Ірина ТИМОФЄЄВА
Фото Валерія ПАНОВА
Вальс, полонез, кадриль і полька. Цим чотирьом класичним танцям тепер вчать в школах. У Новосибірській області запущений проект «Танцююча школа», в якому вже 41 школа-учасник.
Школу з «танцювальним ухилом» помітили - і зробили ресурсним центром нового проекту «Танцююча школа». У Новосибірській області він реалізується недавно: в листопаді минулого року в міністерстві освіти, науки та інноваційної політики Новосибірської області стали шукати можливості для впровадження танців в школи, розробляли положення проекту, а в листопаді-грудні стали визначатися школи-учасники у всіх районах Новосибірської області. За словами заступника начальника управління освітньої політики міністерства освіти, науки та інноваційної політики Новосибірській області Олени Плетньової, у «Танцюючою школи» величезні завдання. «По-перше, у зв'язку з введенням нових освітніх стандартів змінюється вимога до результатів навчання. Більша увага приділяється розвитку особистісних компетенцій школярів. Наш проект дозволяє розвивати особистість дитини всебічно - його моральні, естетичні, емоційні, фізичні якості. Крім того, він підвищує рухову активність - ось друге завдання проекту. Третій урок фізкультури школи можуть, в тому числі, і за рахунок цього проекту реалізовувати, діти матимуть можливість і в бадмінтон грати і, наприклад, танцювати ».
Проект «Танцююча школа» системний, підкреслює Олена Юріївна. Завдяки йому виховуються не тільки особистісні якості, а й розвиваються відносини між школярами. Діти більше спілкуються, хлопчики з дівчатками вчаться правильно взаємодіяти один з одним: чи не смикати за кіски, надаючи знаки уваги, а, наприклад, галантно подавати руку. «Є у проекту ще одне важливе призначення - патріотичне виховання. Ми визначили чотири обов'язкових танцю: вальс, полонез, кадриль і полька. Це ті танці, які в Росії танцевалісь здавна. І в тому числі через танець можна вивчати історію нашої держави ».
Ігор Котов, директор обласного центру освіти селища Тулінський, який в даний момент є регіональним оператором проекту «Танцююча школа», цю точку зору підтримує: «Ті танці, які зараз включені в проект, були вибрані не випадково. Вони включають в себе культуру народу, естетичне, музичне виховання. Вони на стику декількох танцювальних напрямків і містять у собі елементи багатьох танців. Наприклад, кадриль буває і французька, і англійська, і російська. Вибір досить широкий, ми нікого не обмежуємо. Якщо ми беремо російську кадриль, ми говоримо про російських традиціях культури, якщо англійську або французьку - то про вивчення інших культур. Що стосується вальсу, це, як ми знаємо, не тільки прекрасна музика і пластика рухів, але ще й чудове внутрішнє виховання молодої особистості. Тому ми зараз не тільки розвиваємо рухову активність дітлахів, але ще й знайомимо хлопців з музичною творчістю, з іменами композиторів і поетів ».
Ігор Володимирович про танці не теоретизує. До них він має безпосереднє відношення: у нього хореографічну освіту, на даний момент він член президії федерації танцювального спорту Новосибірської області. Тепер очолюваний ним освітній центр буде займатися необхідної методологічної підтримкою шкіл-учасниць проекту і дистанційним навчанням фахівців. «На даному етапі до проекту підключилося досить велика кількість загальноосвітніх закладів практично з усіх районів Новосибірської області, - коментує Ігор Котов. - Щоб грамотно скоординувати цю роботу, ми створили ресурс, де кожен учасник зможе знайти відповіді на всі запитання. Ми пропонуємо взяти участь у проекті всім, навіть тим школам, в яких поки немає фахівців, готових навчати або розробити програму. Для цього ми пропонуємо методичну допомогу в рамках дистанційного навчання або виїзд фахівця в освітній заклад, яке хотіло б зробити ту чи іншу постановку. Ми намагаємося знаходити дані кадри ».
Кадрове питання залишається, мабуть, самим непростим для проекту «Танцююча школа», але організатори шукають різні способи вирішення проблеми. «У нас, на жаль, мало фахівців, які готові прийти в школи, - зізнається Олена Плетньова. - Та й самі школи повинні оцінити свій фонд заробітної плати і визначити фінансування на цей проект. Звичайно, ми запросили міністерство культури, і воно нам дуже допомагає, Будинку культури виділяють фахівців. Але, напевно, непоганим ресурсом в цьому відношенні можуть бути батьки, які танцюють самі, випускники шкіл, студенти вищих навчальних і середньоспеціальних навчальних закладів, та молодь, яка може прийти в школу волонтерами і допомогти нам навчити дітей танцювати ».
Заявились на участь установи освіти не зобов'язують, що в школі повинні танцювати все без винятку. Десь це ціла паралель, а десь за все один клас. Але судячи з того, що школи розширюють список чотирьох обов'язкових танців і вводять свої, «Танцююча школа» танцює від душі. На сьогодні в проекті значиться 41 школа і близько двох тисяч дітей, в квітні пройде регіональний конкурс. А Олена Плетньова мріє про те, що коли-небудь на випускних балах у Новосибірській області будуть танцювати вальс і полонез. Втім, це мета, а не мрія. n
20