Стенлі Кубрик

  1. біографія Стенлі Кубрик - відомий американський режисер, сценарист, продюсер і один з найвпливовіших...
  2. Особисте життя
  3. смерть

біографія

Стенлі Кубрик - відомий американський режисер, сценарист, продюсер і один з найвпливовіших кінематографістів XX століття. Особливостями його фільмів є специфічні великі плани, незвичайне панорамування, незвичайне вживання класичної музики.

Творча біографія режисера налічує 16 закінчених картин, велика частина яких отримала статус культових. Примітно, що в кожному фільмі, крім «Спартака», Стенлі Кубрик виступав відразу в декількох іпостасях, поєднуючи роботу режисера, продюсера, сценариста, а іноді ще й оператора.

Режисер Стенлі Кубрик

Стенлі Кубрик з'явився на світло в Нью-Йорку влітку 1928 року. Його предки - євреї з Австро-Угорської імперії. Батько Якоб Кубрик був родом зі Східної Галичини, за професією він був лікарем-хірургом. Мати звали Гертруда Первелер, вона родом з Буковини, була домогосподаркою. Стенлі виріс в Бронксі. Кубрики були релігійні, незважаючи на те, що Гертруда і Якоб одружилися по єврейським звичаям. Батько навчив сини грати в шахи, коли йому було дванадцять років, і з того часу Стенлі став мало не одержимий цією грою.

Будучи учнем старших класів, він захопився музикою і навіть мріяв стати джазовим музикантом. Мати і батько надавали йому свободу, тому Стенлі завжди робив те, що його цікавило.

Мати і батько надавали йому свободу, тому Стенлі завжди робив те, що його цікавило

Стенлі Кубрик в молодості

З 1941 по 1945 роки майбутній кінематографіст навчався в середній школі ім. Вільяма Говарда Тафта. У школі він вчився не дуже добре, тому після закінчення вступити до коледжу йому не вдалося. Він каже, що в школі його нічого не цікавило. У 1946 році Кубрик почав відвідувати вечірні класи в місцевому коледжі, але незабаром кинув їх і зайнявся пошуком роботи. У 1946 році журнал Look взяв його працювати фотографом, незабаром він став штатним фотографом журналу. Завдяки цій роботі Стенлі об'їздив всю країну. Подорожі пробудили в ньому тягу до знань. Також юнак підробляв, граючи в шахи в різних клубах Манхеттена.

Фільми

Кар'єру в кінематографії Стенлі Кубрик почав в 1951 році. Спочатку він знімав на свої заощадження. Його першим фільмом стала документальна короткометражка «День сутички» про боксера Волтерс Картьє. Робота була успішною, і Кубрик почав знімати ще кілька документальних фільмів. Наступними картинами стали «Літаючий падре» і «Морські наїзники».

Наступними картинами стали «Літаючий падре» і «Морські наїзники»

Стенлі Кубрик на знімальному майданчику

У 1953 році він випустив першу художню кінострічку «Страх і бажання». Цей фільм став найменш відомої роботою режисера, а сам Кубрик називав картину незграбною і аматорської.

У 1955 році на екрани вийшов фільм «Поцілунок вбивці», який критики оцінили позитивно.

Однак успіх прийшов до Кубрику після виходу драми «Стежки слави» (1957 рік) з Кірком Дугласом в головній ролі. Фільм, що розповідає про події Першої світової війни, став скандальним, його навіть заборонили показувати у Франції.

У 1960 році актор Кірк Дуглас, який був виконавчим продюсером кінокартини «Спартак», запросив Стенлі на місце звільненого режисера, сподіваючись, що молодий буде більш слухняним. Але Кубрик відразу ж замінив актрису, виконуючу головну роль, і зняв фільм так, як сам захотів. У прокаті стрічка отримала 4 премії «Оскар».

Наступною стала мелодрама «Лоліта» (1962 рік) за однойменним скандальному роману Набокова . Кінокартина була номінантом семи нагород.

Стенлі Кубрик полюбив знімати екранізації на скандальну і суперечливу літературу. Наступним фільмом режисера стала чорна антимілітаристська комедія «Доктор Стрейнджлав» за мотивами «Червоної загрози» Пітера Джорджа. Фільм явно висміював військові програми США.

Світова слава чекала Стенлі Кубрика після «Космічної одіссеї 2001», яка отримала премію «Оскар» як фільм з кращими спецефектами. По справжньому сенсаційною стала картина «Заводний апельсин» (1971 рік), знята за однойменним романом Ентоні Берджеса . Фільм був заборонений у Великобританії через те, що там було багато сексу і насильства.

