Створення умов для формування інтересу до служби в ВДВ за коштами занять у військово-патріотичному клубі

І.В.Куц
методист навчально-методичного центру
ФГБОУ ВДЦ «Орлятко»

ФГБОУ ВДЦ «Орлятко»

Сьогодні урядом поставлено завдання щодо актуалізації військової служби та створення привабливості образу російської армії для молодого покоління росіян. Це відображено в державних документах, таких як Державна програма «Патріотичне виховання громадян Російської Федерації на 2016-2020 роки», Концепція федеральної системи підготовки громадян Російської Федерації до військової служби на період до 2020 р

Це відображено в державних документах, таких як Державна програма «Патріотичне виховання громадян Російської Федерації на 2016-2020 роки», Концепція федеральної системи підготовки громадян Російської Федерації до військової служби на період до 2020 р

У Стратегії діяльності Всеросійського дитячого центру «Орлятко» до 2020 року громадянське і патріотичне виховання дітей та молоді, спрямоване на формування людей нового лідерського укладу, визначено як стратегічний напрямок освітньо-оздоровчої діяльності Центру.

У Стратегії діяльності Всеросійського дитячого центру «Орлятко» до 2020 року громадянське і патріотичне виховання дітей та молоді, спрямоване на формування людей нового лідерського укладу, визначено як стратегічний напрямок освітньо-оздоровчої діяльності Центру

Під час візиту у вересні 2014 року Командувача Повітряно-десантними військами Російської федерації, Героя Росії генерал-полковника В.А. Шаманова у Всеросійський дитячий центр «Орлятко», було прийнято рішення про створення на базі Центру профільних військово-патріотичних загонів «Юний десантник». Фахівцями ВДЦ (лучшке Центру) «Орлятко» (І. Давлетчин - начальник д / л «Комсомольський», Л.Н. Каюмова - заступник начальника д / л по освітньої роботи, І.В. Куц - методист навчально-методичного центру , В.Є. Зотов - старший інструктор-методист з фізичної культури Управління морських, туристських та фізкультурно-спортивних програм, Р.В. Звягін - завідувач відділом еколого-туристських та екскурсійних програм Управління морських, туристських та фізкультурно-спортивних програм, Ю. Н. Тішин - заступник начальника відділу дитячого твор єства - завідувач Будинку авіації і космонавтики.) був розроблений освітній проект військово-патріотичного виховання дітей та молоді «Юний десантник». Він спрямований розвиток інтересу підлітків до служби в аеромобільних військах залучає їх до активної військово-спортивну діяльність. Формами спільної діяльності дітей і педагогів-інструкторів стали: курс «Молодого бійця», тактичні ігри та ігри-випробування на місцевості, військово-технічне багатоборстві. Програма спирається на 3 важливі принципи спільної творчої діяльності - гри і романтики, інтерактивності і можливості реалізувати і закрепть набуті знання і вміння в конкретній діяльності Вона стимулює підлітків на відповідальне і шанобливе ставлення до історії країни і її збройних сил, допомагає визначитися з вибором майбутньої професії.

Програма спирається на 3 важливі принципи спільної творчої діяльності - гри і романтики, інтерактивності і можливості реалізувати і закрепть набуті знання і вміння в конкретній діяльності Вона стимулює підлітків на відповідальне і шанобливе ставлення до історії країни і її збройних сил, допомагає визначитися з вибором майбутньої професії

Важливу роль в роботі з профільними загонами відіграє позиція загонових вихователів, їх нові компетенції. Вихователі д / л «Комсомольський» Сергій Чекандін, Єлизавета Усманова, Валентина Петрова, Олексій Прядив'яної, Артемій стріли, Андрій кучкуються, Євгенія Блінова, Олексій Власов пройшли короткострокові курси, що включають фізіологічні та психологічні особливості підлітків старшого віку, особливостями організації життєдіяльності різновікової загону, методику підготовки та проведення справ військово-патріотичного змісту.

Для реалізації проекту в дитячому таборі «Комсомольський». були створені хороші умови: побудований корпус «Десантний гарнізон» на 65 спальних місць, командуванням Повітряно-десантних військ передано спеціальне обладнання і відряджені 8 військовослужбовців з 7-ої гвардійської десантно-штурмової (гірської) Червонопрапорної орденів Суворова і Кутузова II ступеня дивізії, м Новоросійська (Д.В. Осокін - сержант, Г.Л. Чуприн - молодший сержант, К.В. Онищенко - єфрейтор, рядові: А.Ю. Переверкін, І.А. Денисенко, Н.Д. Кузнецов, Д.С . Гусельников, М.М. Старков).

Разом з нашими вихователями вони і склали команду, що вийшла на роботу з юними десантниками.

