Освітня реформа 2010 року зробила шкільну освіту однією з найгостріших тем за останні чотири роки. Змін зазнає вся система - від методики викладання та оцінювання знань до планування самих будівель шкіл. Протягом півроку фахівці КБ «Стрілка» проводили дослідження, метою якого було з'ясувати, який може бути нова школа. В процесі вони порівнювали стандарти проектування в Росії і за кордоном, розмовляли з експертами з різних сфер, зустрічалися з представниками фінських, сінгапурських і англійська шкіл. Редакція журналу запускає серію матеріалів «Школа майбутнього», куди увійдуть найцікавіші і найважливіші матеріали цього дослідження.
Перший випуск присвячений нормам проектування шкіл. Як не дивно, але ці норми - одні з найсуворіших і стосуються навіть таких, на перший погляд, незначних деталей, як наприклад, малюнок шкільного паркану. Щоб виявити Золотарьов середину, яка допоможе побудувати школу майбутнього, в рамках дослідження були зіставлені «шкільні» закони в Росії і Англії.
ЧОМУ АНГЛІЯ
Перші дослідження КБ «Стрілка» спиралися зовсім нема на англійську систему шкіл, а на фінську і сінгапурську, тому що саме вони лідирують в рейтингах успішності учнів. Правда, їх досвід виявився непридатним до Росії: перша занадто гуманна, друга, навпаки, занадто радикальна (і про це ми вам детально розповімо в наступному матеріалі). Англія ж довгі роки залишається еталоном як шкільного, так і університетської освіти. У рейтингах PISA (Programme for International Student Assessment) - міжнародної програми з оцінки освітніх досягнень учнів - країна займає тверді позиції (на 2012 рік - 20-е місце з 65).
БУКВА ЗАКОНУ
Школа в Кунцево, Московська область
Twyford School, Лондон
Previous Next
Школа в Кунцево, Московська область
Як в Росії: на всій території країни діють СП 118.13330.2012 Суспільні будинки й споруди - це будівельні правила, де серед іншого згадані і школи. Крім того, існують регіональні норми, які встановлюють правила проектування на певній території, наприклад, в Москві і Нової Москві це МГСН 4.06-03 . Також ряд дуже важливих правил міститься в СанПіН (Санітарних правилах і нормах), де, крім вимог до будівлі і ділянки, написано, скільки людина повинна вміщати клас, якою має бути температура в актовому залі, яким повинен бути світло. Інформація в цих документах часто дублюється і не структурована. Наприклад, в СП немає окремого розділу про школи, і вся інформація міститься в загальному тексті.
Як в Англії: тут є тільки один документ - Building Bulletin - схожий скоріше на яскравий журнал з ілюстраціями і фотографіями. У ньому розписані норми з будівництва початкових і середніх шкіл (primary and secondary school). Документ систематизовано за розділами, кожен з яких відповідає за різні напрямки: акустика, освітлення, вентиляція, дизайн. Все знаходиться у відкритому доступі і написано все настільки доступно, що здається, що можна скачати файл і поїхати в Англію будувати школу.
КВАДРАТНІ МЕТРИ
Клас ГБОУ ЗОШ № 1852
Клас в Велікобітаніі
Previous Next
Клас ГБОУ ЗОШ № 1852
Як в Росії: згідно з СанПіН, на одну дитину виділяється близько 15 квадратних метрів. І тенденція показує, що площа під кожного учня можуть збільшити до 17-20 квадратів.
Як в Англії: на одну дитину - 8-10 квадратних метрів.
Рейтинг PISA показує, що зв'язку між квадратними метрами, виділеними на учня, і його успішністю немає ніякої. Незважаючи на те, що на англійської школяра доводиться на п'ять метрів менше, він випереджає російського на 8 місць . Це означає, що справа не в метрах як таких, а в тому, як учень може на цих метрах функціонувати.
КЛАСИ
Урок інформатики в одній з московських шкіл
Урок інформатики в Великобританії
Previous Next
Урок інформатики в одній з московських шкіл
Як в Росії: класи формуються виходячи з квадратних метрів, розрахованих на одного учня. Так, на занятті школяреві повинно вистачати 2,5 квадратних метра.
Як в Англії: класи формуються не тільки виходячи з кількості учнів на тому чи іншому занятті, а й виходячи з функціонального призначення кабінетів.
