Перед початком роботи над докторською дисертацією бажано ознайомитися з усіма формальними і неформальними вимогами до неї. Перші викладені в Положеннях ВАК, другі диктуються сформованими традиціями і правилами наукової етики. Здебільшого вони збігаються, але є і відмінності. Особливо вони проявляються при порівнянні дисертаційних робіт різної спеціалізації в різних наукових і освітніх установах, в чиїх вчених радах буде проходити захист.
Почнемо з загальних вимог до дисертацій, в тій їх частині, які відносяться до структури роботи та питань її оформлення. В цілому вони відповідають загальноприйнятим правилам у нас і у всьому світі.
Структура докторської дисертації
Структура докторської дисертації залежить від форми її подання: спеціально підготовлена рукопис, наукову доповідь або опублікована монографія. У цій статті розглядається найбільш поширена структура докторської дисертації, представленої у вигляді спеціально підготовленого рукопису, яка повинна мати наступну структуру:
- Титульний лист - це перша сторінка дисертації, яка містить інформацію, необхідну для пошуку документа. До цієї інформації належать такі відомості: назва провідної організації, П.І.Б. здобувача, назва дисертації, шукана вчений ступінь і наукова галузь, шифр, код і спеціальність, рік і місце.
- Зміст із переліком глав і підзаголовків тексту дисертації і з зазначенням відповідних сторінок. Заголовки змісту і заголовки в тексті повинні обов'язково збігатися. Їх скорочення і інші формулювання не допускаються.
- Текст дисертації починається з введення, яке, в свою чергу, повинно містити такі елементи:
- актуальність роботи;
- розробка цієї теми в науковій літературі;
- мети і завдання дисертаційних досліджень;
- наукова новизна методів досліджень і отриманих результатів;
- наукова цінність, практична значущість роботи і впровадження;
- методологія і методи наукового дослідження;
докази ступеня достовірності та апробація отриманих результатів.
- Основна частина складається з розділів і параграфів, позначених арабськими цифрами, відповідними змісту. Кожна глава починається з нової сторінки.
- Висновок містить підсумки виконаних робіт, головні висновки, рекомендації проведення подальших досліджень і вказівка перспектив розробки даної теми в майбутньому, практичне застосування.
- Обов'язковим елементом структури дисертації, про який, на жаль, часто забувають це оформлення умовних позначень, скорочень і термінів. Скорочення і умовні позначення регулюються вимогами ГОСТ 7.11 і 7.12. У тому випадку, якщо вони не передбачені зазначеними стандартами, то треба мати такий перелік в кінці тексту з обов'язковим зазначенням у змісті дисертації.
Список термінів з роз'ясненнями складається в тому випадку, якщо в тексті використовується специфічна термінологія. Розміщується він в кінці, після переліку умовних позначень, і також має відображатися у змісті. - Бібліографія. Список літератури, що використовується в тексті дисертації, розміщується після списку термінів. Бібліографічні записи розташовуються одним із таких способів: алфавітним, систематичним і хронологічним. Це дуже важливий розділ дисертації і поставитися до нього треба дуже уважно, оскільки використання чужих висновків без згадки авторів є некоректним запозиченням, що неприпустимо і може привести до зняття дисертації з захисту. Оформляється бібліографічний список відповідно до вимог ГОСТ 2.105.
- Заключним розділом дисертації є оформлення додатків, куди входить матеріал, що доповнює основний текст. Це можуть бути графіки, таблиці, карти, формули, малюнки, фотографії та інші ілюстрації. Оформляються додатки по ГОСТ 7.1. На всі програми повинні бути посилання в основному тексті. Самі додатки розміщуються в тому порядку, в якому на них є посилання в тексті і повинні бути перераховані в змісті.
Обсяг докторської дисертації не менше 200 друкованих сторінок, а в середньому становить 300 друкованих сторінок тексту. Це залежить від спеціальності і від розділу науки. І, звичайно, не слід забувати в поспіху, що, крім написання тексту, необхідна його літературна редакція. Адже будь-які тексти, включаючи і наукові, пишуться для людей.
Написання докторської дисертації це великий трудомісткий процес, який підводить підсумок багаторічної науково-дослідній роботі. Що таке брак часу, люди, що працюють над дисертацією, знають не з чуток. Але ж ще і педагогічне навантаження, і кафедральна текучка і все це, разом узяте, вимагає високої організації праці. Структура докторської дисертації в даному випадку може виступити як орієнтовний план роботи, дотримуючись якого можна успішно вирішити поставлені завдання.
Можливо, Вам буде цікаво:
Видання монографії безкоштовно