Список ВНЗ :: Московський державний академічний художній інститут ім. С.Г. Сурикова (МГАХ ім. В.І. Сурікова)



Московський державний академічний художній інститут ім. С.Г. Сурикова (МГАХ ім. В.І. Сурікова)

WWW:
http://www.pencil.nm.ru/

Історія:
Художній інститут - це вища ланка вітчизняної системи художньої освіти, що склалася протягом двохсот з гаком років під егідою російської академії мистецтв, заснованої в 1757 році за ініціативою одного з діячів російської освіти графа І. І. Шувалова. Заняття зі студентами почалися в 1758 р відразу в декількох (мальовничий, скульптурний, архітектурний, гравірувальний, медальєрної) класах. А через шість років найвищим указом імператриці Катерини II були затверджені "Привілей і статут Імператорської Академії трьох зверхників мистецтв", що додали їй особливий державний статус і на довгі роки визначили напрямки її діяльності.
Однією з основних функцій Академії завжди було професійне навчання і виховання висококласних художників. Досягненню хороших результатів сприяла детально продумана організація навчального процесу, який веде моментом якого стало навчання майстерності малюнка (в його викладанні дотримувалася сувора поступовість: спочатку малювали з оригіналів, тобто з малюнків і гравюр загальновизнаних майстрів, потім з "гіпсів" - зліпків з античної скульптури, і лише потім студенти переводилися в натурний клас). Істотну роль грали також строго вивірена послідовність композиційних завдань, обов'язкове копіювання класичних зразків в малюнку, живопису та скульптурі. Закінчувалося навчання в Імператорської Академії мистецтв, як правило, досить складною композиційною дипломною роботою. Найбільш обдарованим випускникам задавалися теми для "програм" на золоті медалі першого і другого ступеня з присудженням права на закордонну поїздку "для удосконалення в мистецтвах".
Джерелом поповнення фондів академії ставали малюнки, гравюри, картини, скульптури та ін. Твори мистецтва, створені не тільки античними майстрами або представниками відомих західноєвропейських шкіл, а й самими педагогами і випускниками Академії (з них вибиралися "зразкові", що служили оригіналами і містилися в класах або прикрашали інтер'єри). Така система дозволяла і демонструвати шедеври образотворчого мистецтва з метою естетичного освіти, і використовувати їх в процесі мистецької освіти. Традиції російської художньої школи підготовки фахівців в області образотворчих мистецтв в Росії сьогодні успішно продовжують дві вищі академічних навчальних закладів. Санкт-Петербурзький державний академічний інститут живопису, скульптури та архітектури імені І. Ю. Рєпіна розташований, разом з бібліотекою і музеєм, в будівлі, де, власне кажучи, і починалася Академія мистецтв. Московський державний академічний художній інститут імені В. І. Сурікова веде свою історію від училища живопису, скульптури та архітектури, відкритого в Москві в 1843 р Обидва інституту входять в структуру Російської академії мистецтв (об'єкт національного надбання Росії), мають державну ліцензію і акредитовані на право освітньої діяльності в галузі вищої, післявузівської та додаткової професійної художньої освіти за спеціальностями живопис, скульптура, архітектура, графіка, історія і теор я образотворчого мистецтва, з видачею сертифікованих, в разі необхідності, дипломів, які свідчать про отримання вищої освіти і кваліфікації художника (за профілем підготовки) або мистецтвознавця.

