Характеризуючи розвиток вищої освіти у Великій Британії в другій половині ХХ століття і на початку ХХI століття, необхідно відзначити, що в країні відбувся перехід від елітарної моделі, яка характеризувалася традиції надання якісної вищої освіти для відносно невеликої кількості студентів, відбиралися з елітарних шкіл, до моделі рівних можливостей доступу до вищої освіти (егалітаризму). Так, в останнє десятиліття державою було вжито заходів по наданню можливості більшої частини населення здобути вищу освіту.
Досліджуючи стан і тенденції в сфері вищої освіти Великої Британії за останні роки, слід відзначити, що і в подальшому зберігається тенденція до зростання кількості студентів, що надходять до вищих навчальних закладів. Найбільше зростання кількості студентів відбулося на: курсах з отримання сертифікату про післябакалаврськими вищу освіту (postgraduate); інших ступенів первинної вищої освіти (undergraduate); в магістратурі. При цьому найбільшу питому вагу складають бакалаврські курси.
Значне зростання обсягів навчання в магістратурі і на інших курсах після бакалаврської освіти говорить про зростання потреби молоді отримувати додаткові професійні знання, крім тих, які вони набувають при отриманні базової вищої освіти.
Найменшу частку з тих, хто отримує вищий щабель у вищих навчальних закладах складають аспіранти. Отже, темп зростання навчаються в аспірантурі, є найнижчим. Таке мале увагу з дослідницької кар'єрі пояснюється тим, що: по-перше, більшість студентів надають, як правило, перевагу можливості отримати конкретну професію і практичні навички, щоб ще під час навчання в університеті мати можливість працевлаштуватися і поліпшити своє матеріальне становище і мати конкретний досвід під час навчання в університеті.
Вищі навчальні заклади користуються великим авторитетом у всьому світі. При цьому як уряд, так і окремі навчальні заклади роблять все для запрошення в країну іноземних студентів, а також експорту своїх освітніх послуг за кордон.
Вивчаючи специфіку роботи вищих навчальних закладів Великобританії, бажано також звернути увагу на те, що вони працюють, як правило, в режимі зворотного зв'язку з підприємствами, фірмами, установами свого міста (регіону, країни), оперативно реагуючи на нові потреби економіки, культури, організації суспільного життя. Цей аспект діяльності, цей динамізм університетів визначають його стратегію. Постійна співпраця з промисловими і торговими фірмами сприяє підвищенню їх конкурентоспроможності, а значить і добробуту країни. Саме на це спрямовані організація діяльності і ресурси університетів. Рівень навчання в університетах відповідає вимогам життя, але в той же час завжди трохи випереджає практичні потреби, знаходиться на передній лінії прогресу.
Одна з цілей діяльності західного університету - створити атмосферу партнерства навколо навчального закладу, що дозволить користуватися людськими і матеріальними ресурсами не тільки навчального закладу, а й усього регіону.
Процес викладання тісно пов'язаний з практикою промисловості та інших сфер суспільної діяльності. Для читання лекцій (або курсів лекцій) запрошуються відомі діячі-практики.
Університети створюють необхідні умови для викладачів, вимагаючи від них постійного розвитку. Зростають вимоги і до наукової діяльності, участі в проектах, конференціях. Більшість університетів зобов'язують своїх професорів брати участь в міжнародних конференціях принаймні раз на рік.
Практично всі провідні західні університети знаходяться в динамічному стані оновлення і реформування - рішучого або обережного, в залежності від обставин. При цьому вони намагаються утримати баланс між новаціями та традиціями, щоб не зруйнувати останні.
Все ширше впроваджуються багатодисциплінарного програми, тобто випускники спеціалізуються не в одній, а в двох-трьох областях. Так, випускник отримує диплом по менеджменту, соціальних наук та іноземних мов. Такі багатодисциплінарного програми прийнятті «на озброєння» в багатьох британських університетах, зокрема, в університеті Роберта Гордона (Школа інформатики), в Стаффордширський університет (наприклад, «фізика + хімія + обчислювальна техніка», «інформаційні системи + іноземні мови»).
Сучасні університети використовують гнучкі форми навчання, постійно пристосовуються до змін суспільного життя.
В процесі навчання створюються моделі професійної діяльності через обов'язкові ділові ігри, практичні семінари, проекти. Навчальний процес забезпечується підручниками, текстами лекцій, носіями електронної інформації тощо. У розпорядженні студентів і викладачів копіювальна техніка для забезпечення оперативних потреб навчального процесу.
З повагою ІЦ "KURSOVIKS"!