийме. З 6-го по 10-е повинні будуть принести оригінали абітурієнти "другої хвилі".

8. Як не прогавити своє зарахування за "другу хвилю"?

За словами Миколи Фоменка, що прагнуть потрапити до вузу подають оригінали, як правило, в перші дні і не тягнуть з цим. Заздалегідь дізнатися, принесуть вони документи чи ні, не можна. Та й ніде не написано, що абітурієнт зобов'язаний повідомляти про свою відмову приймальної комісії. Хоча в другій половині 5-го дня, Співробітники приймальної комісії вже будуть в курсі ситуації, що склалася і зможуть спрогнозувати, які шанси є у хлопців, які не були в перший список рекомендованих до зарахування. Правда, членів приймальної комісії офіційно ніхто не зобов'язує давати подібну консультацію. Проте до них можна звернутися за порадою.

Також варто уважно стежити за всіма змінами в системі "Конкурс". Як розповіли в МОН, цього року там уже можна буде побачити не тільки свої пересування по рейтингу, а й рекомендованих до зарахування - як по "першій", так і по "другій" хвилі.

9. У минулому році в університеті Шевченка по "другу хвилю" зараховували тих студентів, у яких на той момент оригінали документів уже лежали в приймальній комісії. Вийшло так, що в вуз потрапляли хлопці з більш низькими балами. Чи справедливо це?

Якщо така умова щодо оригіналів прописана в правилах прийому до навчального закладу, то воно абсолютно справедливо. Щоб не "пролетіти" з зарахуванням, Микола Фоменко радить абітурієнтам від корки до корки вивчити правила прийому до свого ВНЗ з усіма нюансами.

10. Яка ймовірність того, що в цьому році деяким вузам виділять додаткові місця, і які надії можна покладати на них?

"Конкурсна ситуація покаже, в яких вузах великий або маленький конкурс. Як правило, ми звертаємося до Мінекономіки з проханням десь скоротити бюджетні місця, десь - додати. Але якщо і будуть додаткові місця, то їх займуть абітурієнти з" напівпрохідним "балом (мова йде про останнє бюджетне місце, на яке претендують кілька хлопців з однаковими балами). 1-2 додаткових місця - не більше ", - підсумовує експерт.

ЕКСПЕРИМЕНТ "СЬОГОДНІ": У ПОШУКАХ "волосаті руки"

Існує думка, що тестування "вбило" корупцію в вузах. Ми вирішили перевірити, міф це чи реальність, і з цією метою за пару днів до офіційного старту вступної кампанії об'їхали приймальних комісій столичних вузів: "Шевченко", "Драгоманова", "Богомольця", КНЕУ та "КПІ". "Непробивна" виявилися члени приймальної комісії в Богомольця, які навідріз відмовилися слухати про хабарі. У КНЕУ ми теж зазнали фіаско. Поговоривши в університетських коридорах зі студентами, ми дізналися, що зараз нам ловити нічого. "Домовлятися потрібно було за рік до вступу. Зараз вже все схоплено", - сказав нам бувалий першокурсник. В КПІ нас теж відшили. "Все вирішується виключно на рівні проректорів та ректора і більш того, не тільки за гроші, а й за цінні послуги", - пояснив правила гри студент Сергій. Про які послуги йдеться, не уточнив. Побоявся. Найбільш плідною була поїздка в педуніверситет. Випускник цього вузу дав нам наводку на конкретного співробітника приймальні комісії. "Під'їжджайте числа 29-30-го. Коли буде все зрозуміло з конкурсною ситуацією, - сказав той. - Але тільки з випускником-навідником. Якщо я його впізнаю, тоді і будемо далі розмовляти".

"ПОЛЕ ЧУДЕС". Чи не піймав на вудку велику рибу в приймальних комісіях, ми вирішили запустити Мережу. Довго чекати не довелося: інтернет рясніє оголошеннями а-ля "Допоможу поступити в будь-який вуз", "Гарантований вступ до вищого навчального закладу" і т.д. Зателефонувавши за одним з телефонів, представилися батьком абітурієнта, який хоче вступити на юрфак, із середніми балами (з української та англійської - по 165 б., Історії - 175 б., Географії - 160 і середнім балом атестата - 10,5). За словами автора оголошення Тетяни, вона допомагає вступити на перший курс в будь-який вуз. Ціна залежить від кількості балів випускника: тим, у кого погані тести, накидають додаткові $ 5000-7000. За прейскурантом Тетяни, з нашими балами за обраною спеціальністю ми можемо вступити в КІМО за $ 20 000, в КНЕУ за $ 16 000, а в "Шевченко" - за $ 30 000. "Речі про бюджет взагалі бути не може!" - вигукнула жінка, коли ми уточнили, за що платимо гроші. - Бюджетні місця чітко контролюються "зверху", тому на 80% їх займуть пільговики. Решту місць - для дітей наближених до керівництва вузу батьків ".

