«Стоп Хам» ліквідували разом з президентським грантом

Мосміськсуд на вимогу Мін'юсту столиці ліквідував організацію «Стоп Хам». Відсутність у самозваних охоронців дорожніх правил реєстрації не завадить їм і далі ходити в рейди, але ось отримати президентський грант в 2016-му вони не зможуть. Мосміськсуд на вимогу Мін'юсту столиці ліквідував організацію «Стоп Хам»

Роман Яндолін / ДП / Архів

Мосміськсуд на вимогу Мін'юсту столиці ліквідував організацію «Стоп Хам». Відсутність у самозваних охоронців дорожніх правил реєстрації не завадить їм і далі ходити в рейди, але ось отримати президентський грант в 2016-му вони не зможуть.

Рішення про ліквідацію «міжрегіональної громадської організації сприяння розвитку культурного взаємодії в громадянському суспільстві« Стоп Хам »» Московський міський суд прийняв ще в жовтні 2015 року. В якості брухту для поборників правил дорожнього руху виступило головне управління Мін'юсту Москви, де МГО складається в реєстрі юридичних осіб.

За даними інформаційно-аналітичної бази СПАРК, підставою для виключення стало порушення статті 29 закону «Про громадські організації». У ній окреслюється коло обов'язків суспільства, які полягають переважно в величезному паперообіг даних про його наявність і функціонування. Як свідчить все та ж стаття, якщо організація кілька разів не надала паперу, хоч по одному пункту з переліку, це може стати підставою для виключення її зі складу юросіб. Чим і скористався столичний Мін'юст, подавши позов на ліквідацію «Стоп Хама» за «неодноразові грубі порушення». 12 жовтня 2015 року, як повідомили «Фонтанці» в прес-службі головного відомства, Мосміськсуд задовольнив позов. А так як рішення оскаржено не було, то 21 березня 2016 року «Стоп Хам» перестав існувати як громадська організація.

Голова МГО Дмитро Чугунов на прохання «Фонтанки» прокоментувати закриття організації сильно здивувався і повідомив, що нічого про це не чув. За його словами, ніяких перевірок Мін'юст в організації не проводив. І про суд в «Стоп Хам» ніяких листів не приходило.

МГО, очолюване Чугуновим, з'явилося в 2010 році за ініціативою прокремлівського руху «Наші». Сам Дмитро Олександрович, з 2014 року член громадської палати РФ, колишній комісар руху, ідею «Стоп Хама» формулював як боротьбу з «хамством на дорогах». Наочна частина боротьби за шість років існування МГО не втекла далі наклеювання на машину, яка порушила правила паркування, листівки «Я паркуюся, як хочу» і зйомок розлючених на це автомобілістів. Це, а також хамство самих учасників рейдів, підкріплене масовістю (активісти не ходять групами менше п'яти осіб), призвело до великої кількості конфліктів з автомобілістами. У лютому 2016 року учасники програми чергового рейду по Москві отримали по обличчю від олімпійського чемпіона зі спортивної гімнастики Олексія Немова . А роком раніше четверо активістів були жорстоко побиті в Петербурзі під час акції проти їзди по тротуарах. У березні 2016 року їхня кривдники отримали умовні терміни .

Відзначимо, що за час свого існування «Стоп Хам» відкрив відділення в ряді регіонів і навіть сусідніх країн, наприклад, в Молдові. Сама структура МГО розділена на чотири напрямки: «Неправильна парковка», «Незаконне паркування», «Другий ряд» і «Їзда по тротуарах».

З 2013 року організація Чугунова офіційно зареєструвалася як юридична особа. Метою цієї дії, не приховує голова «Стоп Хама», було отримання грантів. Суми державних вливань з кожним роком тільки збільшуються до: 2013 - 4 мільйони, 2014 року - 6 мільйонів, 2015 - 8 мільйонів. Бюджетні кошти, як розповів «Фонтанці» Чугунов, витрачаються на «розвиток регіональних підрозділів». Зокрема, закупівлю відеокамер і витратних матеріалів для них. Чимала частина мільйонів, запевняє глава МГО, витрачається на друк антіхамскіх наклейок. Крім цього організація оплачує працю необхідних для функціонування співробітників: від бухгалтера до відеомонтажери.

«Частина отриманих за грантом - 2015 грошей ми ще не витратили. І вони, виходить, зависли на рахунках. Зараз наші юристи поїдуть розбиратися з ситуацією в Мін'юст », - розповів глава« СтопХама »« Фонтанці ».

Чугунов впевнений, що і без державної реєстрації організація продовжить свою діяльність, мовляв, «громадянську ініціативи не задушити». «Якщо не вдасться відновити реєстрацію, ми ж можемо створити іншу юрособу», - впевнений член Громадської палати РФ.

Інші експерти кажуть, що життя організації без кремлівських грантів покаже, чи дійсно її учасники борються за ідею, або вона їх все ж більше цікавить як джерело фінансування і трамплін в держвладу - кар'єрний ріст до члена Громадської палати можна спостерігати на прикладі самого Чугунова.

Ліквідація «Стоп Хама», до речі, не єдиний дзвіночок про кінець фавора влади до екс-нашистам. Буквально вчора, 28 березня, на прес-конференції в РІА Новини керівник департаменту регіональної безпеки Москви заявив про сумнівність методів, які використовують активісти, і про те, що у судових претензій до них від постраждалих хороші перспективи.

Тетяна Востроілова, «Фонтанка.ру»