Загальні відомості:
Основним завданням навчально-науково-творчого процесу в інституті, де зараз навчаються на бюджетних місцях 330 студентів, є підготовка випускників в кращих традиціях вітчизняного і зарубіжного мистецтва; навчання професійній майстерності, теоретичних і практичних знань в органічній єдності з вихованням духовних і моральних якостей, сприяють становленню творчої індивідуальності; виконання науково-дослідних робіт, видання наукових праць, підручників, навчальних і методичних посібників і програм; створення художніх творів і проектів в тісному зв'язку і з урахуванням вимог підготовки художників, архітекторів і мистецтвознавців.
Програма навчання:
Програма вищої освіти розрахована відповідно на шість і на п'ять років на денній формі, що зафіксовано в спеціальних державних стандартах (основні вимоги). Зміст навчання визначається навчальними планами і програмами, що розробляються випускають кафедрами і раз в п'ять років затверджуються Вченими радами вищих навчальних закладів. Головна роль в їх реалізації в художньому вузі належить персональним майстерням, керованим професорами, як правило, великими художниками, дійсними членами або членами-кореспондентами Академії мистецтв. Основний же одиницею навчального процесу постає навчальна студентська група (5-7 чоловік). За деяким винятком, в обох вузах для студентів встановлені наступні види навчальних занять: практичні заняття в майстернях, класах, кабінетах, музеях; лекції; семінари; лабораторні заняття; курсове проектування або курсові роботи; дипломне проектування або дипломні роботи; навчальна, копийности, виробнича практики; консультації; контрольні роботи (завдання); самостійні заняття студентів.
структура:
Навчальний рік складається з 2-х семестрів (по 14-15 тижнів), літньої практики (7-10 тижнів), зимових і літніх екзаменаційних сесій і канікул (7-10 тижнів). Тривалість академічної години всіх видів навчальних занять становить 45 хвилин. Робочий день студентів розрахований на 9 годин, 6 з яких відводяться на обов'язкові лекційно-практичні заняття, а 3 - на самостійну роботу. Багато загальноосвітні теоретичні дисципліни читаються для всіх студентів будь-якого курсу одночасно (потоками), що має свої традиції і приносить позитивні результати. У той же час, в залежності від профілю підготовки в інститутах виділені спеціальні дисципліни професійного циклу (малюнок, живопис, композиція, скульптура, архітектурне проектування, реставрація, історія російського мистецтва, історія зарубіжного мистецтва).
Навчальна робота:
Освоєння одержуваних студентами знань контролюється в ході екзаменаційних сесій. При цьому слід підкреслити, що розвиток творчих здібностей, придбані студентами вміння і навички зі спеціальних дисциплін оцінюються кафедрами, а також ректорськими і президентськими (академічними) переглядами виставок, які формуються з навчальних робіт першого, або (підсумкові, річні) другого семестрів. Підставою переведення студента на наступний курс є відсутність академічних заборгованостей з усіх дисциплін за минулий навчальний рік.
Студентські роботи, відібрані кафедрами в методичний фонд на семестрових або (також постійно організовуються) звітних виставках літніх практик, роботи копийности практики, а також всі дипломні та звітні аспірантські (асистентів-стажистів) роботи вважаються власністю інститутів.
Студенти, які виконали всі вимоги навчального плану, здають Державні іспити: (по філософії - на всіх факультетах, з філософії та історії мистецтв - на факультеті теорії та історії мистецтв) і приступають до створення (під керівництвом педагога) дипломної роботи за профілем підготовки. Захист дипломної роботи є підставою для прийняття Державними атестаційними комісіями рішення про видачу випускнику відповідного диплома. У додатку до нього вказується кількість навчальних годин і оцінки з усіх дисциплін, що вивчалися за весь період навчання. Студенту, що захистив дипломну роботу на "відмінно", який отримав з усіх дисциплін навчального плану 75% відмінних оцінок і не мав оцінок "задовільно", видається диплом з відзнакою. За рекомендацією Державних атестаційних комісій та Вчених рад інститутів складаються списки кандидатур, висунутих на присудження золотих і срібних медалей Президії Російської Академії мистецтв, а також рекомендованих для творчої поїздки.
Науково-методичне забезпечення:
Дбайливо збережені академічні прийоми і методичні основи професійного виховання і навчання художників і сьогодні сприяють створенню стабільної і багатогранної творчої обстановки в експонованих вузах, є запорукою успішної підготовки майбутніх майстрів реалістичної художньої школи. Все це реалізують факультети, кожний з яких, як втім і інститути в цілому, поряд з чимось загальним має ще і щось своє, особливе, відмінне від інших.
