Московський державний університет ім. М.В. Ломоносова (МДУ ім. Ломоносова)
WWW:
http://www.msu.ru/
Історія:
Московський університет заснований в 1755 році. Установа університету в Москві стало можливим завдяки діяльності видатного вченого-енциклопедиста, першого російського академіка Михайла Васильовича Ломоносова (1711-1765). У 1940 році, в дні святкування 185-річного ювілею, університету було присвоєно ім'я М. В. Ломоносова.
В даний час Московський університет є одним з провідних центрів вітчизняного освіти, науки і культури. Підвищення рівня кадрів вищої кваліфікації, пошук наукової істини, орієнтація на гуманістичні ідеали добра, справедливості, свободи - в цьому бачиться сьогодні слідування найкращим університетським традиціям.
У червні 1992 указом Президента Російської Федереції Московський університет отримав статус російського самоврядного (автономного) вищого навчального закладу.
Загальні відомості:
В даний час Московський університет включає 25 факультетів, а також 9 науково-дослідних інститутів: механіки, ядерної фізики, фізики мікросвіту, астрономічний, обчислювальний центр, фізико-хімічної біології, математичних досліджень складних систем, антропології, світової культури. Наукова робота і викладання ведуться в музеях, на навчально-наукових базах практики, в експедиціях, на науково-дослідних суднах, в центрах підвищення кваліфікації. Всього в університеті більше 300 кафедр.
Кадровий склад:
На сьогоднішній день в МГУ працюють близько 9000 викладачів, серед яких 125 академіків Російської академії наук, включаючи 3 Лауреатів Нобелівської премії. Близько 28000 студентів і 5000 аспірантів навчаються в університеті, в тому числі понад 1500 іноземних студентів з 158 країн світу.
Університет має в своєму розпорядженні більше 600 будівель та споруд, включаючи красень-хмарочос на Ленінських горах. Їх загальна площа близько 1 млн. Кв. м. Тільки в Москві територія, яку займає МДУ, складає 205,7 га.
Однак навіть ці вражаючі цифри не відповідають вимогам часу, сучасним тенденціям розвитку науки і освіти. Сьогоднішній рівень розвитку фундаментальних і прикладних наукових досліджень, їх міждисциплінарність, а також завдання підготовки фахівців широкого профілю вимагають інтенсивного розвитку і модернізації матеріально-технічної бази. У жовтні 1987 року уряд прийняв рішення про будівництво нового комплексу будівель для Московського університету, обладнаних за останнім словом науки і техніки. Проект (архітектор Г.Н.Цітовіч) передбачає зведення нових навчальних і наукових корпусів, бібліотеки, басейну, стадіону, палацу культури, інших об'єктів відпочинку та побутового обслуговування. Новий університетське містечко розташується на Ломоносовському проспекті між проспектами Вернадського і Мічуріна, органічно продовжуючи вже сформований комплекс будівель.
Величезний науковий потенціал, унікальні можливості для міждисциплінарних досліджень дозволяють вченим університету зосередитися на пріоритетних, піонерських напрямах наук. Останні роки відзначені великими досягненнями у вивченні фізики високих енергій, високотемпературної надпровідності, лазерних систем, математики та механіки, поновлюваних джерел енергії, біохімії та біотехнології. У галузі гуманітарних наук нові напрямки формуються при розробці актуальних питань соціології, політекономії, історії, психології, філософії, історії культури. Щорічно в Московському університеті захищається до 1,5 тис. Кандидатських і до 250 докторських дисертацій з різних галузей знань.
Спеціальності та напрями:
Факультети і кафедри університету завжди приділяли багато уваги підвищенню якості підготовки фахівців. Багато що робиться і сьогодні по оновленню та вдосконаленню процесу навчання студентів і аспірантів. На ряді факультетів передбачається двоступенева структура освіти (бакалавр - магістр). У нових навчальних планах посилена роль самостійної роботи, зв'язок з практикою, з майбутньою роботою випускника. Однією з найважливіших стала проблема гуманітаризації освіти. Викладачі створеного міжфакультетського центру соціально-гуманітарної освіти ведуть на природних і гуманітарних факультетах заняття по вітчизняній і світовій історії та культурі, філології, економіки, права, мистецтва. Студенти університету можуть займатися за індивідуальними планами, навчатися і слухати лекції за кількома спеціальностями на різних факультетах. Багато уваги приділяється здоров'ю студентів.
