Стребелева Олена Антонівна - доктор педагогічних наук, професор, завідуюча лабораторією дошкільного виховання дітей з проблемами в розвитку, доктор педагогічних наук, керівник Проекту "Рання корекція відхилень у розвитку і дошкільне виховання дітей з особливими потребами". Професор факультету спеціальної психології та спеціальної педагогіки кафедри олигофренопедагогики МДПУ.
Народилася в Херсонській обл., УРСР. Закінчила дефектологічний факультет МГПИ ім.Леніна. Працювала вихователем, дефектологом, методистом спеціального дитячого садка для розумово відсталих дітей, викладачем кафедри олигофренопедагогики, професором кафедри дошкільної дефектології МГПИ ім.Леніна.
У ІКП РАО працює з 1994р., Основні напрями наукових досліджень: психолого-педагогічна діагностика дітей раннього та дошкільного віку; дослідження в області розумового розвитку дітей з порушеннями інтелекту; виховання в сім'ї дитини з відхиленнями у розвитку; виховання і навчання дітей в спеціальних дошкільних установах для дітей з порушеннями інтелекту; підготовка фахівців-дефектологів для роботи в спеціальних дошкільних установах.
Автор підходу до психолого - педагогічної діагностики порушень у розвитку дітей раннього та дошкільного віку, системи корекційно-педагогічної роботи з розвитку пізнавальної діяльності дітей раннього та дошкільного віку з порушеннями інтелекту.
Має понад 50 публікацій. Автор навчальних посібників, програм для студентів, статей, книг, тез. Веде велику роботу з підготовки кадрів для спеціальних дошкільних установ.
Лауреат премії Президента РФ в галузі освіти за 1999 рік. Премія присуджена за створення набору посібників для діагностики розумового розвитку дітей раннього віку для дошкільних освітніх та загальноосвітніх установ ".
Книги (7)
Діти сироти. Консультування та діагностика розвиткуУ посібнику висвітлено сучасний комплексний підхід до психолого-медико-педагогічної діагностики дітей-сиріт і дітей, які залишилися без піклування батьків.
Дано опис конкретних методик для обстеження дітей від дитячого до підліткового віку. Особливу увагу приділено критеріям оцінки розвитку дітей, які виховуються в інтернатних установах. Книга адресована керівникам і співробітникам ПМПК (С), невропатологів, психіатрів, педіатрів, психологів, логопедів, вчителів-дефектолога.
Дошкільна олигофренопедагогикаСпівавтор: Катаєва О.О.
У підручнику викладаються питання теорії і практики дошкільної олигофренопедагогики, розкриваються особливості психічного та фізичного розвитку дошкільників з порушеннями інтелекту, а також методи корекційно-виховної роботи з ними.
Книга призначена для студентів педагогічних інститутів, а також для вчителів-дефектологів та вихователів спеціалізованих (корекційних) дитячих садків для дітей з порушеннями інтелекту.
Корекційна допомога дітям раннього вікуКорекційна допомога дітям раннього віку з органічним ураженням центральної нервової системи в групах короткочасного перебування.
У книзі дано опис системного підходу до корекційно-педагогічної роботи з дітьми третього року життя з органічним ураженням ЦНС в умовах груп короткочасного перебування в дошкільних освітніх установах компенсуючого або комбінованого виду.
Книга адресована педагогам (педагогам-дефектолога, музичним керівникам, педагогам-психологам), які працюють з дітьми, що мають органічне ураження ЦНС.
Психолого-педагогічна діагностика розвитку дітейПсихолого-педагогічна діагностика розвитку дітей раннього та дошкільного віку: Методичний посібник з додатком альбому «Наочний матеріал для обстеження дітей».
Посібник створено на основі сучасного підходу до діагностики психічного розвитку дітей раннього та дошкільного віку. Воно включає опис методик, спрямованих на виявлення рівня пізнавального і мовного розвитку, обстеження слуху дітей різних вікових категорій.
Призначено фахівцям психолого-медико-педагогічних консультацій, дефектолога, психологам, логопедам дошкільних освітніх установ. Може бути корисним студентам дошкільних, психологічних і дефектологических факультетів педагогічних інститутів, а також батькам.
Спеціальна дошкільна педагогікаСпівавтори: А.Л. Венгер, Е.А. Екжанова
У навчальному посібнику висвітлено загальні питання становлення спеціальної педагогіки як науки і сучасні теоретичні підходи до розробки системи корекційно-розвивального навчання.
Розглянуто зміст, методи і прийоми корекційно-виховної роботи з дітьми, які визначаються специфікою кожного типу порушень. Дано питання і практичні завдання для студентів, а також список додаткової літератури.
Формування мислення (наочний матеріал)Формування мислення у дітей з відхиленнями у розвитку (наочний матеріал).
Ілюстрації наочного матеріалу відповідають главам і розділах книги Е.А.Стребелевой «Формування мислення у дітей з відхиленнями у розвитку» і є наочно-практичним застосуванням до неї.
Посібник рекомендується використовувати в процесі занять з дітьми для формування певних розумових дій. При грамотному підході до роботи педагог зможе навчити дитину цілісному сприйняттю ситуацій, зображених на картинках, підвести до узагальнення уявлень про властивості і якостях предметів, оволодіння діями заміщення і моделювання.
Картинний матеріал надасть значну допомогу у формуванні співвідношення між словом і чином, умінь виконувати класифікацію та систематизацію, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки і залежності, розуміти прихований сенс і гумор.
Формування мислення у дітей з відхиленням в розвитку У книзі представлена система корекційно-педагогічної роботи з формування розумової діяльності дітей з відхиленнями в розумовому розвитку. Дано докладний опис більше 200 дидактичних ігор, вправ, оповідань, завдань і загадок, що сприяють активізації пізнавальної діяльності дітей дошкільного віку.
В кінці посібника дано два додатки з матеріалом для педагогів, з метою розуміння створення ситуації для занять з дітьми, і наочним роздатковим матеріалом для дітей.
Коментарі читачів
Додати відгук