- Google Форма
- У твоїй компанії не дотримуються дедлайни?
- проблеми
- Google Таблиця
- система
- обмежуємо доступ
- Переваги та можливості системи обліку в Google Таблицях і Формах
на своєму онлайн-курсі по Google Таблицям я розповідаю про створення систем обліку в Таблицях і Формах Google. А сьогодні розповім, як зробити систему обліку на прикладі магазину ювелірних прикрас.
Рік тому в одній групі Facebook з'явився запит на доопрацювання системи обліку виробництва і реалізації ювелірних прикрас. Спочатку потрібно тільки зробити зручні форми введення даних. Я взявся допомогти.
Спочатку облік вівся в Excel, але так як був потрібний онлайн-доступ до системи, довелося звернутися до Google Таблицям і Формам.
Довідка Google пише, що в Формах створюють онлайн-опитування і тести, але я знайшов їм ще одне застосування - пристосував для введення даних в базу.
Google Форма
Google Форми - сервіс хмарного сховища Google Диск. Для роботи з ним потрібен тільки поштову скриньку Gmail.
Переходимо на сторінку forms.google.com і натискаємо плюс справа внизу.
Форма створена, задамо назву і наповнимо вмістом.
Створимо питання для вибору назви, розміру, введення кількості проданого товару. Задамо для перших двох питань тип «Список, що розкривається», для введення кількості - «Текст (рядок)». Питання зробимо обов'язковими. Додамо до питань варіанти відповідей.
У твоїй компанії не дотримуються дедлайни?
Опановуй гнучкі методології в управлінні проектами під керівництвом затребуваних Agile-коучів всього за 18 днів, пройшовши онлайн-курс по Agile від бізнес-школи City Business School. Як виглядають результати компанії після курсу:
- Команда згуртована, все відчувають відповідальність за кінцевий результат.
- Виставлені вірні пріоритети в процесі роботи над продуктом.
- Дедлайни завжди дотримуються.
Реклама
проблеми
На початковому етапі потрібно враховувати 13 браслетів та 1 кільце, однак пізніше замовник попросив збільшити кількість полів. З'явилися ще кольє, сережки і чокери. Крім того, знадобилося збільшити кількість видів кожного типу виробів до 30. У короткому списку вибрати один елемент легко, але уявіть, що вибираєте товар в списку з 150 пунктів. Природно, це неприйнятно.
Рішення тут просте. Додамо ще одне питання в форму - з вибором категорії і встановимо розгалуження. Відзначте пункт «Вибрати дію для кожного варіанту відповіді». Тепер при виборі категорії товару, наприклад, браслета, відбудеться перехід до питання, де вибирається конкретна його модель з короткого списку. При виборі кільця - до питання з вибором моделі кільця, і так далі.
Списки тепер короткі, і користувачеві зручно.
Google Таблиця
Пора зайнятися таблицею, в яку будуть заноситися дані з форми. Для цього виберемо «Відповіді», «Створити таблицю» і «Створити».
Відкриється таблиця, в якій присутні стовпці з назвами наших питань: «Товар», «Модель кільця», «Модель браслета», «Розмір», «Кількість» і «Відмітка часу». Вона поки порожня, адже ми ще нічого не вводили. Зробимо це.
Повернемося в форму і перейдемо в режим «Перегляд»:
Виберемо щось, відправимо і подивимося, що змінилося в таблиці.
Як бачимо, дані з форми занесені в таблицю.
система
Офлайн з форми на лист дані використовуємо для подальшої обробки.
Створимо окремі листи для кількісного і сумового обліку. На них будемо враховувати обсяги продажів товарів в штуках і рублях.
Оскільки бувають продажу зі знижкою, яка залежить, наприклад, від розміру одержуваної партії товару, то знадобиться аркуш для обліку знижок.
Окремий лист знадобиться для обліку витрат і підрахунку прибутку.
Створимо лист для зведених даних, на якому будуть відображатися укрупнені показники. Крім таблиць, на нього помістимо діаграми. Ця аналітика буде наочно відображати зростання або падіння продажів у порівнянні з попереднім періодом, частку обсягу продажів кожного товару в обсязі продажів в категорії і частку обсягу продажів категорії в загальному обсязі.
Ще на один лист додамо матрицю BCG - інструмент для стратегічного аналізу і планування в маркетингу. Тут будемо привласнювати товарам статуси (ролі): «Зірки», «дійних корів», «Важкі діти» і «Собаки». Це дозволить оперативно вживати заходів, наприклад:
- берегти і пестити «корів», так як вони не вимагають додаткових інвестицій і самі при цьому приносять хороший грошовий дохід;
- позбавлятися від «собак»;
- вивчати «дітей», так як в перспективі вони можуть стати як «зірками», так і «собаками», і якщо існує можливість переведення в «зірки», то потрібно інвестувати, інакше - позбуватися.
Ось так в підсумку буде виглядати книга:
обмежуємо доступ
Тепер потрібно розмежувати доступ до системи. Наприклад, продавця або менеджера необов'язково бачити таблицю з даними по підприємству. Нехай він бачить тільки свою ділянку роботи. У іншого співробітника - доступ до його розділу. Власник же зберігає право повного доступу до всіх даних і налаштувань.
У формі натискаємо на «Відправити» справа вгорі, вводимо email адресата, текст і відправляємо. Одержувачу прийде лист з посиланням, перейшовши за яким можна відразу вводити.
Переваги та можливості системи обліку в Google Таблицях і Формах
Оцінимо переваги та можливості створеної в Google Таблицях і Формах системи обліку.
1. Безкоштовна, адже ми самі її створили.
2. Введення не в елементи таблиці, а через форму. Це зручніше, позбавляє від випадкових помилок, і ті, кому не потрібно, не бачать повні дані.
3. Наочно відображає, які товари приносять дохід, а які тільки вимагають витрат.
4. Гнучка - можна швидко внести в неї зміни, не сплачуючи гроші сторонньої організації-розробнику і не чекаючи, коли він це зробить.
5. З віддаленим доступом, тобто немає прив'язки до конкретного комп'ютера, можна вносити інформацію і дивитися аналітику зі смартфона або планшета в будь-якій точці планети, де є інтернет.
6. Розрахована на багато користувачів. Це означає, що, крім власника, з системою працюють продавці, комірник, офіс-менеджер та інші співробітники.
7. Гнучкий обмеження доступу: один співробітник тільки вводить дані, інший - також редагує елементи системи, а власник зберігає право повного доступу.
8. Хмарне зберігання даних. Це надійно - при поломці комп'ютера або мобільного інформація не пропаде.
І неважливо, продаємо ми товари або надаємо послуги, у нас торгова точка на ринку або невеликий магазинчик, індивідуальні ми підприємці або приватні фрілансери. Адаптувавши цю систему під себе і ввівши в неї свої дані, ми отримуємо діючу систему управлінського обліку для малого бізнесу. Вона полегшує роботу з обліку продажів і витрат, з аналізу ефективності діяльності.
Читайте також: Щоденні звіти: ви їх правда пишете вручну?
Думка редакції може не збігатися з думкою автора. Ваші статті надсилайте нам на [email protected] . А наші вимоги до них - ось тут .
У твоїй компанії не дотримуються дедлайни?