Гідрометцентр Чорного та Азовського морів, який розташований в Одесі, має давню славну історію. Depo.Одесса дізнавався, чим відрізняються метеорологи від синоптиків, як відбувається спостереження за погодою і складаються прогнози.
Початок спостережень за погодою
Свою історію Гідрометцентр Чорного та Азовського морів веде з 1865 року. Тоді в Одесі на базі Рішельєвського ліцею був організований Імператорський Новоросійський університет, нині - Одеський національний університет імені І. І. Мечникова. До нього з Харкова запросили професора фізики Василя Лапшина, який створив при кафедрі фізичної географії метеорологічну станцію (обсерваторію). Він почав проводити вимірювання метеорологічних величин атмосфери. Гідрометцентр став правонаступником цієї Метеорологічної обсерваторії Новоросійського університету.
Фото: studway.com.ua
Регулярні спостереження за погодою почалися 1 січня 1866 року. На той час університет розташовувався на перетині вулиць Дворянській і Херсонській (зараз це вулиця Пастера, - Ред.). На даху університету був закріплений флюгер, стрижень якого виходив в одну з кімнат, а решта приладів знаходилися в клітці на балконі між другим і третім поверхом, який виходить на північно-східну сторону будівлі. Однак, штатного спостерігача тоді не було, його функції безкоштовно виконував охоронець фізичного кабінету Вікентій Сталевіч. Тричі на добу він знімав показники приладів і відправляв дані в Петербург. Зараз майже всі спостереження в Гідрометцентрі проводяться в автоматичному режимі за допомогою сучасного обладнання.
За словами заступника директора Гідрометцентру Чорного та Азовського морів Ігоря Неверовський, обладнання, яке має установа (Гідрометцентр) в Одесі, - одне з кращих в Україні: мало який Гідрометцентр може похвалитися такими приладами. Однак тоді, понад 165 років, в обсерваторії не вистачало ні обладнання, ні місця, з якого можна було б проводити електричні і магнітні спостереження.
Нові можливості
Йшли роки, з'являлися нові прилади та методи, збільшувалася кількість пунктів спостережень за погодою. Коли завідувачем метеорологічної станції став професор Олександр Козловський, він домігся, щоб обсерваторію була перенесена за межі центру міста. Він зазначив, що спостереження, які проводяться на перетині Дворянській і Херсонській не дають точного уявлення про явну картині погоди в Одесі. Врешті-решт він зміг перенести обсерваторію на Малий Фонтан в Ботанічний сад. З 1892 року метеостанція стала розташовуватися в будівлі, яка зараз має адресу Французький бульвар, 89. На будівництво певну частину коштів виділили з Міської Думи, а й одесити дали чимало грошей у вигляді пожертвувань. З цього часу обсерваторія змогла встановити необхідне обладнання для проведення спостережень і проводити вивчення земного магнетизму, атмосферної електрики та інших.
Після революції 1917-го в країні залишилося тільки три метеорологічних обсерваторії - в Києві, Одесі та Харкові. Тільки в 1919 році за ініціативою і вимогам київських і одеських метеорологів був створений УКМКТ, який дав можливість розвиватися метеорологічним службам.
Робота під час Другої світової
Першими про початок війни Німеччини проти СРСР дізналися саме метеорологи. Синоптична карта, за даними якої складалися прогнози погоди о 21 годині 21 червня була, як завжди, повною, а на карті о 3 годині ночі 22 червня, метеорологи не змогли побачити всі дані, тому що німці засекретили інформацію на території всіх країн, які на той час були ними захоплені.
Під час війни метеорологи становили прогнози погоди для збройних сил. Гідрометеорологи Одеси забезпечували всі роди військ інформацією про стан погоди. Навіть коли місто було в облозі, працівники обсерваторії ходили на роботу і інформували військові підрозділи про гідрометеорологічну ситуацію і передавали балістичні дані артилерії. Коли місто захопили німці і румуни, частина співробітників обсерваторії, що не евакуювалися, працювали підпільно. У 1943 році групу заарештували, проте цінні прилади та матеріали магнітних зйомок підпільники встигли замурувати. Частина майна обсерваторії, а також архіви намагалися вивезти з міста, однак під час бомбардування поїзда вони були, на жаль, знищені. Також частина приладів під час окупації була викрадена, вивезена до Румунії. Лише деяку частину устаткування вдалося розшукати і повернути, а значна кількість було втрачено назавжди.
Наші дні
За роки існування обсерваторія змінювала назву, змінювалися люди, які її очолювали і працювали. З 1988 року вона стала Гідрометцентром Чорного і Азовського морів, як називається і в даний час.
