Суперхіт на всі часи. Земляни «Трава у дома» .. Обговорення на LiveInternet

  1. Текст пісні «Трава у дома»
  2. Цитата про пісню

Автор статті -   Анатолій Анипченко

Автор статті - Анатолій Анипченко.

Пару років тому в російській столиці відбувся грандіозний збірний концерт, присвячений одній пісні. Так продюсерський центр групи «Земляни» музиканта і співака Сергія Скачкова відзначив 30-річчя створення композиції «Трава у дома», що стала знаковою подією в радянській пісенної індустрії.

Весь цей час вона не втрачає популярності. Продано близько півтора десятків мільйонів примірників платівок з цією піснею. За твердженням Сергія Скачкова, «Трава у дома» виконувалася на офіційному рівні понад тисячу раз. Якщо сюди додати її виконання іншими співаками і колективами різного рівня, то вийде цифра в десятки разів більше.

Якщо сюди додати її виконання іншими співаками і колективами різного рівня, то вийде цифра в десятки разів більше

Група «Земляни» зуміла зробити творіння Володимира Мігуля і Анатолія Поперечного воістину всенародно улюбленим хітом. Їй присвоєно офіційний громадський статус «Гімн російської космонавтики». Сертифікат про це в урочистій обстановці вручили Сергію Скачкову - солістові групи «Земляни». Він підписаний начальником ЦПК імені Ю.Гагаріна, Героєм Радянського Союзу і Росії Сергій Крикальова.

Причини неймовірної популярності хіта серед першопрохідців космосу розкрив відомий космонавт Олексій Леонов:

... вона звучала, коли космонавти виходили з готелю. Включали пісню з цими словами голосно, голосно. Вони як ніщо передають настрій.

Ліричність і простота, близькість людському настрою і мелодійність - ось ті кити, які дозволили пісні пережити крах радянської імперії і розпад її космічної галузі. Нових хітів про космос і космонавтів такого рівня у нас так і не з'явилося.

Текст пісні «Трава у дома» спочатку істотно відрізнявся від того, що придбав колосальну популярність. Це була композиція про тугу за рідною домівкою, яку майстерно змогли передати автори. У ній була трава, був сарай, були очі корови, але про космонавтів не було навіть згадки.

Володимир Мигуля розповідав, що в 1982 році, коли йшла підготовка до Дня космонавтики, було прийнято рішення про написання пісні. Після довгих роздумів вони зійшлися на тому, щоб переробити саме цей вірш.

З цього приводу краще всього послухати автора вірша. Поет Анатолій Поперечний повідав історію про історію створення майбутнього хіта:

... ці очі коров'ячі - я думав, що це головний образ. Виявилося, що ні. Головний образ ось ця трава біля будинку. І Володя вчепився, каже: «Толь ось ця повинна бути головна рядок -« трава біля будинку »; ось в космосі, коли космонавти згадують будинок ... »Володя вгадав, він ось пішов по правильному шляху. Ось, каже, напиши вірші, пов'язані з космосом, з мамою ...

Я кажу: «Володя, ну, не здійсненне завдання - у мене тут про корову, а ти про космос ...» Ну, каже, прошу тебе. Тут ще почала бомбити дзвінками телевізійний редактор Алла Дмитрієва та настійно просила: «Толь, з Володею зробіть, встигнете ...» І я засів і накатав ці вірші. Почитав їх по телефону, і Володя досить швидко написав музику - у нього теж вже все це давно назрівало.

Чому саме «землян» випала честь стати виконавцями оновленої і переробленої пісні, можна судити по тому, що до 1982 року група займала перші рядки у всіляких хіт-парадах, витіснивши навіть легенду радянського року «Машину часу». Версія, запропонована в наступному році в співавторстві її творцями і виконавцями, зробила пісню жорсткішою, динамічною і фатальною.

Варто відзначити, що композитор Володимир Мигуля і його колеги спочатку були незадоволені запропонованим варіантом. На думку керівника «Землян» Володимира Кисельова, вони «просто боялися, що їх нетленки в такому вигляді не пропустять в ефір».

До речі, в первинному варіанті першим її виконавцем став сам Володимир Мигуля. Це трапилося 12 квітня 1982 року в телепередачі «тяжіння Землі». Пісня слухачам сподобалася, але цього фурору не справила. В аранжуванні «Землян» вийшло те, чого чекав радянський слухач того часу. Звідси - і величезна популярність вже після прем'єри.

