25 січня Володимиру Висоцькому виповнюється 75 років. Чи не «виповнилося б», як це прийнято говорити про минулих, а саме виповнюється, тому що протягом багатьох років його дні народження відзначаються з розмахом, а зі сцени звучать теплі слова і привітання, звернені до живого Висоцькому. Невід'ємною частиною урочистостей стало і вручення премії «Своя колія», що відбулася в цьому році в концертному залі Crocus City Hall.
Премія «Своя колія» проходить щорічно в день народження Висоцького, нею нагороджують людей, які в екстремальній ситуації пішли своєю колією і здійснили подвиг. На прес-конференції з нагоди премії Микита Висоцький попросив, щоб висвітлюють захід журналісти написали нема про концерті, нема про що виступають артистів, а в першу чергу про лауреатів премії, тому що, на його погляд, про їхні вчинки треба говорити.
У попередні роки лауреатами премії ставали капітан теплохода «Арабелла», який організував порятунок пасажирів «Булгарії»; начальник ветродрома «Іжма», що підтримує занедбану злітну смугу в ідеальному стані, завдяки чому там зміг благополучно сісти терпить лихо літак; головний лікар Першого московського хоспісу та інші люди, які вчинили якийсь видатний вчинок. Лауреатами премії ставали і багато знаменитостей - Леонід Рошаль , Чулпан Хаматова , Петро Мамонов , Сергій Шойгу. Цього року нагороду традиційно отримали три людини: священик отець Олександр, завідувач відділенням Архангельської обласної дитячої клінічної лікарні Андрій Бабицький і народна артистка Росії Олена Камбурова. Отець Олександр (Карпець), настоятель Свято-Михайло-Архангельського храму в Кримську, проявив себе під час повені: разом з прихожанами храму він на надувному човні вирушив діставати з води постраждалих і врятував понад п'ятдесят осіб, після чого човен порвалася.
Отримуючи нагороду, священик скромно зауважив:
- Я не вважаю себе гідним.
Кілька десятків життів врятував і лікар Андрій Бабицький. Коли через аварію на підстанції, вся лікарня занурилася в пітьму, він зміг так організувати роботу персоналу, що медики, висвітлюючи приміщення мобільними телефонами, змогли замінити собою складну апаратуру, від роботи якої залежало життя маленьких дітей: лікарі і медсестри вручну вентилювали легкі перебували на ШВЛ, накривали ковдрами кювези для недоношених дітей, щоб зберегти тепло, і подавали повітряну суміш через спеціальні механічні пристрої. В результаті настільки вміло організованою роботи жоден з знаходилися на лікуванні дитина не постраждала.
Андрій Бабицький боявся перед камерами, не знав, що говорити, і скромно зізнався: ця нагорода належить всьому відділенню, і він відвезе її в лікарню.
Олену ж Камбурова нагородили в честь 20-річчя заснованого їй Московського театру музики і поезії.
Що ж стосується самого концерту, то він викликав неоднозначну реакцію. Микита Висоцький, як зазвичай, особисто відбирав групи, які виступали на сцені.
- Деякі відмовилися, зізнавшись, що бояться співати пісні батька, - був відвертим Микита Висоцький. - Однак на цій сцені не було нікого, чий виступ мені б не сподобалося.
Щорічно «Свою колію» і концерт веде Валерій Золотухін - друг Володимира Висоцького і автор декількох книг-спогадів про нього, однак цього разу Золотухін на премії не з'явився. Микита Висоцький пояснив: актор захворів і потрапив до лікарні, тому приміряти на себе роль ведучого екстрено довелося Сергію Безрукову .
- Спасибі, що прийшли, - почав Микита Висоцький. - Спасибі, що вас багато. Спасибі, що для вас ця дата так само важлива, як і для тих, хто виступить сьогодні на цій сцені.
Народу в Crocus City Hall, дійсно, зібралося багато, причому публіка була найрізноманітнішою: і юні любителі рок-н-ролу, і обвішані намистом «жіночки в роках», і елегантні чоловіки в костюмах. Серед глядачів партеру було помічено і чимало знаменитостей: наприклад, Леонід Рошаль і Олександр Іншаков. Інтерес до пісень Висоцького в нашій країні як і раніше не згасає.
Сцена була прикрашена лаконічно - екраном, на якому показували підібраний для кожного номера відеоряд, і банерами з найвідомішими цитатами з пісень Висоцького. Взагалі це заходу можна було назвати шоу: все було гранично просто і строго, кожен номер був просто виконання пісні, без розігрування якихось постановочних сцен, підтанцьовок, піротехніки і інших традиційних концертних атрибутів. Втім, саме ця простота і зробила атмосферу в залі особливою.
Винятком стало лише виступ Дмитра Харатьяна і Михайла Єфремова , Але їм обійтися без розігрування сценки було неможливо, адже вони виконали «Діалог біля телевізора», причому в ролі Зіни постав Харатьян. Актор співав таким тоненьким голоском, що глядачі задніх рядів навіть і не відразу зрозуміли, що на сцені чоловік.
