Приклади результатів аналізу даних в дисертаціях з медицини і біології
В.В. Половинкин. ТОТАЛЬНА МЕЗОРЕКТУМЕКТОМІЯ - ФАКТОР ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЛІКУВАННЯ среднеампулярного І ніжнеампулярном РАКУ ПРЯМОЇ КИШКИ . .
Н.Г. Веселовська. КЛІНІЧНЕ І Прогностичне значення епікардіального ОЖИРІННЯ У ПАЦІЄНТІВ ВИСОКОГО Серцево-СУДИННОГО РИЗИКУ .
О.Я. Васильцева. ЗАКОНОМІРНОСТІ ВИНИКНЕННЯ, клінічного перебігу І РЕЗУЛЬТАТІВ ТРОМБОЕМБОЛІЇ легеневої артерії ЗА ДАНИМИ госпітальних регістрів ПАТОЛОГІЇ .
В.А. Габишев. Фітопланктону ВЕЛИКИХ РЕК Якутії ТА СУМІЖНИХ ТЕРИТОРІЙ СХІДНОЇ СИБИРИ .
М.І. Антоненко. Гиперкортицизме БЕЗ СПЕЦИФІЧНИХ КЛІНІЧНИХ СИМПТОМІВ: Епідеміологія, КЛІНІКА, ДІАГНОСТИКА .
Н.Г. Веселовська " ПРОГНОЗУВАННЯ РИЗИКУ рестенозов КОРОНАРНИХ АРТЕРІЙ ПІСЛЯ ЇХ стентування У ПАЦІЄНТІВ З ОЖИРІННЯМ "
Нові корисні книги ...
Ланг Т., Сесік М. Як описувати статистику в медицині. Керівництво для авторів, редакторів і рецензентів . Пер. з англ. В.П. Леонова. 2016 - 480 с. Актуальність цього видання досить велика. Як і раніше в біомедичних статтях і дисертаціях публікується маса статистичних безглуздостей, як зразки "статистичного самозадоволення" і "статистичного макіяжу". Наприклад, в двох дисертаціях, виконаних в 2014 і 2015 рр. в Алтайському медуніверситеті за різними спеціальностями, але при цьому в абсолютно ідентичних описах, що складаються з 94 слів, написано наступне. «Отримані дані були статистично оброблені з використанням програм Microsoft Offis Exel 2007. Достовірність відмінностей між середніми величинами визначали за допомогою критерію значущості Стьюдента (t). Нормальність розподілів в групах оцінювали за критерієм Шапіро-Уілкі ». Далі повідомляється про використання критерію Манна-Уїтні, і т.д. Очевидно, що під Offis Exel автори мали на увазі Office Excel. Складніше було б про це здогадатися, якби автори написали Offis Exul. Висновок: обидва дисертанта, як і члени двох спеціалізованих учених рад, не знають багато чого, в тому числі описаного в цій книзі. Наприклад, не знають того, що в пакеті Office Excel немає критеріїв Шапіро-Уілкі і Манна-Уїтні. Дана книга навчить правильно і добре описувати і розуміти результати статистичного аналізу. Тому дослідники стануть більш якісно виконувати статистичний аналіз, отримуючи правильну технологію лікування пацієнтів. Що в результаті буде знижувати смертність населення, а також собівартість лікувальних процедур.
Петрі А., Себін К. Наочна медична статистика. Навчальний посібник. 3-е видання . Пер. з англ. В.П. Леонова. 2015. - 216 с.
Попередні видання оригіналу цієї книги були опубліковані у 2000, 2005 і 2009 рр. Третє видання книги, як і два попередніх, має на меті донести до читача основні поняття і принципи медичної статистики, які досить широко використовуються зарубіжними медиками та біологами. Книга містить необхідну теоретичну частину, а також у доступній формі дає практичне опис того, як можуть застосовуватися статистичні методи в реальних клінічних дослідженнях. Низький рівень використання статистики у вітчизняній медичній науці є однією з основних причин, по яким вже 111 років Нобелівські премії по медицині не присуджуються росіянам. Цінність цієї книги для медичної науки визначається і проводиться в Росії реформою вітчизняної науки, в тому числі реформою ВАК і системи наукової атестації. Навчальний посібник призначене для студентів, аспірантів і докторантів медичних вузів, біологічних факультетів університетів, лікарів, дослідників-клініцистів і всіх, хто є прихильником доказової медицини.