Для автора другого оголошення ми змінили свої бали: з української підняли - до 170, а з історії понизили до 165. Всі інші результати залишилися колишніми. За розцінками Володимира, бюджетні місця в КПІ на юрфак продаються за $ 12 000-15 000, в НАУ - за $ 8000. Потрапити на контракт в торгово-економічний коштує $ 5000. У КНЕУ, як розповідає Володимир, місця вже розібрали.

ГАРАНТІЇ. За свою допомогу Тетяна бере всю суму відразу, а Володимир частинами: 50% відразу, другу половину - після надходження. На питання про гарантії вони відповідали приблизно однаково: "Ми співпрацюємо з ректорами, тому немає ніяких приводів для хвилювання". Для більшої впевненості Тетяна запропонувала нам підписати договір про послуги, заповнивши його по всіх наших вимог. Наприклад, в графі про послуги ми зможемо сміливо написати всю правду. Також "Замовник" і "Виконавець" обмінюються ксерокопіями паспортів. "Я можу навіть написати розписку або оформити будь-який інший документ", - запевняє жінка. Але є одна умова: всі папери знаходяться у батьків, поки їхня дитина не вступить до університету. Після зарахування всі документи у них заберуть. А ось з Володимиром мати справу виявилося ризикованіше: у батьків абітурієнта залишається тільки копія його паспорта і нічого більше.

ЩО ГОВОРЯТЬ ЮРИСТИ. Ми показали приклад договору, який нам прислала Тетяна, адвокату Донецької обласної колегії адвокатів Марині Гавяда. Як розповідає фахівець, це "шматки" стандартного договору про комерційні послуги. Тільки якщо в офіційному документі прописано все до найдрібніших деталей, то у нас на руках виявився договір, геть позбавлений юридичної конкретики. Наприклад, не вказано, яким чином і де обидві сторони будуть вирішувати спір, якщо він виникне. "Просто папірець, щоб батьки не переживали. З нею - плакали ваші грошики", - говорить адвокат. - Недостатньо буде і копії паспорта, яку пропонує в якості гарантій Володимир. Ксерокопія не дає ніякої юридичної гарантії. По-перше, в суді нікому не буде зрозуміло, чому вона у батьків випускника, так як немає ніякого іншого підтверджуючого документа. Ну а по-друге, людина може зареєструватися за однією адресою, жити - по-іншому. І взагалі паспорт може бути підробленим ", - підсумовує адвокат.

Так що наш порада: не клюйте на пропозиції в Мережі допомогти вступити - це чистої води лохотрон. Зробите зі своїм балами - шахраї скажуть, що це вони допомогли. Чи не зробите - з них нічого не візьмеш, і гроші повернути вам не вдасться.

Приносимо наші вибачення за помилку

У статті "Полювання на вуз" від 13.07.10 в списку вузів, позбавлених ліцензій за порушення, помилково Л. Колб значився Ніжинський державний ун-т ім. М. Гоголя (спецмулистих "Педагогіка і методика середньої освіти. Фізика", "Педагогіка і методика середньої освіти. Французька мова та література"). Насправді керівництво цього вузу не вчиняла порушень в процесі ліцензування та акредитації, а ліцензії за цими спеціальностями були відкликані за заявою самого вузу через незатребуваність в регіоні. Приносимо наші вибачення цьому відомому і славному університету, якому в цьому році виповнюється 205 років.

Людмила Колб

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

1. Чи маю я право вступати до університету, якщо з профільних предметів у мене високі бали, а з непрофільних вони нижче 124?
2. Коли в системі "Конкурс" з'явиться інформація про кількість бюджетних місць?
3. Чому я ніде не можу знайти інформацію про встановлений прохідний бал, щоб дізнатися, яким він буде в цьому році?
4. Який вигляд матиме рейтинговий список абітурієнтів?
5. Як розсудять тих абітурієнтів, у яких однакові бали?
6. Яким чином я дізнаюся про своє зарахування?
7. У п'ятиденний термін для подачі оригіналів документів будуть входити тільки робочі дні або ще й вихідні?
8. Як не прогавити своє зарахування за "другу хвилю"?
Чи справедливо це?
10. Яка ймовірність того, що в цьому році деяким вузам виділять додаткові місця, і які надії можна покладати на них?