Страхітливі картинки на пляшках з алкоголем хоче розміщувати МОЗ

На етикетках пляшок з алкоголем можуть з'явитися зображення, що інформують про шкоду спиртного. Фахівці МОЗ зараз оцінюють перспективи прийняття цього заходу, в майбутньому її можуть включити до Стратегії щодо формування здорового способу життя населення до 2025 року. Про це «Известиям» розповіли в прес-службі відомства. У світовій практиці страхітливі картинки на спиртні напої не використовуються. Хоча вони можуть зіграти свою роль при інформуванні населення про шкоду алкоголю, вважають експерти.

Про те, що Міністерство охорони здоров'я може представити нові обмежувальні заходи, покликані скоротити споживання алкогольної продукції, «Известиям» розповіли в прес-службі відомства. У тому числі мова йде про появу демотиваторів на пляшках зі спиртним - картинках, які проінформують громадян про шкоду надмірного споживання алкоголю. У перспективі пункт про картинках можуть додати до Стратегії щодо формування ЗСЖ.

- В даний час зазначене питання опрацьовується, - повідомили в прес-службі відомства, відзначивши, що в Міністерстві охорони здоров'я обговорюються додаткові заходи, спрямовані на обмеження споживання алкогольної продукції. Але давати якісь конкретні коментарі «поки передчасно», підкреслили в прес-службі міністрества.

- Мета цього заходу - показати людям наслідки надмірного вживання алкоголю. Поінформувати населення про те, що спиртне пов'язано не тільки з радістю, але і з важкими соціальними наслідками, - пояснило джерело у відомстві. - Наприклад, з вчиненням кримінально караних діянь, отриманням серйозних травм. Тому подібні картинки можуть містити епізоди соціальної спрямованості.

З 2013 року виробників зобов'язали розміщувати на пляшках з алкоголем попереджувальний напис про те, що надмірне вживання спиртного шкодить здоров'ю. На неї відводиться не менше 20% етикетки або контретикетки. Також на спиртному є нагадування про те, що алкогольні напої не слід вживати вагітним жінкам, людям із захворюванням нервової системи і так далі.

З кінця 2017 зображення з попередженням про шкоду куріння стали наноситися на обидві сторони пачки займатиме не менше 50% її площі.

Представник Центрального НДІ організації та інформатизації охорони здоров'я МОЗ Дарина Халтуріна зазначила, що попереджувальні зображення на пачках сигарет добре себе зарекомендували в якості профілактичного заходу.

- Тому аналогічна міра для спиртного розглядається як перспективний і в частині регулювання обороту алкогольної продукції. Це цікаве завдання, що вимагає досліджень і нових підходів, - зауважила вона. - Адже споживання алкоголю створює більше соціальних проблем, ніж споживання тютюну. Тому попередження повинні бути більш різноманітними.
За словами експерта, в світовій практиці розміщення подібних зображень ще не поширене. Хоча в Великобританії на пляшках з алкоголем є символічне зображення перекресленою вагітної жінки з келихом спиртного.

- Це, звичайно, тільки початок дій в цьому напрямку, - зазначила Дар'я Халтуріна.

Глава Центру досліджень федерального і регіональних ринків алкоголю Вадим Дробиз вважає, що нововведення ніяк не вплине на споживачів.

- До сьогоднішнього дня вводяться обмежувальні заходи не справили значного впливу на споживання алкоголю повнолітніми, - зазначив він.

У Мінпромторгу не змогли оцінити наслідки появи страшних зображень на пляшках з алкоголем. У Мінекономрозвитку не відповіли на запит «Известий».

Одним з ефективних способів скоротити вживання алкоголю вважається підвищення акцизу. Хоча при значного коректування податкового збору наслідки можуть бути зворотними: є ризик, що споживачі переорієнтуються на нелегальний алкоголь. Демотиватори на пляшках з алкоголем можуть стати доповненням до проведеної держполітики щодо зниження алкоголізації населення.

Раніше «Твереза ​​Росія» наполягала на тому, що на спиртному слід розташувати фотографії уражених алкоголем внутрішніх органів. Наприклад, мозку, серця або печінки. На думку автора ідеї та голови організації Султана Хамзаєва, це послужить стимулом для громадян дбайливіше ставитися до свого здоров'я. Він розповів «Известиям», що «Твереза ​​Росія» вже провела слухання з громадськими організаціями та юристами по цій темі в Москві, Санкт-Петербурзі і Пскові. За словами Султана Хамзаєва, в цілому пропозиція була підтримана, але є розбіжності в конкретної реалізації ідеї - яку інформацію і де на етикетці слід розташувати.

джерело: Известия