Банержи А. Медична статистика зрозумілою мовою: вступний курс . Видавництво "Практична медицина", 2014. - 287 с. Пер. з англ. В.П. Леонова.
Видання являє собою вступний курс по принципам статистики. Представлені базові поняття та принципи статистичних досліджень стосовно до медицини. На відміну від більшості подібних видань, зазначені теми викладені стисло і доступно. Для читання книги не потрібно знання складних розділів вищої математики, цілком достатньо тих, що даються в школі. Впровадження в практику принципів доказової медицини диктує необхідність розуміння статистики. Після знайомства з книгою читач зможе критично оцінювати численні публікації, що містять статистичну термінологію і результати описаних досліджень. Отримані знання допоможуть уникнути помилок в плануванні біомедичних досліджень, а також у викладі їх результатів. Великою перевагою книги служать глосарій і докладний предметний покажчик.
Для студентів, аспірантів, наукових працівників, а також лікарів усіх спеціальностей.
Центр біостатистиків виконує роботи по статистичному аналізу експериментальних даних вже більше 30 років. У його складі дослідники Росії, США, Ізраїлю, Англії, Канади та інших країн. Послугами Центру користуються аспіранти та докторанти в області медицини, біології, соціології, психології і т.д. ( Див. Далі )
**** JavaScript based drop down DHTML menu generated by NavStudio. (OpenCube Inc. - http://www.opencube.com) ****
Відгуки замовників по статистичному аналізу даних
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УНІВЕРСИТЕТ
Біолого-грунтовий факультет
Кафедра цитології і генетики
факультет інформатики
Кафедра прикладної інформатики
ДОПУСТИТИ ДО ЗАХИСТУ В ДАК
Зав. каф. цитології і генетики
професор Стегній В.Н.
Зав. кафедрою прикладної інформатики
професор С.П. Сущенко
18 квітня 2003 р
Буднікова Марія Олександрівна
Аналіз динаміки частоти І СПЕКТРУ аномалій мітозу, мейозу і елементів ПРОДУКТИВНОСТІ Allium cepa L., взяті з АГРОПОПУЛЯЦІЙ З РІЗНОЮ антропогенного навантаження
(Дипломна робота)Науковий керівник -
доцент Пулькін С.В.
доцент Леонов В.П
Дипломна робота захищена
26 березня 2003 р
з оцінкою "ВІДМІННО"
голова ДАК
Автор роботи студентка 171 групи
Буднікова М.А.
Томськ 2003
ЗМІСТ
Умовні позначення:
а / п - агропопуляція;
ТАК - дисперсійний аналіз;
КА - кореляційний аналіз;
ЛР - логістична регресія;
р - досягнутий рівень значимості використовуваного статистичного критерію;
M-середнє значення кількісної змінної;
m - стандартна похибка середнього.
1. Мутагенез і навколишнє середовище
1.1. Мутагени навколишнього середовища
В даний час на земній кулі практично немає куточків, де населення не стикалося б з створеними джерелами радіації і синтетичними хімічними сполуками. У зв'язку з цим перед людством постала одна з найбільших проблем - забруднення навколишнього середовища. Щорічно в атмосферу Землі надходять в значних кількостях шкідливі сполуки.
Серед забруднювачів середовища, що оточує людину, є цілий ряд хімічних, фізичних і біологічних факторів, які здатні проникати в клітини і змінювати їх генетичну програму. Такі фактори отримали назву мутагенів середовища (Дубінін Н.П., 1978).
Мутаційні зміни надзвичайно різноманітні. Вони можуть зачіпати буквально все морфологічні, фізіологічні та біохімічні ознаки організму. Вони здатні викликати різкі або, навпаки, ледь помітні фенотипические відхилення від норми (Генетичні наслідки забруднення навколишнього середовища, 1977). Всі мутагени зазвичай поділяють на три великі групи: фізичні, хімічні та біологічні. Останнім часом багаторічне використання у всіх сферах діяльності людини речовин, що володіють мутагенними властивостями, призвело до формування ще одного фактора мутагенезу - антропогенного (Іллінський І.І., 1995).
