Способи стягнення боргів - вибираємо кращий

  1. Стягнення через службу судових приставів за виконавчим листом
  2. Стягнення через банк за виконавчим листом
  3. Як з'ясувати, в якому банку у повинна є рахунок?
  4. Стягнення через процедуру банкрутства
  5. Продаж боргу колекторам
  6. Стягнення боргу через банкрутство

Багато хто з нас стикався з необхідність стягнути борг з людини або компанії - який же спосіб є найефективнішим, надійним і легальним

Багато хто з нас стикався з необхідність стягнути борг з людини або компанії - який же спосіб є найефективнішим, надійним і легальним?

Кожна людина хоч раз у житті давав гроші в борг або брав у борг, а у більшості юридичних осіб - це взагалі звичайна справа. Кредити, непогашені оплати за поставки товарів або надані послуги і багато іншого.

Коли компанія або фізична особа, які повинні вам грошей, іншими словами ваші дебітори, відмовляються виконувати свої зобов'язання, з якої-небудь причини, виникає питання - «Як повернути свої гроші?». Що робити в цій ситуації?

Коли прості розмови і вмовляння давно не дають результатів, доводиться шукати альтернативні і більш ефективні способи вирішення проблеми.

Існує кілька способів стягнення заборгованості. Розглянемо кожен з них детальніше.

Стягнення через службу судових приставів за виконавчим листом

Для початку, якщо заборгованість утворилася, і контрагент не хоче виконувати її "по-доброму", то можна звернутися з позовом до суду, що б суд офіційно визнав борг і зобов'язав боржника виплатити грошові кошти. В цьому випадку необхідно буде заплатити державне мито. Розміри державного мита у справах, що розглядаються в судах загальної юрисдикції та світовими суддями, встановлені статтею 333.19 Податкового кодексу РФ.

Після того, як суд розгляне всі документи, що підтверджують виникнення заборгованості, він винесе рішення про визнання боргу. Після цього ви можете отримати виконавчий лист, за яким боржник зобов'язаний виконати свої зобов'язання.

Для початку, після отримання виконавчого листа, можна звернутися в службу судових приставів, які і повинні виконувати роботу по його виконанню. Судовий пристав також бере свою невелику «комісію», яка називається виконавчий збір - зазвичай це 7% від суми боргу, але стягується цей збір вже безпосередньо з боржника.

Відповідно до п.8 статті 30 Федерального закону від 2 жовтня 2007 р N 229-ФЗ "Про виконавче провадження", після передачі виконавчого листа в службу судових приставів, судовий пристав-виконавець протягом 3х днів зобов'язаний відкрити виконавче провадження і пред'явити боржникові вимоги або відмовити у відкритті виконавчого провадження.

Після відкриття виконавчого провадження судовий пристав зобов'язаний з'ясувати всю інформацію про рахунки, відкриті у боржника (через запити в банки), про наявний майні, накласти арешт на рахунки та майно, при необхідності, він також може накласти обмеження на виїзд боржника за кордон.

Однак бувають і недобросовісні пристави, або у пристава може бути занадто велике завантаження, велика кількість процедур. В силу таких обставин пристав може просто написати звіт про те, що майна у боржника немає і стягувати з нього годі й закрити процедуру. Тому, з приставами треба теж вміти грамотно взаємодіяти. Необхідно самому добре розбиратися в процедурі і постійно контролювати всі етапи проведення робіт.

Стягнення через банк за виконавчим листом

Також, якщо ви знаєте, в якому банку знаходиться розрахунковий рахунок боржника, ви маєте право пред'явити виконавчий лист безпосередньо в банк, в якому обслуговується боржник. Після цього банк зобов'язаний буде на підставі виконавчого листа списати грошові кошти з рахунку дебітора і перерахувати затверджену суму на ваш рахунок. У разі, якщо на рахунку боржника недостатньо коштів - то перерахувати максимальну доступну суму, а залишок перерахувати після надходження грошових коштів на рахунок боржника.

Як з'ясувати, в якому банку у повинна є рахунок?

З'ясувати в якому банку є рахунок у боржника можна, наприклад, звернувшись в компанію боржника під виглядом клієнта і попросивши виставити рахунок на будь-яку послугу. Або можна звернутися до Податкової службу і при пред'явленні виконавчого листа з'ясувати інформацію про відкриті рахунки.

Але банків багато, і розрахунковий рахунок у боржника може бути не один.

Стягнення через процедуру банкрутства

У разі, якщо боржник не виконує свої зобов'язання за боргами понад 3-х місяців, а сума заборгованості перевищує 300 тисяч (для юридичних осіб) або 500 тисяч (для фізичних осіб), ви маєте право звернутися до арбітражного суду з позовом про визнання боржника банкрутом.

В цьому випадку, якщо Ви самостійно ініціюєте процедуру банкрутства боржника, то у вас є право призначити свого арбітражного керуючого , Який буде працювати у ваших інтересах, щоб погасити ваші вимоги, а підприємство-боржник більше не зможе контролювати діяльність підприємства, виводити гроші і активи і т.д.

Процедура банкрутства теж не безкоштовна, сама вартість може відрізнятися в залежності від регіону і суми боргу.

У процедурі банкрутства, конкурсний керуючий також насамперед:

  • Проводить інвентаризацію всіх активів боржника,
  • Заарештовує рахунки,
  • Оскаржує проведені операції,
  • Привертає до субсидіарної відповідальності керівників юридичних осіб.

Якщо боржник дійсно не може розплатитися з боргами, то арбітражний керівник продає активи на торгах з питань банкрутства та за рахунок виручених коштів гасить вимоги кредиторів.

У процедурі банкрутства у арбітражного керуючого є всі необхідні повноваження, головне - правильно вибрати арбітражного керуючого .

Продаж боргу колекторам

На крайній випадок можна продати борг який-небудь колекторській фірмі. Якщо колектори згодні будуть викупити ваш борг, то не зажадають з вас ніяких додаткових комісій і зборів. Однак, останнім часом, все частіше легальність даного способу ставиться під сумнів. У Держдумі вже розглядається законопроект, який забороняє в Росії діяльність колекторів.

До того ж, навіть якщо не брати до уваги сумнівну легальність даного способу, колектори не куплять борг дорожче ніж за 10-20%. Тобто якщо вам повинні суму в 500 тисяч рублів, то при продажу боргу колекторам, ви отримаєте максимум 50-100 тисяч рублів.

Стягнення боргу через банкрутство

За підсумками, з усіх розглянутих варіантів, найбільш оптимальним на наш погляд є варіант стягнення боргів за допомогою процедури банкрутства боржника.

Плюси цього варіанту полягають, перш за все, в тому, що арбітражний керуючий, призначений кредитором, буде діяти в інтересах цього кредитора. Арбітражний керуючий набагато більш лояльний і зацікавлений в погашенні вимог, ніж той же судовий пристав.

Дізнатися докладніше про спосіб

Якщо Ви хочете дізнатися більше про нюанси участі в торгах з питань банкрутства та навчитися самостійно викуповувати ліквідне майно боржників, то пропонуємо Вам вивчити наш практичний онлайн-курс https://rykov.group/praktiki/investitsii/ .

Коли компанія або фізична особа, які повинні вам грошей, іншими словами ваші дебітори, відмовляються виконувати свої зобов'язання, з якої-небудь причини, виникає питання - «Як повернути свої гроші?
Що робити в цій ситуації?
Як з'ясувати, в якому банку у повинна є рахунок?