Укладачі бізнес-плану часто забувають про послідовність і логічність змісту планового документа. Це призводить до того, що бізнес-план виходить неповноцінним, і ваш проект перестає вселяти довіру. Як уникнути подібної ситуації? Що необхідно для того, щоб структура бізнес-плану відповідала всім вимогам? Як домогтися успішності та ефективності вашого проекту?
Все дуже просто. Головне, правильно і з розумом розташувати основні розділи бізнес-плану. У даній статті ми розберемо, які аспекти повинні бути включені в структуру бізнес-плану, і що саме слід в них писати.
- Титульний аркуш. Кожна обкладинка є ядром документа! Якщо ваш титульний лист з самого початку не приверне належну увагу, то і весь бізнес план буде нецікавий читає. Тому постарайтеся внести в титульний лист не тільки назва проекту, адресати компанії, контактну інформацію, а й нотки оригінальності!
- Резюме проекту. Не дивуйтеся, що резюме проекту розташовується відразу ж після титульного аркуша, хоча і складається воно в останню чергу написання документа. Інвестор, який хоче ознайомитися з вашим проектом, для початку попросить коротку версію викладу вашої ідеї. У двох-трьох сторінках ви повинні будете вмістити все найголовніше і цікаве! Зацікавивши інвестора короткою версією, тобто резюме, ви можете розраховувати на схвалення всього бізнес-плану.
- Опис проекту. Цей розділ є дуже важливим, адже саме в ньому ви повинні будете розкрити всю суть вашої справи. Опишіть тут докладно стратегію, терміни реалізації, напрямок, стадію проекту. Обов'язково вкажіть діяльність вашого бізнесу. Іншими словами, читає завдяки цьому розділу повинен повністю вникнути в суть ваших планів!
- Опис продукції. Багато хто може подумати, що описати продукцію - це дріб'язкова справа! Це далеко не так! Прибріхуючи про якості продукції, підприємці обманюють не тільки інвесторів, але і самих себе. Адже фальшива інформація в документі підриває репутацію упорядника бізнес-плану. Тому в описі продукції вкажіть тільки достовірне використання, екологічність, терміни придатності та інші якості продукту!
- Організаційний план. У будь-якій справі має бути чітка організація. Цей розділ і містить тимчасові терміни, графіки робіт, що виконуються, структуру робочих фахівців і т.д.
- Маркетинговий план. У цьому пункті розкриваються всі шляхи просування вашого проекту. Це і реклама, і точки продажу, і цільова аудиторія! Але перш ніж описати все це, вам доведеться провести маркетингові дослідження.
- План виробництва. Назва розділу говорить сама за себе. Сюди ви включаєте весь процес виробництва, технологічну частину, обладнання, цехи та інше.
- Фінансовий план. В даному розділі описуються всі грошові питання: доходи, витрати, джерела прибутку, які відраховуються податки, різні платежі.
- Аналіз можливих ризиків. Реалізація проекту вимагає великих зусиль, тому ви можете зіткнутися з проблемами і ризиком. Врахуйте це в своєму бізнес-плані!
- додатки
Додайте всі ці пункти в зміст бізнес-плану, і він обов'язково стане повноцінним, точним, цікавим і логічним документом!
Як уникнути подібної ситуації?Що необхідно для того, щоб структура бізнес-плану відповідала всім вимогам?
Як домогтися успішності та ефективності вашого проекту?