За прогнозами експертів, до 2018 року виробництво штучних діамантів складе близько 2 млн. Каратів в рік. Для порівняння, щорічний видобуток натурального алмазу становить лише 145 млн. Каратів. Збільшення виробництва замінників діамантів пояснюється вдосконаленням технологій і новим трендом. Нині модно купувати синтетичні або природні аналоги алмазів, які практично неможливо відрізнити від справжніх. Розповімо, які камені використовуються в ювелірній справі в наші дні.
Взагалі, штучними діамантами називаються сертифіковані камені, які мають природне або промислове походження і повторюють основні характеристики натурального алмазу. Тому, замінником вважається як фіаніт, одержуваний в лабораторіях, так і муссаніт, зустрічається в уламках метеоритів. У статті ми розглянемо всі види замінників діамантів, незалежно від їх походження.
Короткий екскурс в історію
Перший штучний алмаз був створений в 1925 році англійським вченим Чарльзом Парсонсом. Винахідник зміг отримати камінь, здатний замінити натуральний алмаз.
До сьогоднішнього дня нікому з дослідників не вдалося повторити подібне, проте розробки Чарльза Парсонса використовувалися в подальшому американськими, німецькими, японськими і радянськими вченими.
Після Другої світової війни на світовому ринку з'явився перший замінник алмаза, який мав комерційний успіх - рутил. Камінь і в наші дні використовується при виробництві деяких видів біжутерії, хоч і не володіє високими характеристиками.
В середині XX століття радянськими вченими-фізиками було отримано камінь фианит. Замінник алмазу отримав свою назву по абревіатурі інституту, в якому проводилися дослідження. Досвід вийшов вдалим, навіть через півстоліття фианит - камінь, широко застосовуваний при створенні кольє , кілець , Сережок та інших прикрас .
У 2015 році японським ученим вдалося створити штучний діамант, який неможливо відрізнити від справжнього навіть при лабораторному дослідженні. Однак собівартість замінника вийшла вище собівартості видобутку натуральних алмазів, тому проект закрили.
Види штучних замінників алмазів
Цінність натурального алмазу, використовуваного при виготовленні ювелірних виробів, забезпечена особливою дисперсією. Це заломлення променя світла, що падає на діамант, в результаті якого він «спалахує» веселкою кольорів. Тому виробники замінників алмазу переслідують дві мети: досягти такої ж дисперсії і не забути про твердість каменю. Сучасні замінники алмаза можуть перевищувати значення по дисперсії, але поступатися по твердості, що обмежує їх застосування в ювелірній справі.
Рутил - отримують з діоксиду титану. Ця речовина є в природі, але містить домішки, тому в чистому вигляді непридатне для обробки. Після переплавки і очищення виходить кристал, що має майже таку ж дисперсію, як справжній алмаз, але поступається йому в довговічності. Це головний недолік рутилу.
Фабула - титанат стронцію. Кристал синтезують з середини XX століття за тією ж технологією, що і рутил. Тому і характеристики його приблизно такі ж. Істотним недоліком фабуліта є крихкість, через яку він погано піддається обробці та огранювання.
Фіаніт - штучний алмаз, вперше отриманий радянськими фізиками. Практично нічим не поступається за характеристиками справжньому алмазу, а по дисперсії навіть перевершує. Камінь має високу щільність, досить твердий і не руйнується при обробці. Широко використовується в ювелірній промисловості для імітації алмазу, часто - під назвою «цирконій». Відрізнити неозброєним оком фианит від алмаза неможливо. Єдиний метод - занурити виріб з каменем в стакан з водою. Діамант у воді не видно, а фианит добре помітний.
Ітрій-алюмінієвий гранат (ІАГ) - ще один замінник природного алмазу, який широко використовується при створенні стразів. Огранений кристал має меншу, ніж у діаманта дисперсію, але має високу міцність, тому чудово піддається поліровці.
Циркон - природний камінь, що володіє схожими з алмазом характеристиками. Використовується при виготовленні різних виробів, легко піддається будь-огранювання. Відрізнити циркон від діаманта можна тільки за характером заломлення задньої грані. Під мікроскопом чітко видно її роздвоєння, що нехарактерно для діаманта.
Муссаніт - кристал, що міститься в уламках деяких метеоритів. Має таку ж прозорість і твердість, як у алмазу. Висока твердість матеріалу дозволяє надавати йому будь-яку форму, при цьому по яскравості сяйва готовий виріб не поступається аналогу з діамантом. Зустрічається досить рідко, тому за вартістю не сильно відстає від алмазу.
Головний недолік синтетичних алмазів
Всі без винятку синтетичні замінники мають характерну особливість, яка не дає їм змагатися з натуральним алмазом - жовтий наліт. Він виходить з-за азоту, який з'являється в процесі вирощування кристала. Позбутися від нього поки що не вдається, тому жовта серпанок, видима під мікроскопом - головна ознака, за яким досвідчений ювелір швидко відрізнить справжній алмаз від підробки.
Прогрес на місці не стоїть. Можливо, що технологія отримання замінників без жовтої димки, з'явиться в найближче десятиліття. Чи буде тоді алмаз мати таку популярність, як зараз чи ні - покаже час.