Сучасні відкриття в області біології і медицини складно уявити без нанонауки, нанотехнологій і інноваційних технологій . Нанотехнологіями називаються способи створення нанорозмірних структур, які надають матеріалами і пристроїв незвичайні властивості. Завдяки нанотехнології, частку ліки можна помістити в нанокапсул і точно націлити на уражену хворобою клітку, при цьому не пошкодивши сусідні.
Сьогодні ми є свідками стрімкого розвитку біології, що йде в декількох напрямках. По-перше, серйозно вдосконалено технології визначення структури біополімерів. Виявляється, можна зчитувати і аналізувати біологічні тексти, в тому числі визначати нуклеотидні послідовності ДНК, встановлювати амінокислотні послідовності білків. Завдяки цьому, людина може практично повністю розшифрувати генетичну інформацію, яка міститься в геномі людини, а також в геномах багатьох вірусів і мікроорганізмів. Так створюються передумови для розробки нових технологій лікування і профілактики різних хвороб. По-друге, сьогодні людство переходить до цілеспрямованого створення хімічним шляхом з'єднань з наперед заданими властивостями, що дозволяє придумувати і створювати нові типи терапевтичних засобів.
Нанотехнології відкривають нові можливості для застосування складних біологічних систем і біохімічних молекул, включаючи живі організми. Наприклад, вони дозволяють надавати живим системам необхідні для забезпечення певної функції властивості.
В даний час нанотехнології і світ інновацій є найбільш фінансованої областю науки. Прогрес в цій області пов'язаний також з розробкою наноматеріалів для медицини і фармації. Наномедицина займається стеженням, контролем, конструюванням і виправленням порушень в організмі людини на молекулярному рівні за допомогою наноструктури і наноустройств. За останні два десятиліття нанотехнології мали значний вплив на системи доставки ліків, дозволили вирішити питання розчинності і біодоступності ліків, допомогли знизити побічні ефекти.
До сучасних відкриттів в області біології і медицини відноситься розробка штучних органів. Сьогодні вчені працюють над створенням і використанням синтетичних м'язів, демонструють штучне вирощені тканини печінки, клапани серця, волосся.