Стаття "Віртуальна екскурсія на уроках літератури"

Державна бюджетна професійний освітній заклад

Краснодарського краю

«Апшеронський технікум автомобільного транспорту та сервісу»

Стаття

«Віртуальні екскурсії на уроках літератури»

підготувала

викладач російської мови та літератури

Грицаєнко Оксана Анатоліївна

м Апшеронск

2015

У зв'язку з впровадженням в освітній процес інформаційних технологій у викладачів з'явилася можливість проведення на навчальних заняттях віртуальних екскурсій.

Термін "віртуальний" походить від англійського слова virtual- "схожий, не відрізняється, що не існує в дійсності, але з'являється завдяки програмному забезпеченню" [1].

Перші віртуальні екскурсії, що виникли в мережі Інтернет, представляли собою невеликі сайти з інформацією про музеї. Надалі на сторінках віртуальних музеїв стали з'являтися віртуальні екскурсії.

Найбільш проста в створенні і застосуванні - мультимедійна екскурсія. Для її проведення досить мати мультимедійний проектор, комп'ютер і презентацію.Такая мультимедійна екскурсія досить давно і успішно використовується в навчальному процесі.

Але найбільш цікавою для сприйняття учнів буде проведення інтерактивної віртуальної екскурсії. Для проведення даного виду екскурсій необхідно підключення до мережі Інтернет. Наприклад, тема уроку "Художнє своєрідність творчості С.Єсеніна". При вивченні цієї теми ми вирушаємо в Московський державний музей С.А.Есенина ( http://esenin-museum.ru/virtual_tour HYPERLINK "http://esenin-museum.ru/virtual_tour4"4 ) І здійснюємо віртуальну екскурсію по експозиції музею. У вестибюлі музею нас зустрічає безліч квітів і зелені костянтинівського різнотрав'я. Ми бачимо рукописи юнацьких віршів поета, перша поетична збірка «Радуниця» (Петроград, 1916 г.), перші позитивні відгуки критики, публікації С.А. Єсеніна в дитячих журналах - "Маленький світ", "проталинку", "Чумацький шлях", скульптурне погруддя А.С.Пушкіна. "Пушкін - найулюбленіший мною поет ..." - зізнавався С.Есенин. Закінчується експозиція в Білому залі, де зібрані скульптури, рукописи, портрети, партитура і багато інших тих людей, чиє творчість не перестає хвилювати людство.

Найбагатший матеріал по творчості С.Єсеніна представлений на сайті http://poznamka.com.tw/?p= HYPERLINK "http://poznamka.com.tw/?p=14354"14354 .

Використовуючи даний матеріал можна провести мультимедійну екскурсію в с.Константіново, де народився великий поет. Побачити садибу Єсеніним, Земську школу, церкву Казанської ікони Божої Матері, музей-поеми Анна-Снегина, будинок священика Смирнова та й просто помилуватися фантастичними видами на Оку, які надихали поета на написання нових віршів.

Цікавий матеріал про життя і творчість І. С. Тургенєва зібраний на сайті http://www.turgenev.org.ru/gallery.htm . Використовуючи даний матеріал можна зробити віртуальну екскурсію в Музей-заповідник І. С. Тургенєва "Спаське-Лутовинова".

Тема уроку "А.П.Чехов. Своєрідність і всепроникна сила чеховського творчості". На сайті http://chekhovmuseum.com/index.php/ru/placesГосударственный представлений літературно-меморіальний музей-заповідник А.П. Чехова "Меліхово". Ті, що навчаються мають можливість опинитися в кабінеті А.П. Чехова. "Мій кабінет прекрасно освітлений суцільними італійськими вікнами і просторіше московського", - писав Чехов відразу після переїзду (лист А. С. Суворін від 28 лютого 1898 г.).

Віртуальна екскурсія може бути тематичною або оглядової.

Тематична екскурсія присвячена розкриттю однієї теми і пов'язана з біографією письменника або поета, з розкриттям його літературно-просвітницької діяльності.

Оглядові екскурсії, як правило, многотемной. Не випадково їх називають багатоплановими. У них використовується історичний і сучасний матеріал. Будується така екскурсія на показі самих різних об'єктів (пам'яток історії та культури, будівель і споруд, природних об'єктів, місць знаменитих подій і т. Д.).

В оглядових екскурсіях події викладаються крупним планом. Це дає загальне уявлення про місто або творчості письменника в цілому. Хронологічні рамки такої екскурсії - час існування з першої згадки про нього до сьогоднішнього дня і перспективи розвитку. За формою проведення екскурсії можуть бути різними:

екскурсія-лекція (розповідь переважає над показом);

екскурсія-концерт присвячується музичній темі з прослуховуванням музичних творів;

екскурсія-спектакль - це форма проведення літературно-художньої екскурсії, підготовленої на основі конкретних творів художньої літератури та ін.

При проведенні віртуальної екскурсії важливо пам'ятати, що це не просто «прогулянка», а частина навчального заняття і активно залучати учнів в роботу. Розповідати слід лише про те, що може викликати інтерес хлопців. Такі екскурсії можна проводити як самостійно, так і спільно з учнями. Разом можна розробити попередній маршрут екскурсії (по яких місцях і в якій послідовності буде проходити екскурсія, на яких фактах слід зупинитися більш докладно). Створити творчу групу з 4-5 чоловік і роздати завдання. Кожен виступаючий буде розкривати свою підтему в контексті з головною темою екскурсії.

При підготовці та проведенні уроку я звертаюся в єдину колекцію Цифрових Освітніх ресурсів ( http://school-collection.edu.ru ). Наприклад, тема уроку "А.А.Блок. Тривога за долю Росії". На уроці йде робота зі статтею підручника, одночасно звертаємося до матеріалу представленого в колекції. Це портрет О. Блока, портрет А. І. Бекетова (діда А. Блоку), зображення маєтку в Шахматова.

Далі слухаємо вірш А. Блоку "Росія" у виконанні В. Качалова. Дивимося фрагмент відеофільму "Блок в період революцій". Якщо є час можна почути голос великого поета і прослухати вірш А. Блоку "На полі Куликовому". Читає автор. Весь необхідний матеріал представлений тут відразу. Не треба витрачати час на його збір. У єдиної колекції Цифрових Освітніх ресурсів ( http://school-collection.edu.ru ) Представлені контрольні роботи. Це перевірка знань і умінь за темою "Література до А. С. Пушкіна. Повторення". Тематична контрольна робота за творчістю І. А. Буніна, по творчості А.Н. Островського та багато інших Можна побачити фрагменти фільму-спектаклю. Наприклад, фрагмент "Мертві душі": "Чичиков в трактирі".

Віртуальна екскурсія ніколи не замінить справжньої і все ж вона має ряд переваг: можливість в будь-який момент повернутися до досліджуваного об'єкта, повторити вивчене, зупинитися на найбільш цікаві події.

Таким чином, використовуючи широкі можливості глобальної мережі Інтернет можна зробити процес навчання більш цікавим і захоплюючим. А значить і більш якісним.

Використана література

1.Вікіпедія. Вільна енциклопедія.

2.Електронние ресусов: http://esenin-museum.ru/virtual_tour HYPERLINK "http://esenin-museum.ru/virtual_tour4"4 ; http://poznamka.com.tw/?p= HYPERLINK "http://poznamka.com.tw/?p=14354"14354 ; http://www.turgenev.org.ru/gallery.htm ;

http://chekhovmuseum.com/index.php/ru/placesГосударственный ;

http://school-collection.edu.ru ;

Tw/?
Tw/?
Tw/?
Tw/?