Своє слово про історію створення та аранжування майбутнього хіта сказав лідер і вокаліст «Землян» Сергій Скачков:

Володя [Мигуля] запропонував пісню, яку, як автор виконував сам під рояль ... У нас були концерти в «Олімпійському», і Володя Кисельов приніс клавіри. І один з клавіром був ось якраз цієї пісні. Пам'ятаю, що пісня народжувалась досить складно, в муках - що стосується аранжування. ... коли Володя Кисельов познайомив його з нашою групою, висококласний професіонал Мигуля дещо скептично поставився до того, що його традиційна для радянської естради музика може заграти новими фарбами в рок-стилістиці «Землян» ...

На щастя, побоювання Володимира Мігуля не підтвердилися. Вона відразу ж увійшла в число лауреатів всесоюзного телеконкурсу «Пісня року-83» і була включена до збірки «Парад ансамблів». Її співали практично на всіх великих і малих концертах. Її співав народ. Вона перевершила такі хіти про космонавтику, як «Я вірю, друзі», «Він сказав - поїхали ...», «Ми - діти Галактики» і т.д. Пісня звучить в 14-й серії культового радянського мультфільму «Ну, постривай!».

Карен Шахназаров її включив в популярний фільм «Кур'єр». Пам'ятайте, її виконують мати і син, як би символізуючи її спадкоємність для різних поколінь і доступність для широкого виконання. На офіційному рівні «Роскосмос» визнав її гімном космонавтів Росії.

Цікавим фактом є те, що в 1966 році, тобто задовго до появи літа «Землян» в Великобританії синглом стала композиція «Зелена, зелена трава біля дому», яку виконував Том Джонс. Вона співзвучна з радянською «Травою біля будинку», хоча має наш неповторний колорит і підкреслює саме наш менталітет. А ось композиція Джонса увійшла в класику такого жанру, як кантрі.

Групу «Земляни», на превеликий жаль, не оминули чвари на творчо-фінансовому горизонті. Суперечка, в який довелося втручатися антимонопольній службі Росії, йшов між двома складами і двома безпосередніми учасниками групи, тобто між творцем вокально-інструментального ансамблю Володимиром Кисельовим і його вокалістом Сергієм Скачкова. ФАС винесла рішення, що товарний знак під таким найменуванням є власністю Кисельова, а тому діяльність Скачкова та його складу «Землян» - незаконна.

А адже буквально за рік до розпаду групи на два самостійних колективу на ювілейному концерті до 30-річчя «Землян» за участю Deep Purple, Uriah Heep, Black Sabbath - War Pigs, Nazareth все було мирно і не віщувало близької розколу.

Через деякий час в розборки виявилися втягнутими Саруханов, Глизін, Преснякови і інші, хто намагався допомогти вирішити ситуацію цивілізованими методами. Ці події, безсумнівно, завдали удару по творчості талановитих майстрів мистецтва.

Сьогодні хтось підтримує одну сторону, хтось - іншу. Ясним залишається лише одне: «Земляни» зоряного складу залишили великий слід в радянській і російській музичній індустрії. І їх хіти, типу «Трави біля будинку», будуть виконуватися ще не одним поколінням шанувальників вітчизняної пісні і музики.

Текст пісні «Трава у дома»

Земля в ілюмінаторі, земля в ілюмінаторі
Земля в ілюмінаторі видна ...
Як син сумує про матір, як син сумує про матір
Сумуємо ми про землю - вона одна
А зірки проте, а зірки проте
Трохи ближче, але все також холодні
І, як в години затемнення, і, як у години затемнення
Чекаємо світла і земні бачимо сни

Приспів:
І сниться нам не гуркіт космодрому
Чи не ця крижана синява
А сниться нам трава, трава біля будинку
Зелена, зелена трава

А ми летимо орбітами, шляхами незаяложені
Прошитий метеоритами простір
Чи виправданий ризик і мужність, космічна музика
Упливає в діловій наша розмова
У якийсь серпанку матовою земля в ілюмінаторі
Вечірня і рання зоря
А син сумує про матір, а син сумує про матір
Чекає сина мати, а синів - Земля

Цитата про пісню

Настільки вона душевна і глибока, особливо для росіян. Я не думаю, що вона тільки для космонавтів. І коли вона вперше прозвучала, це було як щось величезне, чисте, світле вікно, яке раптом відчинилося. І там все є - і космос, і будинок - звідки ми всі родом

Космонавт Володимир Джанібеков.