1.1.1. фізичні фактори
Серед фізичних мутагенів найбільше значення мають іонізуючі випромінювання. Вони діляться на електромагнітні (хвильові), до яких відносяться рентгенівські промені (довжина хвилі від 0,005 до 2 нм) і більш короткохвильові гамма - промені і космічні промені, а також корпускулярні, такі як бета - частинки (електрони і позитрони), протони, нейтрони , альфа - частинки і інші (Гродзинський Д.Є., 1968).
Всі форми живих істот характеризуються різною чутливістю до іонізуючого випромінювання: летальна доза може коливатися від декількох сотень рентген у ссавців до сотень тисяч мільйонів рентген для бактерій і вірусів
(Виленчик М.М., 1991; Генетичні наслідки забруднення навколишнього середовища, 1977).
1.1.2. хімічні чинники
Проблема хімічних сполук стала залучати велику увагу, коли з'явилися дані про те, що деякі нетоксичні сполуки викликають мутації.
З'явилися перші застереження про те, що мутагенні властивості нетоксичних або малотоксичних хімічних сполук можуть виявитися із запізненням, тобто тільки після того, як будуть виявлені генетичні порушення (Абілєв С.К., Порошенко Г.Г., 1986).
Рапопорт И.А. (1966) ввів термін супермутагени, якими позначаються речовини, що володіють величезною мутагенністю і не впливають при цьому на життєздатність клітин і організмів. Супермутагени характеризуються в десятки і сотні разів більшою мутагенною активністю, ніж звичайні хімічні мутагени, і викликають широкий спектр точкових мутацій в концентраціях менше тих, які індукують хромосомні аберації. Супермутагенов активністю володіють, в основному, нітросполуки (Рапопорт И.А., 1966).
Природні речовини органічного та неорганічного походження мають мутагенною активністю в тому випадку, якщо вони містяться в навколишньому середовищі в незвичних для організмів кількостях (Дубінін Н. П., 1978; Алексєєв Ю.В., 1987).
1.1.3. біологічні чинники
Крім мутагенів хімічної та фізичної природи, в навколишньому середовищі є біологічні чинники мутагенезу. Ці фактори найменш вивчені, хоча ефект мутагенних впливів (наприклад, вірусів) на гени і хромосоми відомий давно (Дубінін Н.П., Шевченко В.А., 1978; Митрофанов Ю.М., 1994).
Різні паразитичні організми протозоологіческого характеру (гельмінти і інші) можуть вводити токсичні продукти в організм людини, істотно змінюючи його метаболізм і цим индуцируя мутагенезу (Дубінін Н.П., 1978).
Особливе місце в даній проблемі займають живі вакцини. Завдяки їм досягнуті величезні успіхи в боротьбі з небезпечними інфекціями. При ряді захворювань вірусної природи людина піддається вакцинації неодноразово, і при цьому виникає реальна небезпека індукції мутацій у вакцинируемого.
Звертає на себе увагу група непатогенних вірусів для людини, тварин і рослин. Вони присутні майже в усіх клітинах, і їх наявність нічим не проявляється. Однак вони створюють потік чужорідної ДНК, який постійно впливає на клітини господаря і сприяє мутагенну ефектів (Дубінін Н.П., Шевченко В.А., 1978).
Велике значення має стан внутрішнього середовища організму людини. Значне число генетичних порушень в обміні речовин людини створює умови для посилення мутагенності (Митрофанов Ю.М., 1994).
1.1.4. антропогенні чинники
Під антропогенним впливом розуміється будь-який вид діяльності людини в його ставленні до природи (Іллінський І.І., 1995).
Антропогенні фактори при будь-яких формах свого прояву змінюють природну рівновагу в біосфері, що не може не відбитися на стані навколишнього середовища і здоров'я людини.
