- Як скласти штатний розклад
- Посада (спеціальність, професія), розряд, клас (категорія) кваліфікації
- Кількість штатних одиниць в штатному розкладі
- Тарифна ставка (оклад) та ін., Руб.
- Надбавки в штатному розкладі
- Примітка в штатному розкладі
- Зразок штатного розкладу
- Зміни до штатного розпису
Штатний розклад - це документ, який містить інформацію про посади, кількість штатних одиниць і тарифних ставках з урахуванням різних надбавок структурних підрозділів організації. У статті розповімо, для чого воно потрібне, як його скласти і наведемо зразок штатного розкладу.
У Трудовому кодексі немає норми, яка б зобов'язувала компанії складати штатний розклад. Однак є вагомі аргументи на користь його оформлення.
По-перше, воно дає можливість визначитися з кількістю співробітників, грошовими сумами на їх утримання і зі структурою самої організації.
По-друге, воно може підтвердити обґрунтованість застосування пільг по податках і віднесення витрат на собівартість продукції (робіт, послуг, витрат).
Далі розповімо, як оформити штатний розклад, зразок заповнення наведемо.
Завантажити бланк штатного розкладу (форма № Т-3) >>>
Завантажити приклад заповнення штатного розкладу >>>
Як скласти штатний розклад
Складати цей документ компанія може за своєю формою. Але зручніше застосовувати уніфіковану форму № Т-3 (затв. Постановою Держкомстату Росії від 05.01.2004 № 1). У ній 10 граф, до яких можна додавати нові. Якщо з якої-небудь з граф документа немає відомостей, залишайте її порожній.
Заповнювати штатний розклад, зразок якого наведено нижче, треба з вказівки найменування організації, коду за ЄДРПОУ, дати і номера документа. Найменування організації допустимо вказувати і повним, і скороченим.
Найчастіше виникає плутанина з тим, які дати вказати в рядку «на період ____ з" ____ "______________ 200__» і в графі «Дата складання». У першому випадку потрібно відобразити період, на який затверджується штатний розпис (зазвичай один рік), і з якої дати воно починає діяти. У другому - число, коли фактично складено документ.
"Штатка" слід затвердити наказом керівника або уповноваженої ним особи. Реквізити наказу вкажіть в рядку «Затверджено наказом організації від" ____ "______________ 200__ № __».
Нижче розглянемо докладніше заповнення табличній частини форми № Т-3.
Графу 1 «Найменування» заповніть в порядку, який визначте самі, як роботодавець. Найзручніше розташовувати структурні підрозділи по ієрархії - від адміністрації до обслуговуючих підрозділів.
У графі 2 «Код» перерахуйте коди структурних підрозділів. Це потрібно щоб легко определ місце кожного відділу або групи в загальній структурі організації. Припустимо, в компанії є фінансовий департамент, до складу якого входить два відділи - фінансовий і бухгалтерія. Якщо код департаменту - 03, фінансовому відділу і бухгалтерії можна привласнити коди 03.01 і 03.02 відповідно. Якщо у відділах є ще більш дрібні підрозділи, наприклад, група з обліку основних засобів в бухгалтерії, у неї може бути код 03.02.01.
Посада (спеціальність, професія), розряд, клас (категорія) кваліфікації
У графу 3 внесіть найменування посади (спеціальності, професії). Зручно заповнювати цю графу в ієрархічному порядку: керівник, заступники, провідні фахівці та т. Д.
Зверніть увагу: за статтею 57 ТК РФ в тому випадку, якщо «з виконанням робіт по певним посадам, професіями, спеціальностями пов'язано надання компенсацій і пільг або наявність обмежень», найменування таких посад (професій, спеціальностей) повинні відповідати кваліфікаційним довідникам:
- ЄДРПОУ робочих, посад службовців і тарифних розрядів ОК 016-94 (введений постановою Держстандарту Росії від 26.12.94 № 367);
- Кваліфікаційного довідника посад керівників, фахівців та інших службовців (затверджений постановою Мінпраці Росії від 21.08.98 № 37).
Кількість штатних одиниць в штатному розкладі
В графі 4 число штатних посад (професій, спеціальностей). Воно може містити як цілі числа - 1 (для працівників на повній ставці), так і неповні - 0,25, 0,5 і т. Д. (Для сумісників). Такі правила містяться у Вказівки щодо застосування та заповнення форм первинної документації, затверджених наказом Мінстату України від 05.01.2004 № 1 (далі - Вказівки Держкомстату Росії).
Тут має сенс відобразити не тільки існуючі на даний момент штатні одиниці, а й вакантні посади. Оскільки приймати нових співробітників можна тільки на відкриті позиції, які вказані в штатному розкладі.