Двічі на тиждень на перших двох курсах передбачені обов'язкові заняття фізичною культурою і спортом. На старших курсах ці заняття можуть бути факультативно продовжені в спортивних секціях, а також в платних оздоровчих групах.
Система освіти:
Для навчання в МДУ характерне поєднання навчальної та наукової роботи, фундаментальної підготовки в обраній галузі науки з вузькою спеціалізацією. Зазвичай фундаментальна основа закладається на перших двох-трьох курсах. Вузька спеціалізація починається після цього.
Однією з найважливіших особливостей навчального процесу в університеті є поєднання навчання з веденням самостійної наукової роботи, напрямок якої вибирають самі студенти. Робота в наукових гуртках, науково-студентських товариствах, участь в студентських конференціях поряд із заняттями в семінарах, спецсемінарах дозволяють студентам зробити правильний вибір. Багато студентські роботи друкуються в наукових журналах і збірниках.
На ряді факультетів - історичним, філологічному, економічному, соціологічному, журналістики та психології - існує вечірня форма навчання, а на факультеті журналістики і заочна.
Термін навчання в МДУ - 5-6 років залежно від факультету і форми навчання. Закінчуючи університет, студент готує і захищає дипломну роботу. Навчання в університеті, як правило, безкоштовне. Але в зв'язку з розвитком ринкових відносин вирішено з 1992 року понад план прийому зараховувати до 15% абітурієнтів для платного навчання. Кожен встигає студент отримує державну стипендію. Іногороднім студентам надається гуртожиток. Випускники університету працюють в вузах, науково-дослідних інститутах, школах, сферах виробництва і культури, державному апараті, громадських і приватних організаціях. Відповідно до Статуту МГУ студенти і аспіранти мають свої представницькі органи для вирішення питань студентської та аспірантської життя. Головним органом такого самоврядування є студентська рада МДУ.
Московський університет служить також визнаної школою підвищення кваліфікації кадрів. Щорічно в МГУ проходять курс перепідготовки до 5 тис. Викладачів і співробітників підприємств, установ і вищих навчальних закладів. Фахівцям, які мають стаж практичної роботи, надається можливість опановувати останніми досягненнями науки і техніки на спеціальних відділеннях - "інженерних потоках" - низки природних і гуманітарних факультетів. Організацією цієї роботи займається Центр перепідготовки науково-педагогічних кадрів та Інститут підвищення кваліфікації викладачів соціально-гуманітарних наук.
Наукова діяльність:
У реалізації наукових і культурно-просвітницьких традицій університету важлива роль належить Видавництву МГУ. Воно випускає щорічно понад 400 найменувань навчальної, наукової, науково-популярної, науково-художньої та довідкової літератури загальним тиражем понад 3 млн. Примірників. Тематичний діапазон книг охоплює практично всі області сучасного наукового знання - філософію і психологію, історію та економіку, держава і право, філологію і журналістику, математику, фізику і астрономію, біологію та хімію, геологію і географію. Заслуженим визнанням у читачів користується серія "Університетська бібліотека", в якій видаються пам'ятки філософсько-естетичної та історичної думки, мемуари, а також твори вітчизняної та зарубіжної літератури. Для науковців, фахівців та всіх, хто цікавиться новітніми досягненнями та розробками в галузі фізико-математичних наук призначена ще одна серія видавництва - "Фізика: ідеї, досягнення, перспективи". У серії "Велика французька революція. Документи і дослідження" зібрані найбільш цікаві розробки університетських істориків за останні роки в цій галузі. З 1991 року Видавництво МДУ випускає нові серії - "З духовного минулого Батьківщини" і "Філософські читання", куди увійдуть праці видатних філософів, істориків, діячів культури.
Найбільшою університетською бібліотекою є Наукова бібліотека ім. О.М.Горького. Її фонди налічують близько 8 млн. Томів, з них більше 2 млн. -Література на іноземних мовах. Бібліотека МГУ обслуговує в рік близько 55 тис. Читачів, яким видається 5,5 млн. Книг.
