Цілодобовий вхід і вихід з гуртожитку, заборона перевірок студентських кімнат і примусових робіт - таких змін чекають студенти
Хто ще кілька років тому і раніше був студентом, той пам'ятає таку картину: як тільки на годиннику перевалювало за північ, двері студентських гуртожитків урочисто закривалися вахтерами і потрапити до 6 ранку всередину вдавалося хіба що щасливчикам. Студентство багато років домагався, щоб цю проблему нарешті вирішили, адже як не як мова йде про обмеження прав молоді. Схоже, в Міністерстві освіти і науки їх нарешті почули, підготувавши для громадського обговорення окреме Положення про користування студентськими гуртожитками. У ньому чітко прописали права студентів, тобто в МОН стали на їхній бік. Обговорення проекту триватиме до 6 січня 2019 року, і положення набуде чинності орієнтовно через три тижні після цього, коли будуть внесені правки, а документ пройде узгодження в Мін'юсті. Тим часом Укрінформ дізнавався докладніше, які проблеми турбують студентів, і як їх можуть врегулювати нові правила. Але для початку коротко про те, що передбачає проект Положення:
1. Студенти, які проживають в гуртожитку, можуть вільно заходити в нього і виходити в будь-який час.
2. Відвідувати студентів в гуртожитку теж дозволяється - тривалістю до 16-ї години перебування безкоштовне, а довше і в нічний час - з 23 до 6 - з офіційною оплатою.
3. Адміністрація вузу або гуртожитку не має права заходити в студентські кімнати без дозволу.
4. Студентів, які проживають в гуртожитках, забороняється залучати до яких-небудь неоплачуваним робіт, в тому числі і з благоустрою території.
5. Забороняється вимагати оплату за проживання в гуртожитку більше ніж на місяць вперед.
Гуртожиток - студентський будинок, а значить заходити туди можна цілодобово
Підготовкою проекту положення разом з міністерством займалася Українська асоціація студентів. Тому не дивно, що першим пунктом в правилах користування студентськими гуртожитками прописали хворе - вільний вхід і вихід з гуртожитку в будь-який час. Більш того - заборонено вимагати усні або письмові пояснення причин входу або виходу студентів з гуртожитку в будь-який час. Чому це стало такою проблемою? Наприклад, автору цих рядків не раз доводилося чути історії про те, як студентів, чий поїзд спізнився, не впускали в гуртожиток. Доводилося і на морозі стояти, чекаючи, поки вахтер відкриє гуртожиток о шостій ранку. Студенти, які їздили вчитися за кордон, розповідають, що з подібними обмеженнями там не стикалися. Кожен просто має свої ключі від вхідних дверей гуртожитку і кімнати - і ніяких проблем.
Роз'яснювальна робота по вільному доступу студентів до гуртожитків проводиться МОНом серед вузів уже не перший рік. Ще в 2015-му тодішній міністр освіти Сергій Квіт опублікував лист керівникам вищих навчальних закладів про те, щоб студентам давалося право безперешкодного цілодобового доступу до гуртожитків. У минулому році Міністерство знову опублікувало подібний лист до керівництва вузів.
Справедливо буде відзначити, що в деяких столичних вузах до цієї вимоги молоді, підкріпленому роз'ясненнями від міністерства, таки прислухалися. Наприклад, студенти НПУ ім. Драгоманова розповідають, що вже два роки можуть заходити в гуртожитку, де живуть, і після 12, правда нарікання вахтерів при цьому ніхто не відміняв. Студенти НаУКМА, які проживають в гуртожитку, також говорять, що в останній рік заходять в гуртожитку без проблем в будь-який час. Те ж повідомили Укрінформу і в студентській раді студмістечка КНУ: "Наші мешканці можуть потрапити додому (в гуртожиток) в будь-який час. В Університеті немає примусових відпрацювань, відпрацювань за порушення тощо ". Про обговорення проекту положення там знають і готові брати участь. Але оскільки в цьому році Міністерство знову повернулося до цього питання, схоже, проблема з вільним доступом студентів в гуртожитки в інших вузах все ж залишається.
У проекті Положення також регулюється і право студентів приймати гостей. Відвідувачі гуртожитку матимуть право перебувати там безкоштовно протягом 16-ти годин. Якщо ж час перебування буде більш тривалим або припадатиме на період з 23 до 6 години ранку, то це буде вирішуватися офіційної оплатою на рахунок університету за тимчасове перебування відвідувача. Для цього буде потрібно заяву від мешканця гуртожитку і письмову згоду всіх осіб, які проживають з ним.