Проект реалізовувався чотири літні зміни з червня по серпень 2015 року, тривалістю 21 день кожна.

Слід зазначити, що учасниками проекту стали не хлопці, які займаються в спеціалізованих від рядах або учні кадетських і суворовських училищ, а звичайні підлітки, що приїхали в «Орлятко» на відпочинок. Рекламна акція освітнього проекту десантного профілю проходила прямо на заїзді дітей в дитячий табір «Комсомольський. Це було першим ділом новоспеченої педагогічної команди. Набір у взводи здійснювався за двома критеріями: бажання дитини і відсутність протипоказань по здоров'ю. Обов'язковою при цьому було письмове підтвердження згоди батька на участь його дитини в проекті.

За цей час учасниками проекту стали 202 підлітка, представники 31 суб'єкта Російської Федерації у віці від 11 до 16 років. Юними десантниками стали не тільки 124 хлопчика, але і 78 дівчаток. Протягом усіх днів зміни вони доводили своє право на носіння камуфляжній форми, тільняшки, берета, шеврони і значка ВДВ.

Під керівництвом військовослужбовців 7-ий гвардійської десантно-штурмової дивізії курсанти навчалися військово-технічних дисциплін: основи військової служби, повітряно-десантна підготовка, військова топографія, вогнева, фізична, стройова підготовка, виживання в екстремальних умовах.

Підвищити рівень фізичної підготовки, а також виховати в собі силу волі курсанти змогли на щоденних ранкових марш-кидках по береговій лінії Чорного моря, квест-іграх в гірській місцевості.

Відчути, що таке солдатська взаємодопомога, випробувати себе в умовах природного середовища юні десантники змогли в 3-х денному поході по місцях бойової слави на гору Семашхо.

Всі курсанти відзначили користь практичних занять з рукопашного бою, які навчили їх постояти за себе і своїх близьких.

Знання та вміння, отримані на заняттях, підлітки продемонстрували в ході військово-технічної гри «Спадкоємці Перемоги», на підсумковому марш-кидку «Важко в навчанні - легко в бою!» Показавши командний дух і високі показники в стрільбі, укладанні парашута, маскування, орієнтування на місцевості, знанні військової історії та історії ВДВ. Гра на місцевості «Шифр» навчила підлітків спільно знаходити вихід з будь-якої ситуації за допомогою шифрограми, використовувати техніку маскування.

Тематичний день, присвячений святкуванню 85-річчя Повітряно-десантний військ Росії, став яскравим і незабутнім подією для всіх учасників проекту. Святкова програма розпочалася з конкурсу огляду строю та пісні «Рівняння на прапор». Стройову і загальну фізичну підготовку підліткового десантного взводу оцінювали почесні гості свята - Євген Валерійович Салов - підполковник Повітряно-десантних військ, начальник відділу у справах Цивільної Оборони і Надзвичайних ситуацій ВДЦ «Орлятко», Роман В'ячеславович Ковтун - майор повітряно-десантних військ, начальник служби забезпечення внутрішньооб'єктного режиму ВДЦ «Орлятко», Ігор Віталійович Бєліков - єфрейтор ВДВ, голова профспілкового комітету Центру. Потім на загальному урочистому шикуванні десантного гарнізону відбулося нагородження переможців інтелектуального конкурсу знавців історії ВДВ, конкурсу малюнків та плакатів «За ВДВ!». Пам'ятною подією Дня стало відкриття стіни графіті «Ніхто, крім нас!» Вечірня розмова біля багаття з ветеранами-десантниками Саловим Є.В. і Ковтуном Р.В. допоміг підліткам більше дізнатися про заслуги Повітряно-десантних військ перед Вітчизною, про зразки істинного мужності, відваги і товариства десантників. Діти обговорювали подвиги десантників, як в роки Великої Вітчизняної війни, так і наші дні в гарячих точках. І цілком очікуваним був відповідь хлопців на заклик ветеранів-десантників гаряче любити і берегти свою Батьківщину.
Залишилося в пам'яті юних десантників і відвідування 7-ї гвардійської десантно-штурмової (гірської) дивізії і 108-о гвардійського парашутно-десантного полку. Майбутні захисники Батьківщини дізналися про традиції і бойовий шлях 7 десантно - штурмової дивізії ВДВ Новоросійська, відвідали сучасний спортивний комплекс, полігон, казарми і їдальню, познайомилися з новими видами бойової техніки і зброєю, що стоять на озброєнні ЗС РФ. Безпосереднє спілкування з десантниками дозволило підліткам розкрити «таємниці» розпорядку дня і побуту військовослужбовців.
За підсумками освоєння курсу «молодого бійця», на церемонії закриття десантного гарнізону кожен курсант отримував іменне посвідчення, в котрому вказувалися його особисті досягнення в загально-фізичної та військової підготовки.
Але найголовніше, що за цей час у хлопчиків і дівчаток зміцнилися справжні моральні цінності: вміння дружити, жити і працювати в команді, підпорядковувати особисті інтереси загальним, шанобливо ставитися до військової історії своєї Батьківщини.