Здавалося б, як можна побудувати школи з класами різного об'єму? Адже тоді велика ймовірність, що на якомусь із занять всім школярам не вистачить місця. Російська система логічна, але логічна до нудоти. Класи, сплановані виключно за квадратними метрами для стандартної групи учнів, одноманітні. Як правило, відрізнити кабінет фізики від кабінету літератури можна тільки за плакатами з формулами і портретів великих письменників. Англійська система більш гнучка. Стандартні класи, лекційні аудиторії, малі групові класи, місця для індивідуальної роботи - різноманітність кабінетів і просторів дозволяє і використовувати їх по-різному. Крім того, англійські школи діляться на спеціалізовані навчальні секції, наприклад природничо-наукову, мовну, творчу. У них кабінети доповнюються загальними на секцію ресурсно-інформаційними центрами і громадськими зонами.
ЗОНА ВІДПОЧИНКУ
Хол однієї з московських шкіл
Bloxham School, Великобританія
Previous Next
Хол однієї з московських шкіл
Як в Росії: хол призначений виключно для того, щоб інтенсивні, іноді мчать з криком потоки школярів не заважали один одному під час переміщення по будівлі. Чим більше порожнього місця, тим менше ймовірності, що хтось зіткнеться.
Як в Англії: зміни і загальні збори проходять у відкритому багатофункціональному залі.
У російських школах в рекреаційній частині упор зроблений на безпеку. Навряд чи для когось стане відкриттям, що більшість травм учні отримують саме під час перерви. Так що законодавство прагне максимально убезпечити школярів один від одного. З одного боку, цей підхід вірний: дітям не так просто відсидіти урок на одному місці, а потім ще й не пуститися стрімголов через весь коридор. Але англійці дивляться на це з іншого боку. Навіщо давати дітям місце для біганини, якщо можна зайняти їх чимось цікавіше? В Англії зміна розосереджують учнів по різних майданчиках. У школі є кафе, громадський центр, читальний зал, ігровий майданчик.
БІБЛІОТЕКА
Бібліотека в школі № l553, Москва
Barnard Castle School, Великобританія
Previous Next
Бібліотека в школі № l553, Москва
Як в Росії: місце з обмеженим доступом до інформації.
Як в Англії: місце з безперервним і необмеженим доступом до інформації.
Шкільні бібліотеки як і раніше працюють за радянською системою. З одного боку, це гарантує збереження фонду, з іншого - робить бібліотеку абсолютно марною для більшості учнів. В англійській школі часто організовують так звані станції (hubs) - місця для роботи і відпочинку, куди винесена частина книжкового фонду, є комп'ютери і вільний доступ в інтернет. На відміну від Росії, де шкільна бібліотека наповнюється учнями тільки на початку і кінці року (коли видають підручники), англійці використовують цей простір постійно.
ДВІР
Шкільне подвір'я в Мезені
Solihull School, Великобританія
Previous Next
Шкільне подвір'я в Мезені
Як в Росії: шкільний двір також залежить від квадратних метрів, які потрібні учневі. А це 15-17 квадратних метрів общешкольной території на дитину додатково до 15 метрам в будівлі школи. У практиці будівництва нових шкіл на околицях Москви і в Підмосков'ї мінімальний ділянку школи - 3 гектари. Якщо будівля триповерхова і має на увазі шкільний двір і спортивний майданчик (наприклад, футбольне поле), землі у школи буде близько 1,2-1,3 гектара.
Як в Англії: так само, як і всередині будівлі, проект виходить з функціональних завдань простору.
Основна відмінність англійської та російської шкільного двору не в розмірі, а в відкритості для сторонніх. Московські школи все частіше роблять доступ всередину двору неможливим для тих, хто не має відношення до освітнього процесу. На перше місце знову ставиться безпеку. В Англії все інакше: 80% спортивних майданчиків країни розташовано на території шкіл. Ігрові поля здають в оренду, наприклад, спортивного клубу. Так виходить велика територія з різноманітними майданчиками, чистота і безпека яких залишається на плечах орендарів. Так що школі не треба витрачати гроші на утримання території. Тобто територія, звичайно, огороджена, але доступ на неї відкритий не тільки школярам, а й місцевим жителям, які займаються в місцевому клубі.
Фотографії: КБ «Стрілка», Marloweacademy.co.uk, Our Move Archives / Flickr.com, Pesky Librarians / Flickr.com, Carlfbagge / Flickr.com, school553.ru, Klass1852.nethouse.ru, John Garghan / Flickr.com
Здавалося б, як можна побудувати школи з класами різного об'єму?Навіщо давати дітям місце для біганини, якщо можна зайняти їх чимось цікавіше?