Напередодні Дня сім'ї в Барановицькому районі і місті Барановичі пройшли огляди-конкурси, на яких обрані кращі члени багатодітних сімей.
І хоча вибір був складним, ми познайомимо вас з кращими з кращих.
У Андрія та Юлії Шарец з агромістечок Перлинового троє дітей - п'ятикласник Назар, четвертокласник Данило і дворічна Емілія.
Сім'я зараз будує свій власний будинок, тому поки проживає з батьками Андрія. Якщо щось потрібно зробити по дому або у дворі, то на роботу сім'я Шарец виходить в повному складі. Сини Андрія і Юлії дуже люблять майструвати, вони добре вчаться в школі, постійно беруть участь в різних олімпіадах і конкурсах, де добиваються успіхів. Назар, наприклад, ставав переможцем в районній олімпіаді з математики, брав участь у форумі волонтерського руху «Лідер нового покоління».
У родині велика увага приділяється всебічному розвитку дітей - хлопці відвідують музичні, художні та хореографічні заняття, басейн. Хлопчики захоплюються музикою: Назар грає на баяні, а Данила - на кларнеті.
Андрій і Юлія Шарец кажуть, що найголовніше їхнє бажання в життя - просто бути щасливою сім'єю. Правда, для цього потрібно багато працювати, в тому числі над собою.
Сергій і Катерина Гомза з агромістечок Гірмантовци трудяться на агрокомбінаті «Мир». Вони виховують сина і трьох дочок.
Чотирикласниця Тетяна і першокласниця Діана займаються в шкільному гуртку «Модульне орігамі» і радують домашніх і друзів своїми виробами. Старший Владислав - справжній татів помічник. Старші діти завжди готові допомогти мамі, яка зараз перебуває у відпустці по догляду за дитиною: молодшенької Поліні лише рік і п'ять місяців.
Незважаючи на велику зайнятість на роботі, батьки завжди знаходять час для сімейного відпочинку і спілкування. Ці дні улюблені всіма і присвячені спільним походам, риболовлі, поїздкам по історичних місцях Білорусі. Щовечора ця дружна сім'я збирається за великим столом і все діляться враженнями від прожитого дня. Ці вечірні бесіди стали однією з головних сімейних традицій.
Двох синів і дочку виховують Володимир і Анна згасає з агромістечок Перлинового. Папа працює на птахофабриці «Дружба», а мама працює економістом в Барановицькому автопарку. Старший син Антон навчається в третьому класі Жемчужненской середньої школи, він відвідує секцію карате, Семен і Євгенія поки ходять в дитячий сад. Батьки вважають, що традиційні цінності - любов, вірність, доброта, чуйність, взаємоповага, працьовитість - є фундаментом сімейного щастя.
Трьох дочок виховують Віктор і Катерина Жук з міського селища Городище. Особливу увагу батьки приділяють зміцненню здоров'я дівчаток. Вихідні намагаються проводити на свіжому повітрі, організовують велопрогулянки, екскурсії по рідному краю. Чимало уваги приділено розвитку творчих здібностей дочок. Наприклад, десятирічна Дарина займається в школі мистецтв по класу цимбал, вона неодноразово брала участь (і була призером) в обласних і республіканських конкурсах.
Кращою на міському огляді-конкурсі стала сім'я Андрейчикова.
Ірина та Василь Андрейчикова - працівники сфери освіти. Вони розповідають, що знайшли своє сімейне щастя завдяки школі, адже саме тут вони і познайомилися. Василь працював учителем початкових класів. У цю ж школу, теж учителем початкових класів, приїхала працювати і Ірина.
- Ми познайомилися 1 вересня - в мій перший робочий день, - розповідає Ірина Андрейчикова. Василь уже на Новий рік зробив Ірині пропозицію, а навесні вони стали сім'єю. У шлюбі вони вже 16 років, у них є троє дітей: дочка Наташа, сини Коля і Юра.
- Так, одну дитину простіше забезпечити, йому дістається і багато уваги. Але, на мій погляд, він росте віддалений від суспільства, - каже Василь, пояснюючи, чому вони з Іриною зважилися вирощувати трьох дітей. Глава сімейства розповідає, що всі діти в їхньому будинку намагаються допомогти один одному і ростуть в злагоді. І навіть коли не виходить догодити всім, думка кожного враховується.
- Ми живемо в трикімнатній квартирі, де у нас одна ванна на п'ятьох, але ми встигаємо з ранку одночасно зібратися і виїхати на роботу і в школу, - наводить приклад вміння домовлятися Василь.
Глава сімейства Василь каже, що головний секрет сімейної гармонії - це спілкування і вміння показати те, що хочеш бачити в іншому, на власному прикладі.
- Треба ворушитися, а не сидіти і чекати, поки все само налагодиться, - каже Василь. Зараз він працює методистом в Барановицькому районному виконавчому комітеті і керує технічним гуртком. Цей гурток відвідують обидва його сина.
- Ми з хлопцями займаємося технічною творчістю. Це цікаво. Я своїм прикладом показую, як треба працювати, - розповідає Василь. На заняттях разом зі своїми синами він лагодить електроприлади, пише програми і навіть збирає роботів.
Все це він робить для того, щоб показати на власному прикладі своїм дітям і своїм учням, що повинен уміти чоловік.
- І виходить у нас досить якісно. У нас є призові місця в області і навіть міжнародні нагороди, - не без гордості каже Василь.
Ірина, доповнюючи слова Василя про сімейну гармонію, основою здорової атмосфери в будинку називає взаєморозуміння.
- Без взаєморозуміння не може бути сім'ї, - каже Ірина. Вона пояснює, що досягти цього можна завдяки любові, повазі, поступок і безперервному спілкуванню. А ще вона сказала, що для підтримки гарної погоди в будинку важливо веселитися і відпочивати всім разом: кудись виходити, їздити, постійно придумуючи щось нове.
- Вихідний у нас завжди чимось зайнятий. Ми намагаємося хоч на пару хвилин, хоч на годину вийти на природу або куди-небудь поїхати, - пояснює Василь.
Ірина додає, що останнім часом вони всією родиною вибиралися на шашлики. Коли дозволяє погода і час, вони все вп'ятьох сідають на велосипеди і їдуть на прогулянку; коли немає настрою на велосипедні прогулянки - катаються разом на роликах; також вони їздять на риболовлю і ходять в походи з ночівлею. Чи не нудьгують вони і в холодну пору року, адже взимку вони, неодмінно все вп'ятьох, вибираються в походи на лижах.
- Дуже важливо разом відпочивати, тому що це згуртовує сім'ю і робить її ще міцніше і щасливішим, - посміхаючись, резюмує Ірина.
Інна Гончар, Ольга Шуманський.
Фото Інни Гончар і Бориса Новограна.