Це підтверджують результати анкетування учасників:

- Участь в проекті «Юний десантник» сприяло розвитку у мене таких якостей, як відповідальність за доручену справу, дисциплінованість, старанність, готовність до дій в екстремальних ситуаціях (початковий зріз - 82 підлітка (41%), підсумковий зріз - 200 підлітків (99% );

- Мені вдалося продемонструвати отримані знання і практичні вміння з повітряно-десантної підготовки (підсумковий зріз - 202 підлітків (100%);

- Я отримав задоволення від участі в профільному проект (високий рівень - 196 підлітків (97%);

- Я хочу і сподіваюся вступити до військових освітні установи і проходити службу в армії (28%);

- Я хочу продовжити навчання за даним профілем в регіональних військово-патріотичних клубах (74%).

Думки підлітків про проект

Високих Сергій, Іркутська область м Ангарськ

«Проект« Юний десантник »- це відмінний вибір для тих, хто хоче пов'язати своє життя з військовою діяльністю і для тих, кому просто цікаво, дізнатися нове про Збройні Сили РФ. Цей проект допоміг мені перевірити самого себе витривалість, як у фізичному плані, так і моральному. Я більше дізнався про Російської армії. »

Бугаков Олександр, м Білгород

«Коли дізнався, що в таборі відкрився клуб« Юний десантник »відразу вирішив потрапити туди. І ні трохи не пошкодував про своє рішення. За зміну в цьому клубі я дізнався для себе багато нового і цікавого про життя військових. Нас вчили дисципліні, на прикладі бойових традицій ВДВ виховували почуття поваги до старшого покоління і історії нашої країни. Все це допомогло мені остаточно вирішити питання про вступ до військової академії. Спасибі, дорогий табір, що дав мені шанс пройти школу дорослішання! »

Крівощапов Антон, м Волгоград

«Я дуже радий, що вибрав загін« Юних десантників », де і познайомився з військовою справою. Вважаю, що такий проект дуже потрібен молодому поколінню, яке боїться служби в армії, а заняття за програмою «Юний десантник» допомагають зрозуміти, що в армії немає нічого страшного. Яскравим відбитком залишаться: походи, АРБ, стройова підготовка. Я думаю, що дана програма просто необхідна для старшокласників в дитячому таборі «Комсомольський», адже для цього створені всі умови. Дякую організаторам. »

Баронова Поліна, Іркутська область

«З першого класу я займаюся бальними танцями, тому приїхала на« II Всеросійський фестиваль «Танцюй, Росія!». Але на заїзді дізналася про проект «Юний десантник» і на час відпочинку вирішила змінити свою діяльність. Я не пошкодувала, що потрапила саме на цей проект. Він вплинув на мій вибір у вступі до вишу. Зараз я закінчила вісім класів і готуюся до вступу в кадетська училище. Спасибі хочеться сказати всім дорослим, які подарували мені таку можливість прожити 21 день в десантному гарнізоні, завдяки чому я визначила свою подальшу професію! »

Сергій Саричев, Краснодарський край, м Сочі

«Коли на розподілі я дізнався, що набирається загін« Юний десантник », недовго роздумуючи, я погодився! І це було найвірніше рішення, тому що в «Орлятко» я вже приїхав в 9-й раз. Програма таборів мені була вже знайома, а от проект «Юний десантник» для мене став чимось новим і ще незвіданих. Я навчився багато чому: укладати парашут, збирати і розбирати автомат Калашникова, прийомам армійського рукопашного бою і справжню дружбу. Спасибі проекту «Юний десантник» за одну з кращих змін! А так же тим, хто його організував: чудовим вожатим і досвідченим військовим інструкторам! »

Микита Юрченко, Алтайський край, м Рубцовськ

«Після перебування в профільному загоні« Юний десантник »я захотів продовжувати вивчення військового справи і тому по приїзду додому вступив до кадетська училище. Зараз я вчуся в МБОУ «Кадетська ЗОШ №2 м Рубцовськ», за що хочу сказати велике спасибі всім тим людям, які організували цей проект. Дякую вожатим і інструкторам. Спасибі «Комсомольський», за визначення моєї майбутньої професії! »

Освітній проект військово-патріотичної спрямованості «Юний десантник», що реалізується спільно Командуванням Повітряно-десантних військ РФ і адміністрацією Всеросійського дитячого центру «Орлятко» показав свою актуальність для формування громадянської ідентичності сучасних підлітків.