Міжнародна співпраця:
Великі міжнародні зв'язки Московського університету. Він входить в Міжнародну асоціацію університетів, має прямі договори про співпрацю з більш ніж 60 зарубіжними центрами і об'єднаннями, університетами Європи, США, Японії, Китаю, інших азіатських країн, Австралії, Латинської Америки, арабських держав.
З 1946 року, коли в університеті з'явилися перші іноземні учні, підготовлено понад 11 тис. Висококваліфікованих фахівців для 150 зарубіжних країн. Щорічно в МГУ навчаються понад 2 тис. Студентів і аспірантів з багатьох держав світу. Понад 400 людей займаються на курсах доуніверситетської підготовки для іноземних громадян.
Найважливішими областями науково-технічного співробітництва є: спільна розробка наукових проблем, обмін професорами і викладачами для ведення педагогічної і наукової роботи, а також студентами та аспірантами для різних форм стажувань. Щороку університет приймає на різні короткострокові форми навчання понад 2 тис. Іноземців та направляє приблизно стільки ж своїх представників в усі куточки земної кулі. В МДУ діють міжнародні курси ООН з демографії, гідрологічні курси ЮНЕСКО, Міжнародний центр з біотехнології, Міжнародний науково-лазерний центр, система курсів і семінарів з російської мови для іноземних викладачів. У 1991 році відкрито Французький університетський коледж, Російсько-американський університет, Інститут німецької науки і культури. Більше 60 вчених, державних і політичних діячів із зарубіжних країн обрані почесними докторами і професорами Московського університету. У свою чергу багато видатні вчені МДУ є почесними членами зарубіжних академій і університетів.
Форми і терміни навчання:
Форми навчання: денна, вечірня, заочна. Терміни навчання: бакалавр - 4 роки, спеціаліст - 5 років, магістр - 6 років.
гуртожитки:
Московський державний університет має можливість надати своїм студентам, аспірантам, докторантам, стажистам місця в гуртожитках шести студентських містечок, розташованих в Західному і Південно-Західному округах Москви.
Військова кафедра:
Є факультет військового навчання
Бази відпочинку:
Оздоровчо - спортивний табір «Буревісник».
Громадські організації:
об'єднаний профком
Об'єднаний студентський комітет МГУ
Студентська Спілка МГУ
Магістратура:
Є магістратура.
Аспірантура:
Правила прийому до аспірантури Московського університету
1. В очну аспірантуру з відривом від виробництва на конкурсній основі приймаються громадяни Російської Федерації у віці не старше 35 років, в заочну - не старше 45 років, які мають вищу професійну освіту з числа випускників вузів і фахівців, що працюють в вузах, на підприємствах, в інших організаціях і установах, що мають творчі досягнення в науково-дослідній роботі.
Іноземні громадяни, в т.ч. громадяни країн СНД, приймаються в аспірантуру на договірній основі.
Особи, які приймаються в аспірантуру, повинні мати досвід практичної роботи за профілем обраної спеціальності не менше 2-х років після закінчення вузу. Молоді фахівці допускаються до участі в конкурсних іспитах в аспірантуру безпосередньо після закінчення вузу тільки при наявності рекомендації Вчених Рад вузів.
Особи, раніше пройшли повний курс навчання в аспірантурі, не мають права вторинного навчання в аспірантурі за рахунок бюджету.
2. Заяви про прийом до аспірантури подається на ім'я ректора з додатком:
а) особистого листка по обліку кадрів;
б) автобіографії;
в) характеристики - рекомендації з місця роботи;
г) направлення установи, організації для осіб, які направляються на навчання на договірній (контрактної) основі;
д) списку опублікованих робіт наукових доповідей (рефератів) або публікації за обраною спеціальністю представляють всі вступники до аспірантури;
е) виписки з протоколу засідання Вченої Ради для осіб, рекомендованих до аспірантури безпосередньо після закінчення вузу;
ж) копії диплома про закінчення вищого навчального закладу та витягу із залікової відомості;
з) медичної довідки про стан здоров'я (л.286);
і) копії трудової книжки;
к) форма 22, для осіб, які здали кандидатські іспити;
л) реферату за обраною спеціальністю на тему, встановлену кафедрою університету або за вибором вступника.
Паспорт і диплом надходять в аспірантуру представляють особисто.