При заповненні графи 4 необхідно пам'ятати про те, що кількість штатних одиниць і кількість фактично працюючих співробітників не завжди збігаються. Наприклад, в організації можуть працювати на одній посаді кілька людей за сумісництвом або з неповним робочим днем. Тоді в штатному розкладі потрібно вказати сумарне число штатних одиниць за посадою.
Тарифна ставка (оклад) та ін., Руб.
У графу 5 вписуйте заробітну плату за тарифною ставкою (окладом) і тарифній сітці в рублях (п. 5 Вказівок Держкомстату Росії).
При заповненні цієї графи труднощі виникнуть у тих організацій, які встановили «вилку» в окладах - тобто заробітну плату різного рівня для співробітників однієї кваліфікації, що є незаконним. Відповідно до статті 22 Трудового кодексу, роботодавець зобов'язаний «забезпечити працівникам рівну оплату за працю рівної цінності».
У штатному розкладі (зразок нижче) кожної посади відповідає тільки один розмір окладу. Виняток становить лише ситуація, коли посади знаходяться в різних структурних підрозділах. Наприклад, у менеджера з відділу продажів і менеджера з відділу реклами можуть бути різні оклади.
Наша порада: якщо у вашій організації на однакових посадах в одному структурному підрозділі працюють співробітники з різною інтенсивністю, рівнем професіоналізму, досвідом роботи, регулюйте їх заробітну плату за допомогою надбавок.
Надбавки в штатному розкладі
У графах 6, 7, і 8 відбивайте надбавки - стимулюючі і компенсаційні виплати: премії, надбавки, доплати, заохочувальні виплати (ч. 4 ст. 132 ТК РФ). Вони діляться:
- на встановлені законодавством, які роботодавець зобов'язаний виплачувати ( «північні» надбавки, надбавки за науковий ступінь);
- затверджені в організації (за інтенсивність роботи, високий рівень професіоналізму, знання іноземної мови).
Якщо в штатному розкладі необхідно відобразити надбавки, встановлені законодавством, тут вказується мінімальний розмір надбавок. Наприклад 10% для «північної» надбавки, оскільки на роботу можуть бути прийняті співробітники з різним стажем (різної посадової чи науковим ступенем), а значить, і надбавки їм будуть покладатися різні.
Надбавки можна встановлювати в рублях, відсотках або коефіцієнтах. Переважно, щоб все надбавки мали єдиний еквівалент (грошовий, процентний або в коефіцієнтах), але це не завжди можливо, тому допустимо змішаний варіант. Якщо відведених граф не вистачає, можна додати нові.
Зверніть увагу: в графах 6, 7 і 8 потрібно вказати всі види надбавок, які встановлені по кожній посаді. Відповідно в підсумковій графі 9 буде відображатися сума окладів, що припадають на всі штатні одиниці, з урахуванням покладених надбавок з даної посади.
Примітка в штатному розкладі
Графа 10 в більшості випадків залишиться порожньою. Є лише кілька ситуацій, коли її потрібно заповнити.
Перша - якщо співробітникам покладаються «північні» надбавки або надбавки за вчений ступінь. Тоді в графі «Примітки» потрібно дати посилання на Закон РФ від 19.02.93 № 4520-1 «Про державні гарантії і компенсації особам, які працюють і проживають в районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях» або на Федеральний закон від 22.08.96 № 125-ФЗ «Про вищу і післявузівську професійну освіту». Нагадаємо, що в графі 6 зазначений тільки мінімальний розмір надбавок. Їх фактичний розмір можна визначити за нормами згаданих законів.
Друга - коли в компанії є працівники-відрядники. В цьому випадку в графі 10 треба вказати «Відрядна оплата праці / Відрядно-преміальна оплата праці» в залежності від того, за якою схемою оплати праці працює співробітник, і дати посилання на внутрішній документ, який регулює розмір оплати праці. Наприклад, положення про оплату праці або положення про оплату праці і матеріальне стимулювання.
Зразок штатного розкладу
Зміни до штатного розпису
Штатний розклад, зразок оформлення якого ми навели вище, - плановий документ. І найчастіше його складають на один рік. Однак в ньому неможливо передбачити всі зміни організаційної структури, окладів, надбавок, які можуть статися за календарний рік. Тому досить часто документ доводиться коригувати. Для цього існує два способи.
Перший - видати наказ про внесення змін до штатного розпису. Такий варіант зручний, якщо вони незначні.
Другий - більш масштабний. Якщо в організації відбуваються значні зміни, краще видати наказ про затвердження нового штатного розкладу.
Зверніть увагу: при скороченні штату, перейменування посад, зміні розміру посадового окладу наказ по планованим коррективам до штатного розпису потрібно затвердити не пізніше ніж за два місяці (ст. 74 і 180 ТК РФ) .Про