На факультетах живопису, що є провідними і найбільшими навчальними підрозділами вищих навчальних закладів, діє загальноприйнята система переходу (після закінчення 2-го курсу) в персональні майстерні. Виняток становить майстерня театральнодекораціонной живопису, прийом до яких здійснюється відразу на першому курсі. Кожен навчальний рік завершує річна практика, по суті продовжує навчальний процес, однак вона має самостійну програму. Студенти Московського інституту, крім того, що роз'їжджаються для проходження практик по всій країні (опиняючись дуже часто в самих мальовничих її куточках, де під керівництвом педагогів успішно працюють на пленері), на протязі всього періоду навчання користуються послугами таких всесвітньо відомих скарбниць образотворчого мистецтва як Державна Третьяковська галерея і Державний музей образотворчих мистецтв імені А. С. Пушкіна. Студенти багато працюють самостійно, діапазон пластичних шукань при цьому стає значно ширше, ніж в аудиторіях, оскільки їм надається свобода пошуку нових образотворчих рішень, художнього самовираження, що аж ніяк не суперечить основним установкам академічної освіти.
творчість:
Проте, індивідуальність студентів найбільше проявляється в процесі навчання композиційної роботі, яка ведеться в майстернях з урахуванням традицій російської реалістичної школи живопису. При цьому, наприклад, особливістю навчання в монументальної майстерні стало те, що студенти намагаються виконувати фрагменти ескізів в натуральну величину, наближаючись до масштабу зображення в об'єкті і матеріалі, вчаться робити макети, перспективи, розгортки, розуміючи зв'язок майбутньої розпису з архітектурою.
При роботі над ескізами, як і в усьому навчальному процесі, велика увага приділяється малюнку - основі будь-якого реалістичного зображення. Він, як і раніше, служить конструктивною основою в здійсненні пластичного задуму, необхідною умовою для художників, що працюють в різних видах просторових мистецтв. І навіть виникала час від часу боротьба художніх течій (таких, наприклад, як французький імпресіонізм, або російський авангард першої третини ХХ століття, з такими його іменами, як В. Кандинський, К. Малевич, А. Родченко, В. Татлін, тісно пов'язаними з московською школою, і інших, які, безсумнівно, впливали не тільки на розвиток образотворчого мистецтва в цілому, але і на формування нових поколінь художників) найчастіше закінчувалася поверненням до найважливіших академічним засадам художньої освіти. Характерно, що кожен раз при цьому виникали як би нові связующе ланки між старою школою і сучасним етапом її існування. Може бути багато в чому завдяки цьому і нині діючі станкові майстерні факультетів живопису, які готують художників картини, сюжетного полотна на історичні і сучасні теми, портрета, пейзажу не тільки мають свій характер, що залежить, перш за все від зв'язку з історією, традиціями, а й (в кращому сенсі) відображають індивідуальність їх керівників та викладачів.
На останньому році навчання всі студенти факультетів живопису забезпечуються індивідуальними майстернями, мають можливість готувати в інституті полотна, замовляти підрамники, користуватися грунтувальною майстерні, отримувати певну кількість фарб. При завершенні навчання випускники станкових майстерень представляють до захисту дипломну картину і підготовчий матеріал до неї; закінчують театральнодекораціонние майстерні - ескізи декорацій і костюмів до переддипломної та дипломного вистав; в монументальних майстерень, особи, що захищають роботу про різній техніці монументального живопису, виконують ескіз розпису, картон, фрагмент в матеріалі (фреска, вітраж, мозаїка, гобелен, перспективу), але можуть захищати дипломну роботу і станкового картиною.

Форми і терміни навчання:
Термін навчання: 6 років. На факультеті теорії та історії образотворчого мистецтва - 5 років. Форма навчання: денна. На факультеті теорії та історії образотворчого мистецтва - денна та заочна.

Рейтинг:
Інформація про рейтинг, присвоєний Міністерством освіти, відсутня.
координати:
Адміністративний округ: ЦАО
Район: Таганський
Як проїхати:
Поштова адреса та факультети живопису, скульптури, теорії образотворчого мистецтва - 109004, Москва, Товариський пер.30 (м. Марксистська, Таганська).
Факультети графіки, архітектури - Лаврушинський пер.15 (будинок навпроти входу в Третьяковську галерею. Метро "Новокузнецька", "Третьяковська").
Телефон для довідок: 912-40-23, факс: 912-18-75.
E-mail [email protected]


>

Рекомендуємо абітурієнтам:
- Факультет природничих наук РХТУ ім. Д. І. Менделєєва - провідного хіміко-технологічного інституту країни!
- Московський державний університет економіки, статистики та інформатики (МЕСІ)
- Євразійський Відкритий Інститут (ЕАОІ)