3. Усі які у аспірантуру складають конкурсні вступні іспити в МГУ в обсязі діючих програм вищих навчальних закладів:
а) зі спеціальної дисципліни;
б) з філософії;
в) по одному з іноземних мов (англійська, французька, німецька, іспанська, італійська).
4. Перескладання вступних іспитів не допускається. Здані вступні іспити до аспірантури дійсні протягом календарного року.
5. Прийом заяв і документів до аспірантури на всі факультети з 25 червня по 25 серпня. Вступні іспити проводяться з 20 вересня по 5 жовтня.
6. Особам, які допущені до складання вступних іспитів в аспірантуру, надається додаткова відпустка в 30 календарних днів із збереженням заробітної плати за місцем роботи для підготовки та складання іспитів.
Документом, що засвідчує право на відпустку, є повідомлення відбіркової комісії факультету про допуск до складання вступних іспитів.
Іногороднім на період вступних іспитів надається гуртожиток.
Всі витрати на проїзд і перебування в Москві в період здачі вступних іспитів надходять виробляють за свій рахунок.
7. Особам, рекомендованим в аспірантуру Вченою Радою ВНЗ та допущеним до вступних іспитів, виплачується одержана ними стипендія до зарахування в аспірантуру тим вузом, який рекомендував його для вступу до аспірантури, але не більше двох місяців після закінчення вузу.
8. Особи, які склали повністю або частково кандидатські іспити при вступі до аспірантури, за рішенням приймальної комісією факультету звільняються від відповідних вступних іспитів, якщо від дня складання кандидатських іспитів минуло не більше 5 років.
9. Зарахування до аспірантури проводиться наказом проректора. Термін очного навчання в аспірантурі не повинен перевищувати 3-х років, заочного 4-х років.
10. Керівники установ і підприємств зобов'язані звільнити з роботи осіб, прийнятих в очну аспірантуру в термін, про який просить працівник.
Підставою для звільнення від роботи є копія наказу про зарахування до аспірантури.
11. Всім аспірантам очного навчання виплачується стипендія від дня зарахування, але не раніше отримання ними остаточного розрахунку за місцем роботи.
Особам, зарахованим до цільової аспірантури для госпрозрахункових (комерційних) підприємств Російської Федерації, стипендія виплачується направляючої стороною.
12. Іногороднім надається гуртожиток. Особам, зарахованим до цільової аспірантури для московських організацій, можливе надання гуртожитку на контрактній основі.
13. Заяви про прийом до аспірантури, яке супроводжується всіма необхідних документів направляються за адресою: Москва, 119899, Воробйови гори. Московський університет им.М.В.Ломоносова із зазначенням факультету (механіко-математичний, факультет обчислювальної математики і кібернетики, фізичний, хімічний, Вищий коледж наук про матеріали, біологічний, факультет ґрунтознавства, факультет фундаментальної медицини, географічний, геологічний, історичний, філологічний, юридичний, економічний, філософський, факультет іноземних мов, інститут державного управління та соціальних досліджень, факультет педагогічної освіти).
Факультети: психології, журналістики та Інститут країн Азії та Африки - за адресою: Москва, 103914, Мохова, 9.
філії:
Є філії в рр. Пущино, Черноголовка, Севастополь і Астана.
координати:
Адміністративний округ: ЦАО
Район: Хамовники
Як проїхати:
119899, Москва, Ленінські гори, МДУ, Головна будівля (м. Університет). Більшість факультетів розташована в містечку у ст. метро «Університет»; факультети журналістики, психології та ІСАА знаходяться на Мохової вулиці (метро «Бібліотека імені Леніна»).
Телефон для довідок: 939-10-00 /
Телефон центральної приймальної комісії: 939-13-89.
Телефон підготовчих курсів: 939-21-37 (з 11:30 до 17:30).
E-mail: [email protected]
Рейтинг:
Офіційного рейтингу не має (не надав інформацію в Міносвіти)
>
Рекомендуємо абітурієнтам:- Факультет природничих наук РХТУ ім. Д. І. Менделєєва - провідного хіміко-технологічного інституту країни!
- Московський державний університет економіки, статистики та інформатики (МЕСІ)
- Євразійський Відкритий Інститут (ЕАОІ)