Боязнь публічних виступів, на перший погляд, не така вже й серйозна проблема. Однак, в дійсності, страх перед аудиторією і відсутність ораторських навичок створює масу неприємностей. Варто розглянути докладніше природу і причини такого страху і відповісти на питання, чи можливо позбавлення від нього.
Причини появи страху перед публічними виступами
Іноді виникають ситуації, коли виступити перед аудиторією просто необхідно. Адже це важливо для кар'єри і власної самооцінки. Психологи відзначають наступні причини паніки перед виступом:
- Невпевненість щодо свого зовнішнього вигляду. Людині здається, що тільки своєю появою він викличе сміх і неприйняття аудиторії. Така проблема існує лише в голові і є звичайним перебільшенням невпевненого в собі людини.
- Проблеми з вимовою. Далеко не всі володіють ідеальною дикцією. Не всі надають цьому факту значення, але для деяких людей публічний виступ стає неможливим тільки тому.
- Паніка перед критикою. Страх бути розкритикованим не дає спокою. Будь-яке зауваження або слово, сказане на противагу, призводить до душевного дисбалансу, ущемленому самолюбству закомплексованого людини.
- Захворювання невротичного характеру. Людині з розхитаними нервами важко себе контролювати. Тремтячий голос і коліна видадуть нестійкого людини. Напади паніки цілком зрозумілі у нервових людей.
- Дитяча травма. Невдале виступу, яке викликало сміх однолітків або дорослих на святі, будь невдале подія в дитинстві може стати причиною подібного конфузу.
- Виховання дитини. Батьки роблять колосальний внесок в свою дитину. Не завжди постулати, вкладені в голову чада, послужать йому в майбутньому на благо. Батьки вселяють підлітку, що скромність - краща чеснота, висовуватися зайвий раз соромно. Це послужить благодатним грунтом для виникнення комплексу і боязні публічного виступу.
- Відсутність ораторського таланту. Не всі люди від народження володіють ідеальною манерою віртуозно підносити інформацію аудиторії. Не кожен здатний утримувати увагу слухачів своєю мовою.
Способи подолання страху публічного виступу.
Якщо людина прийняла вольове рішення позбавити себе від страху виступу, допоможуть багато методи. Проблему можна спробувати вирішити самостійно. А при нульовому результаті допоможуть курси навчальні ораторському мистецтву , Психологи або колективні аутотренінги.
Хорошим помічником у боротьбі зі страхом є медитація. Людині не знайомому з технікою медитації, досить розслабитися і зробити кілька неспішних вдихів і видихів. Продовжіть кожен вдих на п'ять секунд, подихайте в спокійній обстановці кілька хвилин перед виходом до слухачів. Контроль свого дихання дати прекрасний ефект.
Публічний виступ пройде гладко, якщо оратор добре підготує доповідь. Коли людина добре розбирається в озвучувати матеріалі, його важко збити з пантелику першим-ліпшим питанням. Якщо доповідач попередньо обміркує план виступу, впевненість не покине його.
Напередодні доповіді слід уникати стресів. Бажано добре виспатися. Доповідач повинен справляти приємне візуальне враження. Охайний зовнішній вигляд і усмішка додасть впевненості в своїх силах. Окреме слово слід сказати про пунктуальність. Виступ ніколи не стане успішним, якщо почнеться з запізнення і суєти.
Поради досвідчених доповідачів для успішного виступу.
Доповідачі, які досягли високих результатів в ораторському мистецтві, пропонують наступні способи подолання страху перед виступом:
1. Варто продумати свою промову заздалегідь. Незайвою буде репетиція перед рідними або друзями, на крайній випадок, перед дзеркалом. Це дозволить визначити швидкість і етапи подачі інформації, а також оцінити деякі деталі виступу.
2. Доброзичливий настрой і посмішка є чи не головною складовою успіху. Слід концентрувати увагу на позитивно налаштовану публіку не дозволить піддасться паніці починаючому оратору.
3. Деякі психологи рекомендують не відгороджуватися від слухачів трибуною, а іноді пройтися по аудиторії, показуючи відкритість і щирість. Якщо доповідач не знає відповіді на поставлене запитання, не варто панікувати і показувати свою некомпетентність. Знайти вихід з подібної ситуації можна, переадресувавши питання самими слухачам або колегам. Доповідь прийме форму захоплюючій дискусії.
Налаштувавши себе на успіх, побороти страх перед публічними виступами не складе великих труднощів. Адже спочатку більшість слухачів приходять в зал для отримання потрібної інформації, а не з метою принизити і поставити в незручне становище доповідача. Досвід і постійні тренування допоможуть досягти бажаного ефекту.