- Навіщо ставиться штамп і що він із себе представляє
- Де і в якій установі ставлять штамп
- Чи можна відмовитися від штампа в паспорті при реєстрації шлюбу
- Якщо шлюб укладений за кордоном
Час читання: 4 хвилин
Офіційна реєстрація відносин - це не тільки добровільне рішення двох громадян РФ про спільне проживання та ведення господарства, а й ряд юридичних обов'язків, які вони на себе беруть по відношенню один до одного. І штамп у паспорті про шлюб - одна з тих формальностей, від яких не можна відмовитися. Адже тільки за всіма правилами укладений союз дає права і наділяє обов'язками з точки зору закону.
З позиції російського законодавства шлюбом визнається вільний і рівноправний союз повнолітніх жінки і чоловіки з метою створення сім'ї. При цьому відносини повинні бути оформлені з дотриманням умов і порядку, встановлених законодавством РФ.
Слід підкреслити, що в РФ офіційно визнається тільки одна форма шлюбних відносин - моногамія, тобто союз одного чоловіка з однією жінкою. При цьому фактичне співжиття до шлюбу згідно із законом не прирівнюється. Владою укладати офіційні союзи між громадянами РФ наділені державні органи реєстрації актів громадянського стану.
Читайте в нашому матеріалі докладніше про те, що з себе представляють шлюбні відносини, до яких правових наслідків вони ведуть і що таке шлюб .
Навіщо ставиться штамп і що він із себе представляє
Печатка в паспорті про реєстрацію шлюбного союзу має стандартизовану форму і містить такі поля:
- найменування органу, який здійснив реєстрацію подружжя;
- дату здійснення процедури;
- повне ім'я громадянина, з яким було укладено союз;
- номер запису акта цивільного стану;
- підпис співробітника РАГСу.
Розмір друку 70 x 40 мм. Спочатку вона ставиться в уже наявних посвідчення особи обох громадян. Момент, коли ставлять печатку, і є моментом реєстрації відносин в відділенні РАГСу.
Після заміни паспорта в разі зміни прізвища або з інших причин новий документ видається вже з готовим відбитком, який наноситься на сторінки спеціальним принтером. При цьому вказуються ПІБ і дата народження чоловіка, код підрозділу ГУВМ МВС і ставиться підпис посадової особи.
Наявність друку на сторінках паспорта, поряд з виданим свідоцтвом, служить офіційним підтвердженням шлюбного союзу між чоловіком і жінкою.
Нормативним актом, на підставі якого проставляється штамп в паспорті про укладення офіційного шлюбного союзу, є постанова Уряду РФ від 08 липня 1997 р N 828 (ред. Від 18.11.2016) "Про затвердження Положення про паспорт громадянина Російської Федерації, зразка бланка та опису паспорта громадянина Російської Федерації ".
Згідно п. 5 даного документа, ставиться печатка в паспорті про шлюб і про його розірвання,
Де і в якій установі ставлять штамп
У національне посвідчення особи громадянина РФ відмітку про реєстрацію відносин з іншою особою можуть ставити тільки два види організацій:
- здійснюють державну запис і фіксацію актів цивільного стану в РФ;
- територіальні органи Міністерства внутрішніх справ РФ.
ЗАГС (орган реєстрації актів цивільного стану) ставить такий відбиток в ході процедури реєстрації шлюбу двох подружжя. Територіальні органи МВС РФ проставляють друку спеціальним принтером при заміні документа.
Читайте докладніше про те, як подавати заяву про реєстрацію шлюбу в ЗАГС .
Якщо ви хочете подивитися, де ставлять дану позначку, відкрийте свій паспорт на 14 сторінці. Тут ви побачите заголовок « Сімейний стан ». Під штампи відповідного зразка відводиться дві сторінки документа - 14 і 15. Це регламентовано постановою Уряду РФ від 8.07.1997 N 828.
Якщо в документі не залишиться місця для нової печатки, він підлягає заміні. Стаття 12 згаданого вище постанови вказує на те, що такий паспорт підлягає заміні через непридатність для використання.
Чи можна відмовитися від штампа в паспорті при реєстрації шлюбу
Згідно з чинним законодавством, повністю відмовитися від штампа в посвідченні особи громадянина РФ не можна. Його проставлення передбачено відповідними статтями «Положення про паспорт громадянина РФ» і постановами уряду. Має на увазі проставлення даної позначки і регламент самої процедури державної реєстрації відносин.
Однак є ситуації, при яких зробити це неможливо з об'єктивних причин:
- відсутність місця для проставлення нових відбитків;
- паспорт загублений і громадянин очікує отримання нового.
У таких ситуаціях співробітники РАГСу не мають права відмовити у прийнятті заяви на реєстрацію відносин майбутнього подружжя. Відповідальність за рішення про те, чи можна не ставити штамп, приймає завідувач конкретного відділення.
Судова практика має приклади оскарження відмови в прийомі заяви про державну реєстрацію відносин із зазначених причин у суді. Законом дозволяється наявність спеціально вшивають вкладишів, а також проставлення печатки про укладення шлюбу на обкладинці документа.
Якщо шлюб укладений за кордоном
Сімейний кодекс РФ в статті 158 говорить, що весілля між громадянами РФ, а також громадянами РФ з іноземними громадянами і особами без громадянства за межами території РФ, але з обов'язковим дотриманням законодавства держави, на території якого вони оформлені, визнаються дійсними і в РФ. Природно, тільки в тому випадку, якщо відсутні передбачені статтею 14 Сімейного кодексу РФ причини, що перешкоджають укладенню таких союзів.
Якщо представники будь-яких організацій висловлюють сумніви в тому, чи обов'язково ставити штамп про реєстрацію шлюбу в паспорті в такій ситуації, у вас є право звернутися до суду.
Пам'ятайте: щоб вироблена раніше процедура вважалася дійсною на території РФ, досить мати при собі отримане за кордоном свідоцтво про реєстрацію відносин , А також його юридично завірений переклад з апостилем. Завіряється документ в консульстві, там же проставляється апостиль. Обов'язок консула завіряти переклад та підтверджувати апостиль закріплена в Гаазької конвенції про апостиль.
Відмітка про розлучення є обов'язковою, якщо останній оформляється на території РФ. Ставиться штамп на 14-15 сторінках паспорта в розділі «Сімейний стан». Він містить інформацію про дату державної реєстрації розірвання шлюбу, повному імені чоловіка, найменування органу, який здійснив реєстрацію, дату припинення офіційних відносин, номері акта цивільного стану, коді підрозділу. На відбитку ставиться підпис завіряє його особи.
Без друку про розлучення вам можуть відмовити в реєстрації нового шлюбу. Ставиться штамп у відділенні РАГСу або територіальному органі Міністерства внутрішніх справ РФ.
Детальніше про значення та особливості даної позначки в національному документі розповідає стаття « Штамп в паспорті про розлучення ».