Взагалі виступали артисти не ризикували експериментувати, і більшість намагалося заспівати так, як це робив Висоцький. Звичайно, була проведена велика робота по написанню нових аранжувань, але тим не менш, виходячи на сцену, виконавці намагалися хрипіти, щоб було зовсім схоже на Висоцького. Сергій Безруков виконав «Співака у мікрофона», Григорій Лепс - «Купола» і «Парус», Дмитро Дюжев - «Баладу про любов», Олександр Маршал - «Я ЯК-винищувач».
Заспівати схоже спробував навіть Ілля Чорт з рок-групи «Пілот». Втім, російським рокерам музика Висоцького завжди була близька, більш того, як зізнався Чорт, він вважає Володимира Семеновича мало не першим російським рокером. До виборів пісень «Пілот» підійшов з гумором: музиканти виконали «трагікомедію, яка періодично відбувається з чоловічим населенням країни» ( «Пісня про чорта») і пісню про «дамах і про любов» ( «Те була інтрижка»).
Взагалі рок-музиканти показали себе на концерті найяскравіше і продемонстрували, що пісні Висоцького можуть звучати часом зовсім несподівано. Група «Млин», наприклад, розповіла «Баладу про вільних стрілках» і «Баладу про боротьбу», прикрасивши гітарні рифи арфою і незвичайними народними інструментами, завдяки чому бардівські пісні перетворилися в ... напівказковий епос.
- Для нас, групи, що грає фолк-рок, навіть не стояло питання, які пісні виконувати, - зізналася вокалістка «Млинки» Хелавіса.
По-своєму заспівала «Марьюшку» Висоцького і інша фолк-співачка - Пелагея . А ось група «Після 11», яка грає м'який рокопопс, навпаки, перетворила пісню «Кораблі» в потужний гітарний рок-н-рол.
Чудовий виступ вийшло у Ольги Кормухіна. Вона вибрала для виконання «жіночу» пісню «Біда», і, як завжди, заспівала її з глибоким, відчайдушним, зовсім не жіночою надривом.
- Наше, сьогодення, високо - Висоцький, - лаконічно сказала вона зі сцени.
Світлана ж Сурганова вибрала для виконання найвідомішу пісню «Скелелазка» і менш відому - «Вона була в Парижі». Співачка не стала вигадувати нічого сверх'естейственного: зберегла ритм і інтонації Висоцького, але змінила аранжування, зробивши її більш енергійної. У підсумку теж вийшло цікаво.
А ось у групи «Чайф» виникли накладки зі звуком, і це так засмутило Володимира Шахріна, що він занервував, забув слова, і номер довелося переписувати.
- Після концерту всіх запрошую взяти участь у розстрілі звукорежисера сніжками, - пожартував музикант.
«Чайф», до речі, заявили, що любов до Висоцького в СРСР була схожа бітломанії на Заході. Вони теж не стали наслідувати оригіналу і зіграли дві пісні - «Прокладіть, прокладете» (в репертуарі групи вона тримається вже багато років) і «Гітару». До речі, Володимир Шахрін розповів на концерті цікаву історію: завдяки групі «Чайф» в Свердловську з'явилася перша в Росії вулиця ім. Висоцького.
Не обійшлося захід і без невеликого скандалу. Це зараз звичайна справа - використовувати культурні вечори як політичну трибуну. Спочатку Леонід Рошаль нагадав про проблеми охорони здоров'я і шокував тим, що в Росії не вистачає 120 000 лікарів, ну а потім мультиплікатор Юрій Норштейн, вийшовши вручати премію одному з лауреатів, заговорив про Магнітського і заявив:
- Ви все почули тут слова доктора Рошаля про те, що в країні не вистачає 120 тисяч лікарів. Я відразу пов'язав це в голові монтажно з тим, що Путін сказав, що Сергій Магнітський помер від серцевої недостатності. Я думаю, Магнітський помер від серцевої недостатності у Путіна ...
Закінчився ж концерт виходом ... самого маестро: по залу «Крокус Сіті Холу» рознісся голос Висоцького.
Після заходу втомлений Микити Висоцький зізнався: 25 січня, в день народження батька, він не належить собі. Ось і цього разу буде змушений піти на церемонію вручення премії «Золотий орел».
- Якби можна було не йти, не пішов би, але не можна, - зізнався він. - Ну а потім, пізно ввечері, сподіваюся побути з родиною.
А ще Микита поділився планами на майбутнє: він хоче реалізувати проекти, задумані батьком.
- Звичайно, я не буду намагатися зробити те, що не доробив він, але є цікаві сценарії і напрацювання, якими я б хотів зайнятися. Неправильно говорити, що він чогось не встиг. Все він встиг! Дай Боже кожному стільки встигнути!
Уже після всіх урочистостей за сценою з'явився величезний торт у вигляді гітари - подарунок від кондитерської фабрики, адже на цьому дні народження повинен бути торт ...
Дивіться телевізійну трансляцію церемонії вручення премії «Своя колія» 26 січня о 19:20 на Першому каналі!
Юлія Шершакова
Фото: Наталія Нечаєва