Стандартний лад електрогітари аналогічний стандартному строю гітари акустичної: Ми Сі Сіль Ре Ля Мі (нумерація струн починається знизу, від тонкої до товстої), тобто, EBGDA E. Але рідко коли музиканти, що грають на електрогітарі, обмежують себе рамками стандартного ладу. Вимоги того чи іншого стилю, необхідність знизити загальний лад під вокаліста, індивідуальні переваги - все це спонукає гітариста виходити за загальноприйняті стандарти.
Яким же буває лад електрогітари? Розглянемо кілька прикладів.
Строй Drop D
Під цим ладом на увазі зниження стандартного ладу на один тон. Таким чином, перша і шоста струна у відкритій позиції дають звук "ре". Drop D широко поширений в рок-музиці: звучання електрогітари в зниженому ладі стає більш, як висловлюються самі музиканти, "м'ясним", щільним, насиченим, тягучим. Складно сказати, хто першим приніс лад "ре" в рок-музику, але одним з першопрохідців був Тоні Айоммі, творець і беззмінний лідер Black Sabbath. Після того, як молодий гітарист позбувся подушечок пальців на робочій руці і змушений був користуватися саморобними протезами, натяг струн в стандартному строю виявилося занадто сильним для нього. Тоні змушений був знизити лад. Те, що було зроблено з огляду на гостру потребу, стало візитною карткою гітариста і родзинкою саунду всієї групи.
Tony Iommi (Black Sabbath)
Ладом Drop D називають ще й той випадок, коли на тон знижується тільки шоста струна. Розширення діапазону електрогітари ще на тон дає можливість прикрасити ту чи іншу композицію глибоким, насиченим басом, при цьому не змінюючи весь інший саунд.
етнічний лад
Назва говорить сама за себе. Налаштувавши гітару таким чином: DADGAD - і провівши рукою по відкритим струнах, ми відразу ж почуємо нотки не те східних мотивів, не те невигадливих неаполітанських пісень. В такому строю найзручніше як соло, так і акомпанувати співаку або інструменталісту, виконуючому етнічні мелодії. Характерне дихання автентичного звучання незмінно відчувається в саунде електрогітари, налаштованої етнічним способом.
відкритий лад
Під відкритим строєм мається на увазі така послідовність нот, яка у відкритій позиції всіх струн дає звучання будь-якого акорду. Так, лад DBGDGD у відкритій позиції дасть звучання натурального сіль мажору, а лад DADGAD (до речі, згаданий вище етнічний) - це не що інше, як натуральний ре мінор.
Такі експерименти зі строєм дозволяють музиканту домогтися оригінального саунду, полегшити гру (наприклад, ті акорди, що в стандартному строю беруться з баре, мають найпростішу аппликатуру в іншому строю).
І цим не обмежується! За вашим бажанням електрогітара може мати і терцовий лад, і квінтовий, як скрипка, і навіть секстовий. Єдине що - для нестандартного ладу (крім Drop D) вам доведеться збирати нестандартний комплект струн. Наприклад, третя струна Сіль легко опускається на тон нижче, але опустити її до ре або до буде вже проблематично.
Який лад електрогітари виберете ви? Грати в стандартному строю або експериментувати? Вирішувати вам! У будь-якому випадку, не забувайте про необхідність в точної на будівництві електрогітари.
Яким же буває лад електрогітари?Який лад електрогітари виберете ви?
Грати в стандартному строю або експериментувати?