Інтелектуальні права на твори науки, літератури і мистецтва є авторськими правами.
Авторське право в об'єктивному сенсі - це сукупність норм цивільного права, що регулюють відносини за визнанням авторства та охорони творів науки, літератури і мистецтва, встановлення режиму їх використання, наділення їх авторів немайновими і майновими правами, захисту прав авторів і інших правовласників.
Автору твору належать такі права (П. 2 ст. 1255 ЦК України):
- виключне право на твір;
- право авторства;
- право автора на ім'я;
- право на недоторканність твору;
- право на оприлюднення твору.
Автором твору науки, літератури чи мистецтва визнається громадянин, творчою працею якої він створений. Особа, зазначена як автор на оригіналі або примірнику твору, вважається його автором, якщо не доведено інше (ст. 1257 ЦК РФ).
Автором як основним суб'єктом авторських правовідносин може бути тільки фізична особа, що відповідає загальній нормі п. 1 ст. 1228 ЦК РФ і ст. 15 Бернської конвенції.
Закон визначає два критерії визначення автора як суб'єкта правовідносин:
- перебування автора в статусі громадянина. Термін «громадянин» використовується в широкому сенсі і включає в себе як громадян Російської Федерації, так і іноземних громадян і осіб без громадянства;
- творчу працю зі створення твору. Не визнаються авторами результату інтелектуальної діяльності громадяни, які не внесли особистого творчого внеску у створення такого результату, в тому числі що зробили його автору тільки технічну, консультаційне, організаційне чи матеріальне сприяння або допомогу або тільки сприяли оформленню прав на такий результат або його використання, а також громадяни , які здійснювали контроль за виконанням відповідних робіт.
Громадяни, що створили твір спільною творчою працею, визнаються співавторами незалежно від того, чи утворює такий твір нерозривне ціле чи складається з частин, кожна з яких має самостійне значення.
Твір, створений у співавторстві, використовується співавторами спільно, якщо угодою між ними не передбачено інше. У разі, коли такий твір утворює нерозривне ціле, жоден із співавторів не вправі без достатніх підстав заборонити використання такого твору.
Частина твору, використання якої можливо незалежно від інших частин, тобто частина, що має самостійне значення, може бути використана її автором на власний розсуд, якщо угодою між співавторами не передбачено інше.
Кожен із співавторів має право самостійно вживати заходів щодо захисту своїх прав, в тому числі в разі, коли створене співавторами твір утворює нерозривне ціле.
Об'єктами авторських прав є твори науки, літератури і мистецтва незалежно від достоїнств і призначення твору, а також від способу його вираження (ст. 1259 ЦК РФ):
- літературні твори;
- драматичні і музично-драматичні твори, сценарні твори;
- хореографічні твори і пантоміми;
- музичні твори з текстом або без тексту;
- аудіовізуальні твори;
- твори живопису, скульптури, графіки, дизайну, графічні розповіді, комікси та інші твори образотворчого мистецтва;
- твори декоративно-прикладного та сценографічне мистецтва;
- твори архітектури, містобудування і садово-паркового мистецтва, в тому числі у вигляді проектів, креслень, зображень і макетів;
- фотографічні твори і твори, одержані способами, аналогічними фотографії;
- географічні, геологічні та інші карти, плани, ескізи і пластичні твори, що відносяться до географії, топографії і до інших наук;
- інші твори.
До об'єктів авторських прав також відносяться програми для ЕОМ, які охороняються як літературні твори.
До об'єктів авторських прав відносяться:
- Похідні твори, тобто твори, що представляють собою переробку іншого твору;
- Складові твори, тобто твори, являють собою за добором або розташуванню матеріалів результат творчої праці.
Авторські права поширюються як на оприлюднені, так і на не оприлюднені твори, виражені в будь-якій об'єктивній формі, в тому числі в письмовій, усній формі (у вигляді публічного виголошення, публічного виконання та іншої подібної формі), в формі зображення, у формі звуко- або відеозапису, в об'ємно-просторової формі.
Для виникнення, здійснення і захисту авторських прав не вимагається реєстрація твору чи дотримання будь-яких інших формальностей.
Відносно програм для ЕОМ і баз даних можлива реєстрація, що здійснюється за бажанням правовласника відповідно до правил статті 1262 ЦК України.
Авторські права не поширюються на ідеї, концепції, принципи, методи, процеси, системи, способи, вирішення технічних, організаційних чи інших завдань, відкриття, факти, мови програмування.
Не є об'єктами авторських прав:
- Офіційні документи державних органів та органів місцевого самоврядування муніципальних утворень, в тому числі закони, інші нормативні акти, судові рішення, інші матеріали законодавчого, адміністративного і судового характеру, офіційні документи міжнародних організацій, а також їх офіційні переклади;
- Державні символи і знаки (прапори, герби, ордени, грошові знаки тощо), а також символи і знаки муніципальних утворень;
- Твори народної творчості (фольклор), які не мають конкретних авторів;
- Повідомлення про події та факти, які мають виключно інформаційний характер (повідомлення про новини дня, програми телепередач, розкладу руху транспортних засобів тощо).
Авторські права поширюються на частину твору, на його назву, на персонаж твору, якщо за своїм характером вони можуть бути визнані самостійним результатом творчої праці автора і відповідають вимогам, встановленим пунктом 3 статті 1259 ЦК РФ.