Сюрреалізм для всіх. Музей С. Далі в Берліні

С. Далі "Сюрреалістичний ангел". Музей Дали в Берліні.

«Я не сюрреаліст, я - сюрреалізм!»
С. Далі
У лютому 2009 року майже всі засоби масової інформації Німеччини з гордістю повідомили про те, що на карті культурному житті німецької столиці з'явилася ще одна яскрава точка: в четвер 5 лютого в центрі Берліна відкрив свої двері Музей Сальвадора Далі.
Повідомлялося також, що відкриття нового музею було приурочено до 20-ї річниці його смерті, і що безліч широко обговорюваних і скандальних робіт шаленого каталонця отримали тепер берлінську прописку.
Важко знайти іншого сучасного художника, до життя і творчості якого була б прикута така пильна увага і про який ще за життя складалося б таку кількість міфів, як у випадку з Сальвадором Феліпе Хасінто Далі.
Народився майбутній «порушник спокою» в світі мистецтва 11травня 1904 року в місті Фігерас (Каталонія) в сім'ї нотаріуса. Ще в коледжі Сальвадор вирішив, що «просто зобов'язаний ... явити геніальність будь-якими шляхами». У 1922 році він вступив до мадридську Королівську академію витончених мистецтв Сан-Фернандо. Юнак багато працює над собою, стає відомим художником.
У 1929 році С. Далі приєднався в Парижі до групи сюрреалістів на чолі з А. Бретоном і П. Елюара. У Парижі Сальвадор знайомиться також з Оленою Дьяконової, дружиною Поля Елюара, дочкою московського адвоката. Він полюбив її «більше, ніж батька, більше, ніж мати, більше, ніж Пікассо і навіть більше, ніж гроші». Олена відповіла взаємністю, і в 1934 роки вона стає дружиною Далі. Він кличе її Гала (по-французьки - «свято»).
Перші сюрреалістичні роботи Далі датовані 1929 роком. Кожна картина ставала своєрідним інтелектуальним ребусом і викликала величезний суспільний інтерес. Скоро ім'я іспанця Далі в свідомості публіки стало уособленням сюрреалізму.
Коли нацисти окупували Францію, Далі виїхав до Америки, де був уже «оглушливо» знаменитий. Поряд зі скульптурою і графікою він пробував себе в США в якості письменника, кінорежисера і художника-декоратора, дизайнера, модельєра. Тут же художник приступив до релігійного живопису, яка створила Далі славу «католицького живописця». Визнанням його заслуг перед мистецтвом стало обрання в 1979 році до Французької Академії.
У 1982 році померла Гала. Осиротілий художник жив самітником до самої смерті - 23 січня 1989 року. За життя він сам часто провокував скандальний інтерес до своєї персони, але сьогодні зрозуміло, що Далі, живописець, графік, скульптор, дизайнер, письменник, поет - дійсно унікальне явище у світовій культурі XX століття.
Талантів Сальвадора Далі, його робіт і, взагалі, його особисто - виявилося так багато, що все це ніяк не змогло вміститься в одному музеї, знаменитому Театрі-музеї Далі (Dal; Theatre-Museum) в Фігерасі, рідному місті маестро.
У світі є ще кілька місць, пов'язаних з особистістю і творчістю Далі:
Будинок-музей Далі (Casa-museo - Portlligat) в Порт-Льгаїті (Іспанія). Тут 10 червня 1982 померла Гала, муза Майстра.
Замок Гала (Gala Dal; Castle) в Пуболь (Іспанія) Для відвідувачів замок був відкритий в серпні 1996 року.
Музей Дали (The Dali Museum), в курортному американському містечку Сент-Петерсбург (St. Petersburg), що у Флориді.
Музей Дали в Парижі (Espace Dal;) на пагорбі Монмартр. Він зберігає найбільшу європейську колекцію скульптур Дали.
І ось тепер в Берліні з'явився ще один музей, присвячений знаменитому каталонці.
Тут представлені, як деякі з найзнаменитіших його картин, так і ніколи раніше не виставлялися роботи. Крім цього, постійна експозиція включає гравюри, цикли малюнків, акварельні замальовки, книжкові ілюстрації, скульптури, малу пластику і уривки сюрреалістичних фільмів майстра. Тимчасові експозиції, проведені в музеї, додатково акцентують увагу на окремих аспектах талантів Дали і представляють широку панораму його творчості: від ранніх академічних і імпресіоністський робіт до полотен, які тяжіють до кубізму і дадаїзму. Для цього в розпорядженні музею знаходяться до 3000 робіт, головним чином з приватних колекцій і фондів (в постійній експозиції - близько 450 експонатів). Відвідувачам представляється чудова можливість здійснити захоплюючу подорож в складний, розбурхує свідомість світ художника Сальвадора Далі - скандального і ексцентричного генія, реформатора мистецтва ХХ століття, який заявив одного разу: «Я не сюрреаліст, я - сюрреалізм!».
Розмістився Музей Дали в одному з найкрасивіших центральних районів Берліна, на
Потсдамер Платц (Potsdamer Platz). Відомо, що на цій площі в 1924 році з'явився перший в Європі світлофор. Вважається, що і перший в Європі електричний ліхтар також був встановлений саме тут. Переживши в XX столітті бурхливу, майже сюрреалістичну історію злетів і падінь, площа стала символом оновленої столиці Німеччини. Тут зберегли для нащадків елементи сумнозвісної Берлінської стіни, а саму площу забудували сучасними висотними будівлями. Її окрасою став знаменитий комплекс Sony Center -обов'язковість для відвідування об'єкт для численних туристів і гостей Берліна. А тепер на Потсдамер Платц з'явився ще й Музей Дали.
Засновником і директором нового храму культури став відомий німецький мистецтвознавець Карстен Колмайер (Carsten Kollmeier). Свого часу він прославився організацією великих виставок таких різних майстрів, як Рембрандт, М. Шагал і Ф. Хундертвассер.
Ще в юні роки Колмайер «прикипів душею» до творчості і особистості Сальвадора Далі. Цю юнацьку прихильність Карстен проніс через усе своє життя. Йому, наприклад, вдалося організувати кілька успішних виставок Далі в Німеччині. Багато хто пам'ятає організовану Карстеном Колмайером і його командою в 2006 році прекрасну виставку Далі в Берліні. Її гучний успіх став важливим додатковим поштовхом до реалізації ідеї відкриття в німецькій столиці постійного музею Сальвадора Далі.
Саме Карстен Колмайер, завдяки своїй енергії і авторитету надійного і успішного менеджера в сфері культури, зумів переконати навіть великих приватних колекціонерів віддати «своїх Далі» на загальний огляд публіці в майбутній музей, для якого влада Берліна виділили гідне місце.
Створення Музею Далі безумовно додало ще один невеликий, але дуже привабливий штрих до портрету динамічно розвивається Берліна як однієї з найбільших культурних світових столиць.


рецензії

Завдяки проекту Олександра Шадріна шедеври Сальвадора Далі, де були представлені скульптура і графіка, побували і в нашому Сибірському місті. Мені пощастило побувати на цій виставці.
Спасибі Вам, Валерій, за можливість нового "впізнавання".
Наталія Єремєєва 10.04.2013 13:57 Заявити про порушення