Голова ради гуртожитку НаУКМА Андрій Мацюк каже, що ця норма вже працює в гуртожитках Могилянки і вирішує проблему, якщо родичам або друзям когось із студентів гуртожитку потрібно у нього переночувати. Але він підкреслює, що той мешканець гуртожитку, який залишає на ніч у себе когось із знайомих, повинен брати на себе повну відповідальність за комфорт і безпеку його мешканців.
Адміністрація - НЕ вихователі, а постачальники послуг
У той же час президент Української асоціації студентів Лідія Фесенко каже, що в проекті положення врегулювали і ряд інших важливих питань, які обмежували права студентів. Зокрема вона відзначає узурпацію адміністрацією виховного процесу в гуртожитках.
Лідія Фесенко
"Головна ідея в тому, що житло повністю належить студенту. Тому ми прописали, що представникам адміністрації вузу, студмістечка або студентського гуртожитку буде заборонено заходити в кімнати студентів без їх дозволу ", - зазначає Лідія Фесенко.
Тому, схоже, що і несподівані перевірки кімнат адміністрацією можуть залишитися в минулому, що справедливо. Якщо студент заплатив за проживання в кімнаті - це його приватна територія, і крапка. Різноманітні перевірки, під час яких у студентів відбиралися обігрівачі, електрочайники тощо, нерідко використовувалися в корисливих цілях - "порушників" змушували відпрацьовувати на прибиранні території гуртожитку або його приміщень. Це знову ж таки незаконно, про що також сказано в Положенні: "У договорі найму житла в студентському гуртожитку забороняється встановлювати обов'язки по виконанню мешканцями робіт з благоустрою, охорони і т.п., будь-яких інших неоплачуваних робіт, встановлювати інші додаткові обов'язки, не передбачені цим положенням та положенням про користування гуртожитками навчальних закладів ". Для цих робіт гуртожиток має свій персонал, який і повинен ними займатися, а не студенти.
Крім того, пропонується змінити правила оплати проживання, яка в деяких університетах вносилася на рік вперед. "Забороняється встановлювати вимоги про внесення плати за проживання в студентських гуртожитках більш ніж на 1 місяць вперед", - йдеться в проекті постанови. Розмір плати за проживання в студентських гуртожитках, встановлений в договорі найму житла може змінюватися не частіше ніж один раз на рік і не більше ніж на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік. У цьому ж ключі громадські активісти проекту WikiInvestigation відзначають, що сума оплати за проживання в гуртожитку не може перевищувати 40% мінімальної академічної стипендії, а це - 520 грн на місяць для університетів, інститутів, академій, і 392 гривні для коледжів і технікумів. Зараз вони розробили сервіс, який показує рейтинг недоброчесності вузів і пропонують до нього приєднуватися .
При цьому умови в гуртожитках, де проживають студенти, залишаються не найкращими - найчастіше вони скаржаться на відключення гарячої води, погане опалення, протікання дахів, проблеми з застарілими електромережами. Якраз цими питаннями і повинна займатися адміністрація гуртожитків. На думку Лідії Фесенко, відключення гарячої води в гуртожитках з поясненнями на кшталт "коли студенти на парах, гаряча вода їм не потрібна" і виглядає абсурдним і вважає, що цю проблему треба вирішувати вже на політичному рівні.
З іншого боку вона говорить, що через нестачу фінансування гуртожитку не можуть себе повноцінно утримувати і надавати сучасний сервіс. "За кордоном студмістечком керують самі студенти і вони ж розпоряджаються його засобами. Звичайно, оплата за користування гуртожитком там більше, ніж в Україні. Але і культура проживання в гуртожитках теж інша, студенти самі встановлюють комфортні для свого проживання правила і стежать за їх дотриманням. А поки на вході в гуртожиток стоятимуть представники його адміністрації, які насправді не дуже дбають про більш насущні проблеми студентів, то нічого не зміниться. Треба міняти філософію відносин між адміністрацією і створювати максимально комфортне середовище для студентів, використовуючи всі наявні на сьогодні ресурси ", - підсумовує президент Української студентської асоціації.
Юлія Горбань, Київ
Чому це стало такою проблемою?