У 1975 році Кубрик зняв драму «Баррі Ліндон». Фільм про ірландському хлопця, що убив офіцера англійської армії, був неодноразово номінований на «Оскара». У 1980 році вийшла наступна успішна картина - «Сяйво». У ній головну роль виконав актор Джек Ніколсон . У 1997 році Кубрик почав роботу над драмою «З широко закритими очима», де грали актори Том Круз і Ніколь Кідман , Які на той момент були в шлюбі. Цей фільм - його остання робота.

За три дні до смерті режисер зізнався, що зняв ще один фільм, про роботу над яким нікому не розповідав. Це інтерв'ю з'явилося у вільному доступі тільки в 2015 році, так як Патрік Мюррей, який проводив бесіду з Кубриком, підписав угоду про нерозголошення вмісту бесіди на 15 років.

Причиною такої секретності стало саме відео, яке, за словами режисера, зняв Кубрик. Режисер стверджував, що срежиссировал висадку американських астронавтів на Місяць, а значить знамените відео - фальсифікація. Кубрик зізнався , Що зняв перші кроки «на Місяці» в студії і що втілив це «шахрайство проти людства» за підтримки уряду і NASA.

Проте, переконаність в тому, що американській висадки на Місяці не було, до сих пір вважається конспірологічної теорією і висміюється суспільством, слова Кубрика або того, хто замість нього міг бути записаний на відео, мало що змінили.

Особисте життя

Стенлі Кубрик був одружений тричі. Свою першу дружину він зустрів, коли працював в журналі Look. У 1948 році молоді люди одружилися, але їхній шлюб довго не проіснував.

Другою дружиною режисера стала американська балерина і актриса Рут Соботка. Вони познайомилися на зйомках фільму «Поцілунок вбивці», де Рут грала роль танцівниці. Але і з нею він незабаром розлучився.

Стенлі Кубрик і Христина Харлан

Зі своєю третьою дружиною, німецької співачкою Крістіною Харлан, Кубрик познайомився під час зйомок кінострічки «Стежки слави»: Христина співала в цьому фільмі. Пара одружилася в 1958 році. На той момент у Харлан вже була дочка. Незабаром у подружжя народилися ще дві дочки, яких назвали Вівіан і Анна. У 2009 році Анна померла від раку. А Вівіан захопилася саєнтологією, переставши спілкуватися з сім'єю.

Стенлі Кубрик не любив говорити про своє особисте життя, тому чуток і міфів про нього було більше, ніж правди.

смерть

7 березня 1999 року через чотири дні після того, як було закінчено монтаж кінострічки «З широко закритими очима», режисер помер уві сні. Причиною смерті став серцевий напад. Талановитого режисера поховали в Хартфордширі (Англія).

У Кубрика залишилися нереалізовані проекти. Протягом тридцяти років він збирав матеріали для того, щоб зняти фільм про Наполеона Бонапарта , Після його смерті залишилася велика бібліотека, яка налічує 18 тисяч томів про Наполеона. У 2001 році режисер Стівен Спілберг зняв фантастичну драму «Штучний розум», тим самим втіливши давню мрію Стенлі в життя: перші кадри фільму зняв сам Кубрик.

Стенлі Кубрик надав неймовірний вплив на кінематограф і культуру в цілому. Ряд прийомів, які першими почав використовувати режисер, увійшли в класику кінематографа і стали частиною освітньої програми в спеціалізованих вузах. А сцени з культових картин Кубрика регулярно стають основою для відсилань і оммажа в сучасному кінематографі.

А сцени з культових картин Кубрика регулярно стають основою для відсилань і оммажа в сучасному кінематографі

Могила Стенлі Кубрика

Але і в далекій від професійного кінематографа області режисер не забутий і через два десятка років після смерті. До сих пір в Інтернеті функціонують фан-групи, присвячені творчості режисера, і акаунти в «Інстаграме» з добірками кадрів із знакових фільмів Кубрика.

А в 2018 році група біологів назвала новий вид деревних жаб, відкритий на території Амазонської низовини, в честь режисера - D. Kubricki.

фільмографія

  • 1951 - «День сутички»
  • 1951 - «Літаючий падре»
  • 1953 - «Морські наїзники»
  • 1953 - «Страх і жадання»
  • 1955 - «Поцілунок вбивці»
  • 1956 - «Вбивство»
  • 1957 - «Стежки слави»
  • 1960 - «Спартак»
  • 1962 - «Лоліта»
  • 1964 - «Доктор Стрейнджлав»
  • 1968 - «Космічна одіссея 2001 року»
  • 1971 - «Заводний апельсин»
  • 1975 - «Баррі Ліндон»
  • 1980 - «Сяйво»
  • 1987 - «Суцільнометалева оболонка»
  • 1999 - «З широко закритими очима»