СПбДУ відправляють в колгосп

Петербурзький держуніверситет переселяють на колгоспні поля. Смольний відмовився виділяти вузу місце під кампус біля Фінської затоки. Петербурзький держуніверситет переселяють на колгоспні поля

Колаж "Фонтанки", Олександр Ніколаєв / Інтерпресс

Санкт-Петербурзький державний університет знову намагається переїхати. Заплановане урядом РФ створення єдиного кампусу загальмувалося. Міські чиновники замість 400 га в Курортному районі біля КАД і станції Горської вирішили відправити вуз на територію племінного заводу з розведення великої рогатої худоби чорно-рябої породи «Детскосельскій».

У Законодавчих зборах Петербурга, за даними «Фонтанки», найближчим часом відбудеться робоча нарада: депутати і ректор СПбДУ Микола Карпачова розглянуть варіанти розміщення нового єдиного кампусу університету.

Нагадаємо, що його створення обговорюється в державних кабінетах з 2013 року. Ідея керівництва вузу в тому, щоб розкидані по місту більше 300 різних навчальних корпусів об'єднати під одним дахом і зробити єдиний університетський кампус. Ініціатори переїзду стверджують, що тільки таким чином університет зможе розвиватися, коли для того, щоб хімікам зустрітися з біологами, потрібно буде спуститися на кілька поверхів, а не проїхати через усе місто.

Приблизні розрахунки і загальний проект кампусу затвердили ще навесні 2016 року у спеціально створеної комісії при уряді РФ. Передбачається, що для єдиного університетського комплексу потрібно 130 га, на яких буде побудовано 1 млн квадратних метрів нерухомості. У тому числі - науково-технологічний медичний комплекс (включаючи університетську клініку) на 700 ліжок з розрахунком до 50 тисяч пацієнтів на рік, науковий парк розміром до 50 ресурсних центрів для інструментального забезпечення освітніх та наукових проектів, дослідницькі та навчальні лабораторії, близько 1,5 тисячі навчальних аудиторій, а також стадіон, басейн, ігрові та тренажерні зали, студентські гуртожитки на 20 тисяч проживають, парковки і багато іншого. Розрахунки зроблені виходячи з поточної кількості студентів і співробітників вузу (на даний момент в СПбДУ не менше 50 тисяч студентів, викладачів і науковців).

Переїзд, згідно із затвердженим планом, повинен зайняти майже 10 років. При цьому раніше в вузі стверджували, що хотіли б зберегти за СПбГУ будівля Дванадцяти колегій, як символ університету. Витрати ж на переїзд експерти раніше оцінювали сумою не менше 50 млрд рублів.

Першими, хто відгукнувся на бажання СПбГУ змінити прописку, були обласні чиновники. Майже відразу уряд Ленобласті запропонував СПбГУ ділянку під Гатчиною. Прагнення чиновників не дивно: витрати університету на переїзд в десятки разів перевищують бюджет регіону, як мінімум податковими відрахуваннями вуз міг би сильно поповнити обласну скарбницю. У самому ж СПбДУ не хочуть міняти назву, яке передбачає перебування в межах міста.

Ще рік тому ректорат університету звернувся до Смольного з пропозицією узгодити вузу переїзд в Курортний район. Йшлося про ділянку площею понад 400 га по обидві сторони від Приморського шосе і залізниці на Сестрорецк, в безпосередній близькості від КАД і розв'язки в районі Горської. На попередньому етапі в Смольному були не проти, але, коли через рік університет попросив включити своїх представників до складу робочих груп з підготовки нового Генплану, раптово здали назад. Ще через кілька місяців з'ясувалося, що тепер з невідомих причин ділянку у Фінської затоки університету не підійде.

Як випливає з листа віце-губернатора Ігоря Албіна (є в розпорядженні редакції), у власності міста немає відповідних СПбДУ за параметрами земель, в зв'язку з чим вузу рекомендовано спільно з адміністрацією Пушкінського району обговорити можливість розміщення кампусу на території племінного заводу з розведення великої рогатої худоби чорно-рябої породи «Детскосельскій». На даний момент там сільгоспугіддя і гаражі, поруч - кладовище, в декількох кілометрах - Царське Село.

Як стверджують співрозмовники «Фонтанки», університет не має права вибирати, що дали - то дали, тому не виключено, що саме туди - до великої рогатої худоби - в результаті вуз і переїде.

В апараті віце-губернатора Ігоря Албіна «Фонтанці» повідомили, що ставити крапку рано - поки йде обговорення можливих варіантів. Відповісти, чому змінилися плани по розміщенню СПбГУ поруч з Фінською затокою, тим не менш, чиновники не змогли. Існує думка, що ділянка в цьому районі планується віддати під житлову забудову, проте підтвердження цьому «Фонтанка» не знайшла.

За інформацією видання, ректор СПбДУ Микола Карпачова звернулася до спікера Закса В'ячеславу Макарову з проханням допомогти зрушити з мертвої точки питання переїзду.

Ксенія Клочкова, «Фонтанка.ру»