Основними джерелами забруднюючих середовище речовин є різні виробництва, пов'язані з переробкою вугілля, нафти, газу; хімічна, целюлозно-паперова, харчова промисловості; видобуток неметалевих корисних копалин; чорна та кольорова металургія. В результаті роботи підприємств вищевказаних галузей промисловості в навколишнє середовище викидається велика кількість різних забруднюючих речовин, таких як алкілуючі агенти (епоксіни, етіленіміди, алкілсульфати, сульфати і інші). Цей клас сполук впливає на молекулу ДНК. Сутність їх мутагенних ефектів пов'язана з тим, що вони є джерелом введення в молекулу ДНК метилових, етилових, пропіловий і інших радикалів (Меннінг У.Д., Федер У.А., 1985; Реутова Н.В., Шевченко В.А. , 1991).
Характер і кількісний склад сумішей забруднюючих речовин залежить від того, яка сировина надходить в переробку, а також від технологічного процесу. Забруднення від таких джерел зазвичай локально, проте воно може поширюватися на деяку відстань в напрямку переважаючого вітру (Дубінін Н.П., Шевченко В.А., 1978; Меннінг У.Д., Федер У.А., 1985).
Всілякі установки, що працюють на спалюванні викопного палива для обігріву житлових і виробничих приміщень і в цілях виробництва електроенергії, також відносяться до джерел надходять в середу забруднюючих речовин. Від даних типів установок забруднення середовища відбувається внаслідок неповного спалювання палива, в результаті чого тверді частинки і гази випаровуються з печей і потрапляють в атмосферу. Це джерела СО, СО2, SO2, NO2 і макрочастки углеродосодержащие летючого попелу, які також можуть містити деякі металеві мікроелементи і незгорілі молекули органічних сполук (Меннінг У.Д., Федер У.А., 1985).
Великий внесок у забруднення навколишнього середовища вносять рухливі джерела. Це всі види транспорту, в яких використовується той чи інший двигун внутрішнього згоряння, що приводиться в рух за рахунок спалювання продуктів рідкого викопного палива. Воно містить вуглеводень, бензин і дизельне паливо. Головними складовими частинами вихлопних газів автомобілів є СО, СО2, водяна пара і оксиди азоту. Багато вуглеводнів, що викидаються двигунами внутрішнього згоряння, грають певну роль у формуванні фотохімічних оксидантів або беруть участь у формуванні аерозолів, які можуть бути подразниками очей або дихальних шляхів. Встановлено, що компоненти відпрацьованих газів можуть викликати як гостру, так і хронічну форму токсикозу (Дубінін Н.П., Пашин Ю.В., 1977).
Крім того, до джерел забруднення навколишнього середовища належать народногосподарські та комунально об'єкти, на яких зберігаються і використовуються сильнодіючі та отруйні речовини (Іллінський І.І., 1995).
Таким чином, одним з головних питань в проблемі мутаційного процесу є оцінка сумарного ефекту забруднення навколишнього середовища мутагенами різної природи (Захаров В.М., Кларк Д.М., 1993)
цікава посилання
В. Леонов. Цілі, можливості, і проблеми використання біостатистики в доказовій медицині . Доповідь на Конференції з доказової медицини в Єревані « Від доказової медицини до доказового охорони здоров'я »(24 - 26 вересень 2015 року).
Фоторепортаж з Конференції з доказової медицини в Єревані.
Фоторепортаж з семінару по біометрики в Єревані, що пройшов після конференції з доказової медицини (24 - 26 вересень 2015 року).
Відгуки слухачів семінару з біометрики в Єревані у вересні 2015 р
Ось до чого призводить безграмотне використання статистики в дисертаціях: Накази Міністерства освіти та науки Росії про зняття дисертації з розгляду
Логістична регресія в медицині та біології
1. Логістична регресія. Основні поняття і можливості методу .
2. Логістична регресія. Аналіз масивів великої розмірності.
3. Логістична регресія. Приклади аналізу реальних даних.
4. Логістична регресія і ROC-аналіз.
5. Особливості логістичної регресії в акушерстві.
6. Особливості логістичної регресії в психіатрії, психології та соціології.
7. Приклад використання логістичної регресії для розрахунку прогнозу результату оперативного лікування.
8. Логістична регресія - "вершина піраміди". А в "фундаменті" - що?
9. Як підвищити якість логістичної регресії.
Камчатська біометріка 2014 . Семінар з біометрики в Камчатському НДІ КамчатНІРО. (24.03.2014-3.04.2014).
