У четвер, 12 лютого, в аудиторії 1030 Головної будівлі МДУ почалася прес-конференція Російського інституту технологій Hewlett-Packard (РІТ HP), на якій зібралися представники 12 провідних російських вузів-учасників цієї програми, щоб підвести підсумки першого року співробітництва та поділитися планами на майбутнє.
Вступне слово було надано академіку А.Р. Хохлова, завідувачу кафедри фізики полімерів і кристалів фізичного факультету МДУ.
Олексій Ремович розповів, що співпраця МГУ і HP ведеться ще з 1992 року. Зі стартом Російського інституту технологій HP ця компанія подарувала всім вузам-учасникам по суперкомп'ютера. Також А.Р. Хохлов повідав, що в даний час обговорюється створення навчального центру HP в МГУ і проведення спільних досліджень.
Потім слово тримав Оуен Кемп (Owen Kemp), віце-президент HP і генеральний директор HP Росія. Свою промову він почав зі слів подяки за теплі відгуки про багаторічну співпрацю з Московським університетом. Оуен Кемп відразу ж помітив, що на 12 вузах компанія HP не збирається зупинятися, тому що отримала значні додаткові інвестиції на поточний рік і на майбутнє, незважаючи на нестабільну світову економічну ситуацію. Така сприятлива обстановка з фінансуванням склалася через те, що ця програма, розроблена спеціально для Росії, заслужила визнання вищого керівництва НР. Після цього він розповів про призначення програми. Це не благодійна акція, хоча на перших кроках робляться деякі подарунки для учасників. Це - взаємовигідне співробітництво, метою якого є просування досвіду трудової практики і поліпшення рівня знань в області інформаційних технологій. Також генеральний директор заявив, що прем'єр-міністр РФ В.В. Путін сприяв початку співпраці з російськими вузами, встановивши пріоритети розвитку, серед іншого, на освіту.
Потім слово було передано Ігорю Белоусову, регіональному керівникові офісу відкритої інформації HP. Йому, за його власним визнанням, було дуже приємно, що конференція проходить в МДУ, тому що він тут не тільки вчився і працював, але і народився, і прожив перші 2 роки життя. Він закінчив механіко-математичний факультет з відзнакою, в 1993 році захистив кандидатську дисертацію, а в 2003 - докторську. Викладав на мехматі програмування і робототехніку.
З основних цілей програми він виділив підготовку фахівців. Розповів він і про роль університетів-учасників програми: їх викладачі навчають своїх студентів курсів, орієнтованим на HP технології. За рік було розроблено 22 нових курсу і 8 лабораторних робіт. У 12 російських університетах задіяно 40 викладачів, а заняття відвідало понад 1500 студентів. Ігор Бєлоусов також згадав про намір розвивати програму і організувати навчальні центри в 11 часових поясах Росії. З його презентації присутні дізналися, що на момент запуску програми протоколи щодо участі в РІТ HP і створення навчально-наукових центрів були підписані з п'ятьма вищими навчальними закладами: Московським фізико-технічним інститутом (МФТІ), Московським державним університетом друку (МДУП), Санкт- петербурзьким державним університетом телекомунікацій імені проф. М.А. Бонч-Бруєвича (СПБ ГУТ), Новосибірським державним університетом (НГУ) і Ставропольським державним університетом (СГУ). За минулий рік до складу РІТ НР увійшли ще сім провідних університетів Росії: Московський державний університет імені М.В.Ломоносова (МДУ), Міжвідомчий суперкомп'ютерний центр РАН (МСЦ РАН), Санкт-Петербурзький державний університет (СПбДУ), Самарський державний аерокосмічний університет ( СГАУ), Далекосхідний державний технічний університет (ДВГТУ), Вятський державний університет (ВятГУ) і Камчатський державний університет (КамГУ).
У 2009 році, крім розширення складу російського співтовариства програми, заплановано її запуск в країнах Центральної та Східної Європи, де також буде відкрито кілька навчально-наукових центрів Інституту технологій НР.
Так само як і Оуен Кемп, Ігор Бєлоусов зазначив інтерес уряду РФ до даної програми. Міністр освіти і науки А.А. Фурсенко відвідав центр РІТ HP в СГУ, а міністр економічного розвитку Е.С. Набіулліна - навчальний центр НР в НГУ.
Майбутнє програми Ігорю Белоусову представляється насиченим. Це і створення загальноросійської мережі, і експорт програми англійською мовою, і розробка програм для читання в школах. Наприклад, І. Білоусов запропонував створити для школярів курс «Введення в нанотехнологію».
І. Білоусов підняв актуальну для всіх громадян Росії проблему: «У країнах Євросоюзу отримати закордонний паспорт можна за 10 хвилин. Від моменту звернення до отримання готового паспорта. Причому за цей час проходить перевірка, нітрохи не поступається перевірці в нашій системі, хоча у нас закордонний паспорт можна отримати за місяць або кілька місяців. Чому б не зробити те ж саме в Росії? Ми знаємо, як це робити, і ми можемо підготувати студентів для цієї роботи », - заявив він.
Потім виступав ректор МДУП А.М. Циганенко. Він розповів, що дізнався про компанії HP в 1973 році, і висловив жаль, що радянські закони не дозволяли так широко співпрацювати з іноземними компаніями.
На його думку, зараз дуже важливим є отримання сучасних знань в області поліграфії. Криза показала, що попит на поліграфічні вироби впав, друкувати стало недешево, а тому необхідний перехід на нові технології. Для цього в МДУП створений спеціальний Центр цифрового друку на базі професійної друкарської машини НР Indigo 5500.
«Ми будемо намагатися і в майбутньому бути хорошим надійним партнером, яким і були до сих пір», - сказав на закінчення Олександр Максимович.
Потім виступив М.І. Панасюк, професор, директор науково-дослідного інституту ядерної фізики (НИИЯФ МГУ). Підписання протоколу про створення навчально-наукового центру інформаційних технологій HP в НДІЯФ відбулося недавно, 16 жовтня минулого року. Проте, досвід спілкування і співпраці з компанією HP налічує вже кілька років. Перш ніж подякувати фірму HP за плідну спільну роботу, Михайло Ігорович розповів, що в інституту є досвід проведення курсів підвищення кваліфікації для фахівців в ракетно-космічній галузі, хоча НИИЯФ і не є освітньою структурою. Він висловив надію, що цей досвід допоможе їм успішно брати участь в програмі РІТ HP.
Із залу було поставлено питання: чи збирається компанія HP, з огляду на проблеми зі станом ринку, займатися ринковою аналітикою? Ігор Бєлоусов відповів ствердно, повідомивши, що в фірмі працює лабораторія оптимізації бізнес-процесу. Оуен Кемп, посміхаючись, назвав питання відмінним і сказав, що якби всі працювали в цьому напрямку, то нинішній світовій економічній ситуації можна було б уникнути.
Після закінчення прес-конференції відбулася зустріч ректора МДУ академіка В.А. Садовничого і віце-президента HP Оуена Кемпа.
Сергій Лисак
Чому б не зробити те ж саме в Росії?Із залу було поставлено питання: чи збирається компанія HP, з огляду на проблеми зі станом ринку, займатися ринковою аналітикою?