Функції установи досить великі, це не тільки спостереження і складання прогнозів погоди, які так звикли читати одесити, а й багато чого іншого. Зараз співробітники Гідрометцентру складають метеорологічні, морські гідрометеорологічні, літні гідрологічні півдня України, агрометеорологічні а також авіаційні метеорологічні і багато інших видів прогнозів. Прогнозами, які готують фахівці установи, користуються працівники різних галузей: морської, авіаційній, сільськогосподарській та багатьох інших. Вивчають працівники Гідрометцентру та сонячну радіацію. За словами Ігоря Неверовского, поки одеситам з цього приводу турбуватися не варто - показники в нормі, проте якщо щось піде не так, фахівці відразу це помітять і проінформують.
Спостереження за погодою проводяться цілодобово по всій області, також всієї Області синоптики складають прогнози погоди, а при загрозі виникнення небезпечних або стихійних явищ негайно складають штормові попередження і доводять їх до організацій і підприємств міста та області, діяльність яких залежить від погодних умов. Зараз в Одеській області діють 13 метеорологічних станцій, а в Одесі також пункти, на яких двічі на добу проводиться забір проб повітря на забруднення.
Як згадувалося вище, зараз метеорологи Гідрометцентру користуються для спостережень за погодою найсучаснішим автоматичним обладнанням.
Наприклад, ось так проводиться вимірювання температури грунту: під землею на потрібній глибині закопані спеціальні датчики, які фіксують зміни показників, термометр встановлюється на поверхні грунту.
А за допомогою такої споруди ведеться спостереження за швидкістю у напрямку вітру.
Так виглядає обладнання, яке вимірює кількість опадів.
Прогноз погоди - важка і копітка робота
Майже кожного цікавить, яка буде погода завтра, за тиждень або за місяць. Коли починаєш дивитися прогнози, то на різних сайтах вони можуть значно відрізнятися: одні обіцяють сонечко, інші на цей же самий день дощ. Однак фахівці радять дивитися погоду саме на місцевих ресурсах: на місці прогноз буде складено найбільш точно, так як використовуються місцеві дані.
Гідрометцентр Чорного та Азовського морів становить короткострокові (до трьох діб) і середньострокові (до 5-7 діб) прогнози. Довгостроковими прогнозами займаються вчені в київському Гідрометцентрі, використовуючи складні математичні схеми і купу досліджень.
Виявляється, скласти прогноз не так то й просто, в Гідрометцентрі Чорного та Азовського морів цим займається цілий відділ. За словами начальника відділу метеорологічних прогнозів Алли Савілова, синоптики складають прогнози не тільки для суші, але і для всього Чорного моря, ця інформація особливо корисна капітанам суден, які заходять в його води. Не менш важлива інформація синоптиків і одеському аеропорту, в якому розташовується одна зі станцій Гідрометцентру.
Фахівці щодня аналізують прогностичні добові дані кількох провідних світових центрів; інформацію, яка надходить із супутника; поточні показники погоди, надані метеорологами і багато іншого. Аналізується інформація отримана не тільки на території України, а навіть враховується погода в Європі і на заході Росії.
Тільки після детального аналізу синоптики починають складати прогноз. Однак погода - примхлива пані - іноді процеси в атмосфері розвиваються занадто швидко, і дані свідчать про одне, але раптом замість прогнозованого сонячного дня небо буде вкрите хмарами. Але таке буває не часто.
Погодні рекорди Одеси
Наостанок - деякі цікаві факти про погоду, яка була зафіксована метеорологами Гідрометцентру в Одесі в різні роки.
Найнижча температура в грудні була зафіксована в 1902 році - 23,1о С, а найтеплішим грудень був у 2015-му - + 16,9о С. Однак серед зимових місяців найвища температура була зафіксована в лютому 2016 року, коли стовпчики термометрів піднялися до позначки в + 19,2о С. Рекорд найнижчої температури в Одесі також належить лютому: в 1919 році стовпчики термометрів опустилися до -29о.
Серед літніх місяців найспекотнішим виявився липень 2007 року, коли метеорологи зафіксували + 39,3о С, а самим прохолодним - червень 1918 року - лише + 3,5о. У вересні 1931 року термометри показали температуру нижче нуля -1,7о С. Однак за два роки до цього, в 1929 році, було набагато спекотніше, як влітку - + 34,7о С.
Найбільша кількість опадів за всю історію спостережень було зафіксовано в червні 1948 року: при середній кількості опадів в цьому місяці в 42 мм метеорологи зафіксували 217 мм. З 1878-го по сьогоднішній день погода не побила рекорд по опадам, які випали в грудні того року-162 мм при середньому показнику в 42 мм
Багатьох лякає фраза: "Штормове попередження - пориви вітру до 20-25 метрів". Але ця швидкість ніщо в порівнянні з тим, якими були пориви вітру в січні 1962 го та березні 1970-го - 40 м / сек.
Однак, на щастя, одеситам не загрожують урагани, які проносяться над іншими країнами - тут клімат більш стабільний прихильний. Хіба що з роками може все змінитися, але фахівці Гідрометцентру побачать ці зміни і заздалегідь про них попередять.