Камчатська фото-біометріка 2014 . Фоторепортаж з семінару по біометрики в Петропавловську-Камчатському.
Відгуки слухачів семінару з біометрики в Петропавловську-Камчатському
Останні відгуки на проведений аналіз даних
Надинского М.Ю ., К.м.н., доцент кафедри пропедевтики Першого МГМУ ім.И.М.Сєченова.
З сайтом www.biometrica.tomsk.ru я познайомилася близько 10 років тому, коли в Росії почали широко обговорювати « доказову медицину ». На цьому сайті про «доказовій медицині» не тільки говорили, але й пропонували її «робити», проводячи сучасний статистичний аналіз даних досліджень. Деякий час назад мені випала нагода взяти участь в цьому процесі. Вислала свою Базу даних і її опис відповідно до представлених на сайті зразками, і в той же день отримала запрошення обговорити через скайп можливості статистичного рішення задач мого дослідження ...
Левашёва Світлана Володимирівна , Аспірант Башкирського Державного Медичного Університету, м Уфа.
Потрібна грамотна і швидка обробка матеріалу для дисертації? Навіть не сумнівайтеся - Вам сюди! До звернення в Центр «біостатистики» я вже робила спробу обробити зібрані мною дані (у практикуючого статистика). В результаті отримала результати, про значення яких мені так і не було дано чіткого відповіді ...
Коровкина Анна, лікар-стоматолог, м Калиниград.
Добрий день, шановні колеги! З усіх прочитаних відгуків я зрозуміла, що буду «першої» з професії стоматологів. Знайомство c Леоновим Василем Петровичем відбулося думаю не випадково, тому як до сих пір не можу зупиниться в написанні наукових праць. Сайт Біометрика відкрив для мене безмежні можливості статистичної обробки даних і впровадження їх в клінічну практику .. .
В.А. Габішев, Інститут біологічних проблем кріолітозони СО РАН, Якутськ.
Працюючи над докторською дисертацією, я поступово прийшов до переконання, що мені необхідно застосувати сучасні статистичні методи. Матеріал для своєї роботи збирав багато років, вийшов серйозний масив даних про флористичному, ценотическая складі фітопланктону річок Східного Сибіру, про гідрохімії і інших параметрах середовища .. .
Хван Н.В., Алмати, Казахстан Шановні дисертанти! Хочу поділитися своїм досвідом співпраці з фахівцями Центру «Біостатистика».
Веселовська Н.Г., Алтайський кардіоцентр, Барнаул. Хочеться поділитися своїми враженнями від роботи з центром біостатистиків. Отже, це не перше моє співробітництво з центром. У 2006 р центром біостатистиків був проведений аналіз матеріалу, який увійшов в мою кандидатську дисертацію ...
Піддубна О.А., доктор медичних наук, доцент кафедри Відбудовної медицини, фізіотерапії та курортології Сибірського Державного медичного університету
Медяннікова І.В., кандидат медичних наук, асистент кафедри акушерства і гінекології Омської державної медичної академії
Т. Грінхальх. Основи доказової медицини . Видавництво "ГЕОТАР-Медіа", 2015. - 336 с. 4-е видання перероблене і доповнене. Пер. з англ. Під ред. І.М. Денисова, К.І. Сайткулова, В.П. Леонова.
Дана книга є найбільш популярним в світі керівництвом з доказової медицини, що стало відомим і в Росії. Керівництво призначене для студентів і лікарів. За 18 років з моменту першого видання 1996 р, ця книга переведена на вісім мов (іспанська, італійська, китайська, німецька, російська, французька, чеська, японська) і надрукована величезними тиражами. Керівництво завоювало визнання практикуючих лікарів, викладачів і студентів у багатьох країнах; по ньому викладається медицина, заснована на доказах, в медичних школах усього світу. У книзі 17 глав, серед яких є і глава "Статистика для неспеціаліста". Ця главу ми доповнили великим списком російськомовної літератури як по самій статистиці, так і з біостатистики. А починається книга з визначення поняття "доказова медицина ". Отже, що ж таке" доказова медицин а "? Що, ніж, і навіщо" доводять "? Читайте цю книгу!
Потрібна грамотна і швидка обробка матеріалу для дисертації?
Що, ніж, і навіщо" доводять "?