Сторонні на уроці

  1. нам знадобляться
  2. Практика відвідування уроків адміністрацією
  3. Що стверджує закон
  4. відеофіксація уроку

Іван Платонов, спираючись на статті чинного законодавства, розповідає про те, як може відбуватися відвідування уроків адміністрацією, які умови повинні дотримуватися.

Іван Платонов, спираючись на статті чинного законодавства, розповідає про те, як може відбуватися відвідування уроків адміністрацією, які умови повинні дотримуватися

нам знадобляться

- Здоровий глузд;
- Локальні акти освітніх організацій;
- Наказ Міносвіти СРСР від 23.12.1985 N 223 «Про затвердження Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників загальноосвітніх шкіл системи Міністерства освіти СРСР» (далі - Наказ Міносвіти СРСР №223) (він до сих пір діє);
- Федеральний закон від 29 грудня 2012 року № 273-ФЗ «Про освіту в Російській Федерації" (далі - ФЗ "Про освіту в Російській Федерації»);
- Трудовий кодекс Російської Федерації від 30 грудня 2001 N 197-ФЗ (ТК РФ)

Практика відвідування уроків адміністрацією

Отже, всі вчителі рано чи пізно піддаються перевірці з боку адміністрації. Однією з форм перевірок є відвідування уроку та оцінка методики викладання.

Багато педагогів нарікають на те, що представники адміністрації приходять без попередження або попереджають за 10 хвилин до уроку. Давайте розберемося, як все-таки повинна відбуватися ця процедура.

Що стверджує закон

Право відвідувати уроки даровано адміністрації пп. 13 п.3 ст. 28 ФЗ «Про освіту в Російській Федерації» в рамках самообстеження. Що й логічно, адже освітня організація сама повинна бути зацікавлена ​​в підвищенні якості освіти і не повинна чекати, коли посипляться скарги від батьків і учнів.
Постає логічне запитання: хто, коли, яким чином і скільки разів може відвідувати заняття конкретного педагога в рамках самообстеження?
Відповім відразу, що ці питання конкретно не врегульовані в законодавстві, їх рішення віддано освітнім організаціям, які регулюють їх в локальних нормативних правових актах, право прийняття яких встановлено ст.ст. 8, 22 ТК РФ.
Такий локальний акт може називатися як завгодно, але він регулює такі питання:
- Хто має право відвідувати заняття педагога?
- За скільки часу необхідно попередити педагога про відвідини його заняття?
- Скільки разів на чверть / півріччя / рік можна відвідувати заняття одного педагога?
- і т.д.

А також:
- порядок затвердження і прийняття графіка відвідування навчальних занять адміністрацією;
- порядок проведення обстеження;
- підстави для повторного відвідування навчального заняття (скарга батьків / навчаються і т.д.);
- порядок оцінки діяльності педагога;
- і т.д. (Я вказав основні, на мій погляд, положення, які повинні бути відображені в локальному акті).
Я ніколи не чув, щоб адміністрація в ході відвідування навчального заняття втручалася в його проведення, але все ж для превенції повідомляю наступне: адміністрація не всесильна, вона теж скута певними обов'язками і обмеженнями.
Оскільки велика частина аудиторії - це педагоги шкіл, то спеціально для вас і для інших (але для інших педагогів це через аналогію права, яка не заборонена законом) повідомляю наступне: до сих пір діє Наказ Міносвіти СРСР від 23.12.1985 N 223 «Про затвердження Правил внутрішнього трудового розпорядку для працівників загальноосвітніх шкіл системи Міністерства освіти СРСР ».
Згідно п.36 Наказу Міносвіти СРСР №223 «... Сторонні особи можуть бути присутніми під час уроку в класі (групі) тільки з дозволу директора школи або його заступників. Вхід в клас (групу) після початку уроку (занять) дозволяється у виняткових випадках тільки директору школи і його заступникам.
Чи не дозволяється робити педагогічним працівникам зауваження з приводу їх роботи під час проведення уроків (занять) і в присутності учнів ... »
Ці виняткові випадки також повинні бути вказані в локальних актах освітньої організації.
Таким чином, якщо адміністрація запізнилася, то педагог має право не пустити їх на навчальне заняття, але не просто так, а тому що це перерве і порушить хід освітнього процесу (адже треба привітати (встати), почекати поки вони виберуть місце, пройдуть, сядуть і т.д.).
Представники адміністрації не мають права втручатися в хід проведення навчального заняття і заважати йому. І всі зауваження, виявлені в ході проведення обстеження повинні бути доведені до педагога під підпис (наприклад, у багатьох школах складається «акт відвідування уроку»). Звертаю увагу, що педагог має повне право ознайомитися з даним актом.
Якщо даного положення немає в вашій освітньої організації, то це - порушення.
Якщо вказано, що попередження про відвідування відбувається за добу, а вас повідомили за 10 хвилин до уроку - порушення.
Якщо вказано в локальному акті, що відбувається відвідування одного навчального заняття, а у вас сидять цілий день - порушення.
Якщо ви ведете свій навчальний заняття сумлінно, то і боятися нічого.

відеофіксація уроку

І наостанок, якщо ви сумніваєтеся в об'єктивності адміністрації, то вимагайте відеофіксацію навчального заняття, якщо ж відвідують відмовлять (адміністрація), то записуйте урок самі (у більшості зараз телефони з камерою), попередивши про це на початку уроку.
Право вести відеозйомку дає пп. 9 п.1 ст. 3 ФЗ «Про освіту в Російській Федерації», який говорить нам, що державна політика і правове регулювання відносин у сфері освіти ґрунтуються на принципі інформаційної відкритості (так, що всі вигуки про приватне життя можна сміливо ігнорувати, як учнів, так і адміністрації.) . Далі, якщо адміністрація до вас чіпляється, а ви точно впевнені, що провели ідеальне навчальне заняття, то передаєте відеозапис юридичній особі, яке проведе незалежну оцінку якості освіти (ст. 95 ФЗ «Про освіту в Російській Федерації»). П. 5 вищеназваної статті вказує, що надійшла відповідно до федеральних органів державної влади, органи виконавчої влади суб'єктів Російської Федерації, що здійснюють державне управління у сфері освіти, органи місцевого самоврядування інформація про результати незалежної оцінки якості освіти підлягає обов'язковому розгляду зазначеними органами в місячний термін і враховується ними при виробленні заходів щодо вдосконалення освітньої діяльності.

Таким чином, органи виконавчої влади в сфері освіти не зможуть проігнорувати даний факт і будуть зобов'язані прийняти своє рішення.

Джерело - проект «Омбудсмен освіти»

Підписатися на авторський канал про юридичні аспекти освіти.
Автор - Іван Платонов

Постає логічне запитання: хто, коли, яким чином і скільки разів може відвідувати заняття конкретного педагога в рамках самообстеження?
За скільки часу необхідно попередити педагога про відвідини його заняття?
Скільки разів на чверть / півріччя / рік можна відвідувати заняття одного педагога?